Dzisiaj jest 2 grudzień 2020 roku. Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Tak silna nie była jeszcze nigdy. eWinner 1. LŻ ciekawsza od PGE Ekstraligi?

0PS 9217

Mocne uderzenie Wybrzeża Gdańsk, solidność Polonii Bydgoszcz i ROW-u Rybnik, a także zaskakujący zwrot akcji Unii Tarnów. Tegoroczne okienko transferowe w eWinner 1. Lidze Żużlowej przejdzie do historii jako najlepsze od czasów powstania PGE Ekstraligi. Kluby mocno walczyły pomiędzy sobą o zawodników. Kto z tej rywalizacji wyszedł najlepiej? Ile drużyn włączy się do walki o awans? Pytań jest wiele. Na odpowiedzi przyjdzie czas wiosną, ale już teraz można podsumować listopadowe łowy.

Patrząc na papier można odnieść wrażanie, że w tym roku karty podczas okresu transferowego rozdawały trzy kluby – Zdunek Wybrzeże Gdańsk, Abramczyk Polonia Bydgoszcz i Unia Tarnów. Kluby te dokonały nie tylko sporych wzmocnień, ale także podebrały kilku zawodników, na których angaż liczyli w innych zespołach. Solidne składy zbudowano w Rybniku, Ostrowie i Krośnie. Nieco słabiej z kolei prezentują się zespoły z Łodzi i Gniezna.

Wydaje się, że najmocniejszą drużynę zbudowano w Gdańsku. W zespole pozostawiono tylko dwóch zawodników z sezonu 2020 – Krystiana Pieszczka i Rasmusa Jensena. Zespół wzmocniono silnym liderem – Wiktorem Kułakowowem, solidnym Polakiem z Ekstraligi – Jakubem Jamrogiem oraz zakontraktowano trzech zawodników U24 Michała Gruchalskiego, Lukasa Fienhage i Drew Kempa. Gdańszczanie tym razem w okresie transferowym pokazali pazur i przed startem nowego sezonu będą jednym z faworytów do końcowego triumfu. Najbardziej zaskakujący wydaje się transfer Gruchalskiego. 22-latek najbardziej łączony był z tarnowską Unią, w której spędził miniony sezon. Z czasem dopływały informacje o jego przenosinach do Orła Łódź, ale ostatecznie wylądował w Gdańsku, gdzie wraz z Lukasem Fienhage powinien walczyć o miejsce w drużynie. Pozyskanie z kolei takich zawodników jak Kułakow i Jamróg dało jasny sygnał, że gdańszczanie chcą wrócić do Ekstraligi.

Solidność i realizacja wcześniejszych założeń. Tak w skrócie może podsumować okres transferowy Polonii Bydgoszcz. Największym sukcesem bydgoskiego klubu było zatrzymanie Andreasa Lyagera. Duńczyk może być najlepszym zawodnikiem U24 w przyszłorocznych rozgrywkach. Choć miał masę propozycji, w tym z Ekstraligi, 23-latek postanowił pozostać w zespole Gryfów. Nie mniejszym sukcesem było zakontraktowanie Grzegorza Zengoty. Powracający po ciężkiej kontuzji Polak pokazał się z bardzo dobrej strony w ostatnich meczach minionego sezonu. Pierwsza liga może idealnym rozwiązaniem do powracania do wysokiej dyspozycji. W okresie transferowym do Polonii Bydgoszcz dołączyli także Adrian Gała, Wadim Tarasienko, a w zespole pozostali David Bellego i Dimitri Berge. Bydgoszczanie stworzyli silną drużyny i w nadchodzącym sezonie powinni walczyć o najwyższe cele.

