SPEEDWAY.info - sonda

Marek Cieślak nadal trenerem kadry. Czy to dobra decyzja?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

SPEEDWAY.informacje z Twittera

EkstraligaTV
EkstraligaTV Platforma CANAL+ szuka nowych osób do sekcji żużlowej, którym kamera nie jest obca! #PGEE | #PGEEkstraliga | @CANALPLUS_SPORT | @nSport_plus speedwa...
godzina 09:17 / 22.01.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV Wyrównana walka o awans do finału #EkspertPGEE . Po ośmiu rundach mamy "kocioł" w czołówce! Podsumowanie @joachim_piwek #AmbasadorPGEE #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 19:00 / 21.01.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV Plany treningowe STELMET @FalubazZG ze szwedzkim akcentem #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 13:00 / 21.01.2020

Powiedzieli...

Okiem naczelnego

Polskie ligi żużlowe 2019

PGE Ekstraliga
Półfinały 1.09 - 8.09
  Ziel. Góra - Wrocław 48:42, 34:56
Częstochowa - Leszno 38:52, 38:52
o 3 miejsce 15.09 - 22.09
Częstochowa - Ziel. Góra 57:33, 44:45
Finały 13.09 - 22.09
Wrocław - Leszno 43:47, 31:59

NICE 1 Liga Żużlowa
Półfinały 17/18.08 - 25.08
Tarnów - Rybnik 40:50, 36:54
Gniezno - Ostrów W. 49:40, 40:50
Finały 8.09 - 15.09
Ostrów W. - Rybnik 46:44, 41:49

2 Liga Żużlowa
Półfinały 18.08 - 25.08
Krosno - Bydgoszcz 37:53, 35:55
Opole - Poznań 49:41, 39:51
Finały 8.09 - 15.09
Poznań - Bydgoszcz 59:31, 29:61

SPEEDWAY autograf

Reminiscencje po finale IMP

inne czapka kadyrowaSzymon Woźniak z Betardu Sparty Wrocław sensacyjnie wywalczył w nadzielę 2 lipca w Gorzowie Wlkp. tytuł Indywidualnego Mistrza Polski na żużlu wyprzedzając w finałowym wyścigu reprezentanta gospodarzy Przemysława Pawlickiego i Patryka Dudka z Falubazu Zielona Góra. Jest to pierwszy złoty medal w tej konkurencji wychowanka Polonii Bydgoszcz. Jednocześnie była to już 10 impreza tej rangi w mieście nad Wartą.

 

Można pokusić się o stwierdzenie, że Woźniak w pewnym sensie skopiował swój wyczyn z 2014 roku, kiedy również na stadionie im. Edwarda Jancarza, dość niespodziewanie, wywalczył złoty medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

 Tym razem mistrz Polski oprócz złotego medalu, pucharu i szarfy otrzymał również legendarną Czapkę Kadrowa, czyli przechodnie, symboliczne trofeum przyznawane polskiemu królowi speedwaya od 1963 roku. W ww. roku czapkę podarował dwóm polskim zawodnikom - Antoniemu Worynie i Andrzejowi Pogorzelskiemu - w rosyjskim mieście Ufa radziecki żużlowiec Gabdrachman Kadyrow. Jako pierwszy czapkę otrzymał indywidualny mistrz Polski z 1963 roku Henryk Żyto, który zapoczątkował tradycję jej przekazywania kolejnym mistrzom. Od tego czasu na czapce haftowane były nazwiska zwycięzców i daty zdobycia przez nich tytułu mistrza Polski. Miejsce na oryginalnej Czapce Kadyrowa skończyło się w 2003 roku. Mistrz Polski z tego roku, Rune Holta, ufundował wtedy nową czapkę-trofeum, również nazywane Czapką Kadyrowa. Obecnie oryginalna Czapka Kadyrowa znajduje się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Od roku 2004 indywidualny mistrz Polski, oprócz czapki, otrzymuje również oficerską rogatywkę ufundowaną przez Polski Klub Kawaleryjski im. 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich, która jest dokładną repliką polskiej rogatywki ułańskiej z 1936 roku. Jako pierwszy taki element garderoby otrzymał mistrz z 2004 r. - Grzegorz Walasek.

 Przed niedzielnym finałem głównym faworytem do tytułu był reprezentant gorzowskiej Stali Bartosz Zmarzlik. Oprócz najskuteczniejszego zawodnika PGE Ekstraligi do grona pretendentów do tytułu wymieniano również braci Pawlickich, Macieja Janowskiego, Jarosława Hampela, Janusza Kołodzieja i Patryka Dudka. Tymczasem wszystkich faworytów pogodził i sensacyjnie wywalczył złoty medal Szymon Woźniak.

 Z grona wymienionych wyżej zawodników najsolidniej zaprezentował się kapitan Cash Broker Stali Gorzów Przemysław Pawlicki, który z 13 punktami wygrał rundę zasadniczą i pewnie, bezpośrednio awansował do wielkiego finału. Gdyby IMP rozgrywane były według starej formuły, to mistrzem Polski zostałyby właśnie wychowanek Unii Leszno. Jednak w nowej formule rozgrywany jest jeszcze bieg półfinałowy i finał. Starszy z braci Pawlickich zaskoczył wszystkich wyborem trzeciego pola startowego przed finałem. Jak się później okazało nie był to najszczęśliwszy wybór. Po zawodach kapitan Stali wyjaśnił, że zdecydował się na taki wariant, ponieważ nie miał idealnych startów. Chciał również jak najszybciej dojechać do odsypanej nawierzchni, która zalegała po wyścigu półfinałowym za połową toru. Przemysław Pawlicki we wszystkich biegach turnieju zasadniczego jeździł dość szeroko uzyskują dzięki temu dużą prędkość.

