Dzisiaj jest 19 listopad 2019 roku. Imieniny: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Piła przed sezonem 2019

GV5A7824Traumatyczny finał sezonu z błyskiem nadziei na końcu. Nowy zarząd, kilka niespodzianek wśród zawodników. Czy Polonia Piła będzie „czarnym koniem” rozgrywek? 

pilaZa Polonią Piła bardzo trudny okres. Klub spadł w sezonie 2018 do 2. Ligi. Ponadto na jaw wyszła afera z zarządem, czego następstwem była zmiana ich członków. Był również moment grozy w związku nieprawidłowo rozliczonymi fakturami, który skończył się sprawą w prokuraturze. Odkąd wybuchła afera z podrabianiem papierów, wiadomym było, że stery w klubie przejmą nowe osoby. Są to lokalni biznesmeni, którzy pomagali drużynie już od dłuższego czasu. Nowym prezesem został Tomasz Bartnik, wiceprezesem Ireneusz Ślebioda, a członkiem zarządu Andrzej Kuchta. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Remigiusz Kaja. Panowie mają przed sobą sporą misję ratunkową. Oczywiste było, że całe zamieszanie wokół klubu spowodowało strach wśród kibiców, gdyż start Polonii w sezonie 2019 stał pod znakiem zapytania. Fani drużyny z Grodu Staszica mieli okazję spotkać się z nowymi członkami zarządu 17 Listopada, 2018 roku. Jednym z najważniejszych pytań było, jakie jest zadłużenie względem zawodników. Odpowiedź powalająca, gdyż na chwilę obecną dług ten sięga 860 tysięcy złotych. Celem zarządu jest wyprowadzenie klubu na finansową prostą w ciągu 2 lat. Mimo problemów Polonia wysoko postawiła poprzeczkę na zbliżający się sezon, sięgając najwyższych celów. W planach jest bowiem awans do Nice 1. LŻ. Mogłoby się wydawać to niewiarygodne przy obecnych problemach zespołu. Mimo to trzeba przyznać, że skład skompletowany na sezon 2019 jest całkiem imponujący a plan awansu całkiem możliwy. Jedną z nowych twarzy w Pilskim zespole jest Oskar Bober, który przeszedł do Grodu Staszica ze Speed Car Motoru Lublin. 21-latek w trakcie spotkania z kibicami zapewnił stuprocentowe przygotowanie do sezonu. Już po rozmowie z panem Irkiem wiadomo było, że jedziemy o wysokie cele, zdecydowanie mamy aspiracje do awansu. Więc mówmy o tym głośno. Życzę tego sobie i wszystkim w klubie. Cieszę się, że wylądowałem w Pile, dołożę wszelkich starań i przygotowań żebym był pożytecznym zawodnikiem. Drużynę mamy fajną i przede wszystkim młodą i co za tym pójdzie także ambitną. Chyba nie mamy zawodnika starszego niż 30 lat. Będziemy oddawać serce na torze co będzie się państwu podobać. Trzymajcie za nas kciuki a my będziemy walczyć do końca. 

IMG 9805

 Zdecydowaną niespodzianką z kontraktem ‘warszawskim’ jest Sindy Weber. Młoda Niemka, bardzo zabiegała o znalezienie klubu w Polsce, gdzie mogłaby się rozwijać. Teraz ma szansę i jak sama twierdzi, nic lepszego nie mogło jej spotkać. Czuje się dobrze jako członek drużyny, ponieważ jestem wspierana. Nic lepszego nie mogło mi się przytrafić. Niedługo poznam resztę zawodników i nie mam absolutnie żadnych wątpliwości, że dogadamy się bezbłędnie. Dobrze będzie, jak już zaczniemy się regularnie spotykać na treningach. Wszyscy wzajemnie się wspierają jak duża rodzina. Moim celem na przyszły sezon jest doskonalenie samej siebie, gdyż jeszcze sporo mam do nauki. Chcę jeździć w Polsce i pokazać się z jak najlepszej strony. Do tego potrzeba sporo treningów i wiary trenera. Może uda się, pojechać w jednym z meczów Polonii. Chociaż wydaje mi się to dość odległe. Aczkolwiek, nigdy nie wiadomo. Mam nadzieję, że moje silniki będą się dobrze sprawowały. Obiecuję, że wykorzystam każdą nadchodzącą okazję i nigdy się nie poddam. 