Sporo zamieszania na transferowym rynku sprawiła Unia Tarnów. Tarnowianie, którzy początkowo mieli dokonać tylko kosmetycznych zmian, zakontraktowali pięcioro nowych zawodników. Za największy sukces należy uznać ściągniecie Nielsa Kristiana Iversena i Rohana Tungate’a. Wymieniona dwójka powinna być liderami Jaskółek. Dodatkowo do zespołu z Małopolski dołączył solidny Polak – Paweł Miesiąc. Największą zagadką był zawodnik U24. W Tarnowie długo zakładano, że na kolejny sezon pozostanie Michał Gruchalski. Kilka dni przed zakończeniem okienka zawodnik poinformował jednak, że wybiera ofertę z Gdańska. Wtedy powrócił temat Daniela Kaczmarka, który z klubem pożegnał się… na początku listopada. Ostatecznie Kaczmarek trafił do Ostrowa, a w Tarnowie na pozycji U24 startować będzie Alexander Woentin. W ostatniej chwili kontrakt warszawski z Unią podpisał Oskar Bober, który również może startować jako zawodnik do 24. roku życia. O miejsce w podstawowym składzie Jaskółek walczyć będą także Artur Mroczka i Kim Nilsson. Drużynie z Małopolski udało się zbudować bardzo solidny skład. Zespół ma szansę na walkę o play-off, a kto wie, może i coś więcej.

Aż trzynaście dni okienka transferowego musieli czekać kibice ROW-u Rybnik aż klub oficjalnie poinformuje o przyszłorocznym składzie. Mimo wielu przeciwności w Rybniku udało zbudować się zespół, który spokojnie może walczyć o czołowe lokaty. Liderami wydają się być niedawni ekstraligowcy – Michael Jepsen Jensen oraz Rune Holta. Swoje dołożyć mają także Sergiej Łogaczew i Kacper Gomólski. Zawodnikiem U24 będzie Wiktor Trofimow. Tym samym ROW będzie „najbardziej ekstraligowym” zespołem w eWinner 1. LŻ. Spośród zawodników z podstawowego składu tylko Ginger w zeszłym sezonie nie startował na torach PGE Ekstraligi. To, co dotychczas było piętą Achillesową rybnickiej drużyny, tym razem powinno jej dać wartość dodatnią. Mowa o formacji juniorskiej. Przemysław Giera i Mateusz Tudzież mocno zderzyli się z Ekstraligą, ale doświadczenie jakie zdobyli w 2020 powinno zaowocować na torach pierwszej ligi. 

O awans do półfinałów śmiało powalczyć może także Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Ostrowianom udało zbudować się solidny zespół. Zatrzymano zeszłosezonowych liderów, czyli Tomasza Gapińskiego i Nicolaia Klinadta, a drużynę wzmocniono uczestnikiem cyklu Grand Prix 2021 Oliverem Berntzonem. W zespole pozostał także Adrian Cyfer. Zawodnikami U24, którzy będą walczyć o miejsce w podstawowym składzie są Patrick Hansen i Daniel Kaczmarek. Dodatnim czynnikiem ostrowian powinna być również formacja juniorska, na czele której stoi Sebastian Szostak. 17-latek pod koniec sezonu 2020 pokazał się z bardzo dobrej strony. Reasumując Ostrovia ma wszystko, aby walczyć o czołowe miejsce eWinner 1. Ligi Żużlowej. 

Przyzwoitą drużynę, która może zostać „czarnym koniem” rozgrywek zbudowały Wilki Krosno. Beniaminek eWinner 1.LŻ mocno zabiegał o Nielsa Kristiana Iversena, jednak ostatecznie Duńczyk wylądował w Tarnowie. Wilki wzięły odwet na drużynie Unii i ściągnęły do siebie Petera Ljunga. Oprócz Szweda liderem krośnian powinien być Andrzej Lebiediew. Solidnie wygląda także polski duet Mateusz Szczepaniak – Daniel Jeleniewski. Zawodnikiem U24 będzie objawienie ostatniego sezonu w 2. Lidze Żużlowej Patryk Wojdyło. Problemem Wilków jest formacja juniorska. Jak na razie poza przeciętnym Kacprem Przybylski zespół nie ma drugiego młodzieżowca. Celem podstawowym drużyny z Podkarpacia będzie utrzymanie się w pierwszej lidze, a gdy cały monolit zespołu zagra, to walka o jak najlepszy rezultat. 