 Brązowy medalista IMP Patryk Dudek przez cały turniej „ciułał” punkty i ostatecznie z 10 „oczkami” awansował do wyścigu półfinałowego. W przedostatniej gonitwie dnia, dzięki korzystnemu, drugiemu polu startowemu, przyjechał drugi do mety i dzięki temu mógł walczyć o jeden z medali. Ostatecznie zakończyło się na brązowym krążku.

 Z bardzo dobrej strony pokazał się w decydujących zawodach krajowego „championatu” Jarosław Hampel. Zawodnik z Zielonej Góry jeździł jednak nierówno, ponieważ albo wygrywał biegi lub przyjeżdżał do mety ostatni. W turnieju głównym czterokrotnie przyjeżdżał na pierwszej pozycji i raz był ostatni. Dzięki 12 punktom uzyskał bezpośredni awans do wyścigu finałowego, w którym przyjechał na końcu stawki.

 Pozostała trójka pretendentów jeździła bez błysku. Największy faworyt gorzowskiego finału, Bartosz Zmarzlik, prawdopodobnie nie wytrzymał presji i ostatecznie uplasował się szóstej lokacie. W pierwszym swoim wyścigu zmierzył się z Patrykiem Dudkiem. O ile zielonogórzanim wystartował, o tyle gorzowianin tylko „ruszył” spod taśmy i dojechał trzeci do mety. Później F16 pewnie wygrał dwa biegi i gdy wydawało się, że kolejne trzy „oczka” są formalnością, wychowanek Stali nieoczekiwanie przegrał z niżej notowanymi zawodnikami. Po zajęciu drugiego miejsca w piątej serii startów, z 10 punktami awansował do półfinału. Przedostatni wyścig rozgrywano trzykrotnie. Z czwartego pola Zmarzlik nie był w stanie wygrać startu i „założyć się” na zawodników jadących bliżej krawężnika. Tym samym zakończył swój udział w turnieju i uplasował się na szóstej pozycji.

 Maciej Janowski miał sporo szczęścia w swoim drugim starcie, bowiem uniknął wykluczenia za dotknięcie taśmy. Jeszcze „szybszy” o ułamek sekundy od wrocławianina był Krystian Pieszczek. Zawodnik Betardu Sparty szansę na powtórkę sukcesu sprzed dwóch lat, również z Gorzowa i awans przynajmniej do półfinału tak naprawdę zaprzepaścił w 9 wyścigu, kiedy zanotował defekt na ostatniej pozycji.

 Z kolei największym rozczarowaniem gorzowskiego finału był Piotr Pawlicki. Cztery trzecie lokaty i jedno biegowe zwycięstwo chluby zawodnikowi Unii Leszno z pewnością nie przyniosły. Co więcej, wprowadziły niepokój na kilka dni przed finałem Drużynowego Pucharu Świata. Nawet trener kadry Marek Cieślak w telewizyjnym wywiadzie stwierdził, że musi przyjrzeć się ostatnim wynikom młodszego z braci Pawlickich.

 Gorzowscy kibice zobaczyli zmagania najlepszej „szesnastki” w kraju po raz drugi w odstępie trzech lat. Dzięki temu możliwe było porównanie poziomu sportowego i atrakcyjności widowiska. Bez wątpienia ciekawszym spektaklem sportowym był finał IMP w 2015 roku. Tym razem głównym reżyserem zmagań na torze była zła pogoda, a ściślej mówiąc kilkudniowe opady deszczu poprzedzające niedzielę 2 lipca. Na mocno odmoczonym, ale odsypującym się i dobrze przygotowanym torze decydował start i umiejętne rozegranie pierwszego łuku. Mało było wyprzedzeń na dystansie. Zaskoczeniem były korzystne warunki na zewnętrznych polach startowych w pierwszej fazie turnieju.

 Podsumowując, turniej finałowy rozegrany na torze stadionu im. Edwarda Jancarza w Gorzowie był dość dobrym widowiskiem sportowym. Tym razem nie zawiedli kibice, którzy indywidualne zmagania oglądali w liczbie 12 500. Był to bardzo pozytywny element finału, ponieważ w 2015 roku na trybunach gorzowskiego stadionu zasiadło tylko 7 600 widzów. Należy też pamiętać, że dzień przed zawodami, w sobotni wieczór spłonęła wieża gorzowskiej katedry, co przez wiele godzin relacjonowały środki masowego przekazu, a to zdarzenie również mogło mieć wpływ na frekwencję.

 IMG 8589

 

Maciej Major

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Greg Hancock   USA -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno - - -
 2. Betard Sparta Wrocław - - -
 3. Eltrox Włókniarz Częstochowa - - -
 4. Stelmet Falubaz Zielona Góra - - -
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz - - -
 6. Speed Car Motor Lublin - - -
 7. truly.work Stal Gorzów Wlkp. - - -
 8. PGG ROW Rybnik - - -

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019