Kolejnym zawodnikiem z dobrym rokowaniem jest Andreas Lyager. Duńczyk zrezygnował z jazdy dla forBET Włókniarza Częstochowa gdzie nie miał wielu opcji startów. W barwach Polonii miał już okazję  zaprezentować się w barażach gdzie toczyła się walka o utrzymanie. O ile w pierwszym meczu nie poszło mu najlepiej o tyle w Ostrowie pokazał klasę i wolę walki. Wrażenie pozostało na tyle dobre, że Duńczyk zostanie z klubem na sezon 2019. Mój nowy klub jest na prawdę super. Chłopaki robią kawał dobrej roboty, także i ja stanę na wysokości zadania w przyszłym roku. Obecnie pracuję nad swoją wydolnością, chcę pozostać w dobrej kondycji przez zimę. Potem przeskoczę na motocross żeby utrzymać balans i mięśnie. Z tego miejsca chciałbym pozdrowić wszytskich kibiców! Nie mogę się już doczekać startu sezonu. Mam nadzieję, że będziecie z nami! 

To nie jedyny Skandynaw w pilskiej drużynie. Po rocznej przerwie powraca Jonas Jeppsen ktory postanowił opuścić TŻ Ostrovię Ostrów Wlkp. Dla Duńczyka, będzie to kolejna okazja aby powalczyć o skład w Polonii. Ćwiczę regularnie na siłowni 3-4 razy w tygodniu, żeby poprawić swoją wydolność fizyczną. Pracuję też nad pozyskaniem nowych sponsorów. Chcę być przygotowany do sezonu pod każdym względem. Cały czas wracam do mijającego roku i staram się wyłapać rzeczy, które poszły nie tak, żeby móc je zmienić. Wydaje mi się, że moje szanse na dostanie się do składu są całkiem realne. Nie mogę się doczekać poznania reszty zawodników,managementu no i oczywiście naszych kibiców.

DSC 0040

Szansę na pokazanie się z jak najlepszej strony będzie miał Nikita Korolew. Rosjanin na spokojnie podchodzi do danej mu szansy. Do sezonu przygotowuje się zrównoważenie. Wszystko według ustalonego planu. Główny cel to być z czystą głową. Miasto Piła nie jest dla mnie nowym miejscem, znam kilka ulic 😊. Jestem zadowolony, że mam szanse powalczyć o miejsce w tym fajnym składzie. Myślę, że mój przyjaciel THJ może mi pomóc z tajemnicami tego czarnego toru. Mam nadzieję, że uda mi się zdobywać punkty dla Polonii. Pozdrawiam wszystkich fanów z Piły. Wiem, że chłopaki z trzema kolorami potrafią zrobić Rock’n’Roll na trybunach i zmotywować zawodników.

Warto również wspomnieć o formacji juniorskiej składającej się z trzech wychowanków. Kunsztu jazdy uczył ich Piotr Świst który po odejściu został zastąpiony przez Mirosława Kowalika. Oskar Rowecki wraz z Piotrem Gryszpińskim już mieli okazję zadebiutować na pilskim owalu. Piotr wspomina pozytywnie start swojej przygody z czarnym sportem i już skupia się na przyszłości. Do sezonu zacząłem przygotowywać się  miesiąc temu. Mam trenera personalnego oraz zaprzyjaźniona siłownię fitness Xtreme, gdzie ćwiczę  3-4 razy w tygodniu. W zespole myślę, że będę czuł się dobrze. Znam większość zawodników i też atutem będzie to że są oni w podobnym wieku co ja. Kibicom chciałbym podziękować za doping, był słyszany podczas Nice Cup w Pile gdy wygrywałem choć na stadionie nie było za wiele osób. Na lidze atmosfera jest świetna i chciałbym powtórzyć w przyszłym roku takie biegi jak udał mi się np z Gnieznem. 

Okazji do debiutu nie miał jeszcze Krystian Iwański, który 12 września 2017 roku zdał egzamin na certyfikat „Ż”.  Teraz oczekuje na swój pierwszy start. Przygotowania sprzętowe praktycznie zakończone, jeszcze tylko kilka małych poprawek trzeba zrobić i dwa motocykle będą przygotowane. Nad formą fizyczną też, już zacząłem treningi indywidualne. To jest mój macierzysty klub, w tym klubie zdałem licencje. Sezon 2019 będzie moim pierwszym sezonem jako junior i chciałbym go reprezentować. 

DSC 0087

Skład skompletowany, zawodnicy na pełnych obrotach przygotowują się fizycznie, mentalnie oraz sprzętowo. I tu warto zaznaczyć, że nie tylko drużyna ale także kibice pokazują zaangażowanie. Dwoje z nich, Sebastian Jankun oraz Wojciech Dróżdż zainicjowali akcję #PoloniaToMy. Ideą owego ruchu jest okazanie wsparcia w kierunku zarządu i żużlowców. Przy tym jest również zorganizowana akcja na portalu zrzutka.pl, gdzie można wpłacać pieniądze. Zbiórka trwa od listopada 2018 do końca marca 2019. W chwili obecnej akcja została udostępniona 129 razy i udało się uzbierać 5 tysięcy złotych. 