Nieco słabiej niż w ostatnich latach wygląda gnieźnieński Start. Z zespołem pożegnali się jeden z liderów Oliver Bertzon oraz wychowanek Adrian Gała. W ich miejsce zakontraktowano Petera Kildemanda i Mirosława Jabłońskiego. Niewątpliwie sukcesem działaczy z pierwszej stolicy Polski jest jednak zatrzymanie Frederika Jakobsena. Duńczyka w swoich zespołach widziało wiele klubów, w tym tych z Ekstraligi. Wartością dodatnią gnieźnieńskiego klubu są też Timo Lahti i Oskar Fajfer. Obaj powinni być liderami drużyny. Słabiej niż w poprzednich sezonach prezentuje się formacja młodzieżowców. Po skończeniu wieku juniora przez Damiana Stalkowskiego, obecnie ciężko ocenić czego można spodziewać się po młodzieżowcach z Gniezna. Start ma drużynę, która powinna powalczyć o miejsce w środku tabeli. Może być jednak także „czarnym koniem” pierwszoligowych rozgrywek. 

Najmniej aktywnym zespołem w trakcie tegorocznego okresu transferowego był Orzeł Łódź. Drużyna wygląda nieco słabiej niż w poprzednim, zakończonym na trzecim miejscu, sezonie. Z Łodzi do Tarnowa odszedł zeszłoroczny lider Rohan Tungate. Nowe przepisy o zawodniku U24 sprawiły, że klub nie zatrudnił w jego miejsce nowego żużlowca. Tym samym nowymi liderami łodzian powinni być Brady Kurtz i Aleksander Łoktajew. Duet Polaków tworzyć będą Marcin Nowak i Norbert Kościuch. Jako zawodnika do 24. roku życia zakontraktowano z kolei Luke Beckera. Amerykanin o miejsce w składzie walczyć będzie z Benem Ernstem i Jackiem Thomasem. Nie najlepiej w zespole z Łodzi prezentuje się formacja młodzieżowców. Po osiągnięciu przez Piotra Pióro wieku seniora, o sile juniorskiej stanowić będą Mateusz Dul i Aleksander Grygolec. Orzeł Łódź tym razem bardziej niż o czołową czwórkę walczyć będzie zapewne o spokojne utrzymanie i środek tabeli. 

Tegoroczny okres transferowy w eWinner 1. Lidze Żużlowej dostarczył sporo emocji. Było wszystko, czego od okienka transferowego się wymaga. Wzmocnienia, zaskoczenia, zwroty akcji. Kluby zbudowały mocne drużyny. Niektórzy twierdzą, że przyszłoroczny sezon w eWinner 1. LŻ będzie ciekawszy niż w PGE Ekstralidze.

 

 

 

 

Źródło: inf.własna

Maciej Uszko

Mieszkając niespełna 2,5 km od stadionu nie sposób było nie zauroczyć się żużlem. Speedway pochłania mnie nieprzerwanie od 2005 roku. Mogę o nim mówić i pisać godzinami. Pochodzę z Tarnowa dlatego najbliższa mojemu sercu jest lokalna Unia. Mam nadzieję, że Jaskółki w niedalekiej przyszłości powrócą na podium DMP.

Polskie ligi żużlowe

PGE Ekstraliga
półfinały
Zielona Góra - Leszno
44:46, 33:57
Wrocław - Gorzów
46:44, 34:55
mecze o 3 miejsce
Zielona Góra - Wrocław
37:32, 40:50
FINAŁY
Gorzów - Leszno
46:44, 30:59

LesznoeWinner 1 Liga Żużlowa
Torun

2 Liga Żużlowa
Krosno

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

Okiem naczelnego

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP 2020

1. Bartosz Zmarzlik   Polska 133
2. Tai Woffinden   W. Brytania 117
3. Fredrik Lindgren   Szwecja 117
4. Maciej Janowski   Polska 107
5. Leon Madsen   Dania 89
6. Jason Doyle   Australia 87
7. Artiom Łaguta   Rosja 84
8. Emil Sajfutdinow   Rosja 81
9. Martin Vaculik   Słowacja
78
10. Max Fricke   Australia 64
11. Matej Zagar   Słowenia 46
12. Patryk Dudek   Polska 39
13. Niels-Kristian Iversen   Dania 32
14. Mikkel Michelsen   Dania 32
15. Antonio Lindback   Szwecja 22
16. Gleb Chugunow   Polska 16
17. Jack Holder   Australia 12
18. Anders Thomsen   Dania 10

