Nowy sezon, nowe nadzieje

IMG 1413

Pierwsze oficjalne zawody już za nami a więc żużlowy sezon A.D. 2019 został rozpoczęty. Obecnie trwa festiwal sparingów, treningów mających na celu przygotowanie zawodników do zmagań na żużlowych torach.

naczelnyZimowa przerwa to okres wyciągania wniosków z sezonu minionego i przygotowań do kolejnego. Charakterystycznym elementem tego okresu są roszady dokonywane w składach drużyn. Nie będę chyba oryginalny jak napiszę, że największą sensacją było przejście Grigorija Łaguty z rybnickiego ROW-u do ekstraligowego beniaminka z Lublina. Rosjanin w swoich wypowiedziach podczas odbywania kary zawieszenia za stosowanie niedozwolonych środków dopingowych deklarował przywiązanie do Rybnika. Tuż przed sezonem zmienił zdanie a atmosfera jaka towarzyszyła jego przejściu daleka była od normalności i na długo pozostanie w pamięci nie tylko rybnickich kibiców.

Co nas czeka w nadchodzącym sezonie?

Przedsezonowe typowanie uważam za zadanie bardzo karkołomne dlatego zostawiam je „prawdziwym” fachowcom. Nie sposób jednak nie zauważyć faktu, że najciekawszych „zakupów” dokonała ekipa walcząca ostatnio o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pozyskanie Nicki Pedersena a zwłaszcza kosztem lokalnego rywala Martina Vaculika może być znaczącym wzmocnieniem zielonogórzan w walce o coś więcej niż tylko utrzymanie w lidze. Piszę o tym z dużym znakiem zapytania, bowiem nazwiska nie jeżdżą a w przeszłości nie takie składy doznawały spektakularnych porażek. Wielką siłą nadal dysponuje Drużynowy Mistrz Polski Fogo Unia Leszno a formacja juniorska Smektała – Kubera zdecydowanie dominuje nad rywalami z innych ekip. Ba, obaj są zdolni zastąpić każdego z niedysponowanych seniorów i to z nie mniejszym skutkiem co sprawia, że pole manewru dla trenera jest ogromne. To na tle innych drużyn spora przewaga Mistrzów Polski. Mimo tego mam wrażenie, że per saldo Ekstraliga może być bardzo wyrównana i startuje do nowego sezonu bez „oczywistego” spadkowicza. 

W pierwszej i drugiej lidze wszystko jest możliwe. Lublin po awansie w 2017 roku do 1 ligi w następnym awansował do Ekstraligi, natomiast murowany faworyt pierwszoligowych rozgrywek w ubiegłym sezonie ROW Rybnik musiał obejść się smakiem. Sportowo będzie ciekawie. Organizacyjnie cieszy próba odbudowy bydgoskiej Polonii. Klub z wielkimi tradycjami borykający się ostatnio ze sporymi problemami w nowej roli dyrektora sportowego wsparł Tomasz Gollob.

Na arenie międzynarodowej jesteśmy potęgą. Czterech stałych uczestników Grand Prix mówi samo za siebie choć brak najcenniejszego z medali od triumfu Tomasza Golloba w 2010 roku musi budzić niedosyt. Może w tym sezonie doczekamy się trzeciego IMŚ? W kategorii juniorskiej od wielu lat znajdujemy się w ścisłej światowej czołówce.

To wszystko brzmi bardzo optymistycznie ale czy w przeddzień rozpoczęcia ligowej rywalizacji oraz batalii o IMŚ można mieć inne odczucia? Wszyscy jesteśmy już spragnieni żużla ale jeszcze chwila, jeszcze momencik sezon żużlowy zacznie się kręcić.

 

 

Tadeusz Malinowski

Mam zaszczyt kierować najstarszym w polskim Internecie wydawnictwem o żużlu. Zapraszam do naszej redakcji kibiców i pasjonatów żużla.

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!