Wojciech Dróżdż w pilskim świecie żużlowym jest dobrze znany od roku 1998, gdzie jako spiker prowadzi zawody żużlowe po dzień dzisiejszy. Jako wierny kibic czarnego sportu ma swoje zdanie na temat tego co się działo w ostatnim czasie. Końcówka ostatniego sezonu była kulminacją emocji - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Bardzo mnie urzekła postawa kibiców, którzy do końca licznie przychodzili na mecze. Zwłaszcza mobilizacja przed spotkaniem ze Startem Gniezno była niezwykła. Romantyzmem powiało w Daugavpils, gdzie nasi pojechali, chociaż - prawdę mówiąc - mieli prawo się zbuntować. Taka postawa bardzo cieszy. Co do negatywnej strony kibicowania: bardzo przeżyłem te nieszczęsne race na torze podczas meczu z Ostrovią. To nie była oznaka solidarności z klubem, z nowym zarządem, któremu należą się duże słowa uznania za podjęcie rękawicy. Paradoksalnie, spadek może pomóc Polonii. Bardzo dobrze, że nie skorzystano z propozycji GKSŻ i że nie zajęliśmy miejsca rzeszowskiej Stali w pierwszej lidze. Nie ten czas i nie te pieniądze. Mówiłem o tym już wiele razy - lepiej jeździć w drugiej lidze niż nigdzie. Wtedy zawsze trudniej wrócić. Dlatego współczuję rzeszowianom. I bardzo im kibicuję, żeby za rok do ligi wrócili. Dla dobra całego żużla. Drużyna przygotowana na ten rok miło mnie zaskoczyła, choć niepokoi mnie liczna kadra. Dużo tam nazwisk. Każdy chce jeździć, a wielu będzie takich, którzy nawet nie powąchają metanolu na naszym stadionie. Podejrzewam, że nie w każdym meczu pojedziemy w optymalnym składzie ze względu na koszty, ale nawet w takiej sytuacji stać nas na wygrywanie - zwłaszcza u siebie. Proponuję jednak większą ostrożność w typowaniu naszego miejsca - zarząd na spotkaniu z kibicami wspomniał, że liczy na pierwszą dwójkę. Spokojnie, jak będzie czwórka, to też powinniśmy się cieszyć, bo konkurencja jest spora. Choć osobiście dla mnie największym zwycięstwem jest zbudowanie zespołu i gotowość do walki w lidze. Przetrwaliśmy, chociaż w lipcu optymistów była garstka.

IMG 9880

Podsumowując, małymi kroczkami Polonia wspina się na górę. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Pozytywne, jest to że zarówno kibice jak i sponsorzy oraz miasto wspierają klub i nie pozwalają na jego upadek. Od 2017 roku firma Euro Finnance jest głównym sponsorem drużyny. Pomimo spadku z Nice 1. Ligi Żużlowej, nie zrezygnowali. Podobnie jest z innymi firmami. 

Warto również napomknąć, że pierwszy trening punktowany odbędzie się już 23.03.2019 z zespołem Wybrzeża Gdańsk. Teraz należy tylko być cierpliwym i czekać aż taśma pójdzie w górę. 

 

 

 źródło:informacja własna

Beata Wachowiak

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP 10/10

1. Bartosz Zmarzlik   Polska 132
2. Leon Madsen   Dania 130
3. Emil Sajfutdinow   Rosja 126
4. Fredrik Lindgren   Szwecja 105
5. Martin Vaculik   Słowacja
95
6. Maciej Janowski   Polska 87
7. Jason Doyle   Australia 84
8. Patryk Dudek   Polska 79
9. Matej Zagar   Słowenia 78
10. Niels-Kristian Iversen   Dania 77
11. Artiom Łaguta   Rosja 76
12. Antonio Lindback   Szwecja 63
13. Tai Woffinden   W. Brytania 60
14. Janusz Kołodziej   Polska
57
15. Robert Lambert   W. Brytania 39
16. Max Fricke   Australia 36

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno 14 32 +188
 2. Betard Sparta Wrocław 14 26 +69
 3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 20 +46
 4. forBET Włókniarz Częstochowa 14 19 -24
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz 14 16 -2
 6. Speed Car Motor Lublin 14 11 -54
 7. truly.work Stal Gorzów Wlkp. 14 11 -70
 8. Get Well Toruń 14 5 -153

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. PGG ROW Rybnik 12 22 +108
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. 12 18 -8
 3. Car Gwarant Start Gniezno 12 17 +6
 4. Unia Tarnów 12 17 +16
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
 6. Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
 7. Orzeł Łódź 12 7 -49

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz 12 26 +133
 2. Power Duck Iveston PSŻ Poznań 12 23 +196
 3. OK Bedmet Kolejarz Opole 12 21 +142
 4. Wilki Krosno 12 14 -86
 5. Euro Finannce Polonia Piła 12 13 -34
 6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz 12 8 -35
 7. Speedway Wanda Kraków 12 0 -392

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019