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Leszno Fogo Unia Leszno 14 28 +162
 2. Gorzow Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. 14 21 +66
 3. Wroclaw Betard Sparta Wrocław 14 20 +46
 4. Zielona Gora RM Solar Falubaz Zielona Góra 14 20 +25
 5. Czestochowa Eltrox Włókniarz Częstochowa 14 19 +28
 6. Lublin Motor Lublin 14 19 +56
 7. Grudziadz MRGARDEN GKM Grudziądz 14 10 -102
 8. Rybnik PGG ROW Rybnik 14 2 -281

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jMaciej Janowski

 # drużyna m p +/-
 1. Torun eWinner Apator Toruń 14 29 +240
 2. Gniezno Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno 14 25 +67
 3. Lodz Orzeł Łódź 14 22 +42
 4. Gdansk Zdunek Wybrzeże Gdańsk 14 17 -31
 5. Tarnow  Unia Tarnów 14 15 -76
 6. Ostrow Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. 14 14 -75
 7. Bydgoszcz Abramczyk Polonia Bydgoszcz 14 11 -96
 8. Daugavpils  Lokomotiv Daugavpils 14 7 -71

 

 Mistrz eWinner 1 Ligi Żużlowej 2020

lublin 2017eWinner Apator Toruń

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. Krosno Wilki Krosno 10 25 +251
 2. Opole OK Bedmet Kolejarz Opole 10 18 +93
 3. Poznan SpecHouse PSŻ Poznań 10 10 -34
 4. Rzeszow RTŻ Rzeszów 10 8 -54
 5. Rawicz Metalika Recycling Kolejarz Rawicz 10 8 -93
 6. Wittstock MSC Wittstock 10 6 -173

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2020

rzeszow logoWilki Krosno

Klasyfikacja SEC 2020

 1. Robert Lambert
  W. Brytania
67
 2. Leon Madsen   Dania 64
 3. Grigorij Łaguta
  Rosja
52
 4. Mikkel Michelsen
  Dania 46
 5. Bartosz Smektała
  Polska
45
 6. Nicki Pedersen
  Dania 45
 7. Timo Lahti   Finlandia 43
8. Kacper Woryna
  Polska
33
9. David Bellego   Francja 31
10. Vaclav Milik
  Czechy
26
11. Bartosz Zmarzlik
  Polska
25
12. Krzysztof Kasprzak   Polska 25
13. Kai Huckenbeck
  Niemcy
25
14. Peter Ljung   Szwecja 23
15. Michael Jepsen Jensen   Dania 22
16. Andriej Kudriaszow
  Rosja
21
17. Emil Sajfutdinow
  Rosja
14
18. Paweł Przedpełski   Polska 10
19. Patryk Dudek   Polska 8

Mistrz SEC

2017 madsen l2Robert Lambert

Klasyfikacja IMŚJ 2020

 1. Jaimon Lidsey   Australia 20
 2. Dominik Kubera   Polska 16
 3. Oleg Mihaylovs   Łotwa 14
 4. Daniel Bewley   W. Brytania 16
 5. Mads Hansen   Dania 9
 6. Petr Chlupac   Czechy 8
 7. Jan Kvech   Czechy 13
 8. Jakub Miśkowiak   Polska 9
 9. Niklas Sayrio   Finlandia 6
10. Marko Levyshyn flaga australia  Ukraina 5
11. Lukas Fienhage   Niemcy 5
12. Mattia Lenarduzzi   Włochy 5
13. Lucke Becker   USA 4
14. Alexander Woentin   Szwecja 3
15. Lukas Baumann   Niemcy 1
16. Steven Goret   Francja 0

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bJaimon Lidsey

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2020