Na nieznanych wodach

NarodowyZnaleźliśmy się w sytuacji bezprecedensowej. Pandemia zmienia nasze życie. Pomijam jej postrzeganie, które jest skrajne: od strachu po lekceważenie. Faktem jednak jest zawieszenie rozgrywek sportowych oraz ograniczanie swobód obywatelskich.

 

naczelnyOstatni raz działania tego typu i o takiej skali miały miejsce na początku lat 80-tych ubiegłego wieku w... stanie wojennym. To dawno i dało się już o tych wydarzeniach „zapomnieć”. Dla wielu jest to epizod znany z historii.

Czy to się komuś podoba czy też nie wpłynęliśmy na nieznane wody. Z tygodnia na tydzień, z dnia na dzień pojawia się wiele, nowych niewiadomych. Przesunięcie rozpoczęcia sezonu żużlowego o dwa tygodnie okazało się tyleż optymistyczne co naiwne. Od początku, bowiem eksperci szacowali, że do uporania się z pandemią potrzeba miesięcy a nie tygodni. Sytuacja przerosła wyobraźnię. Po ostatniej wypowiedzi Przewodniczącego Głównej Komisji Sportu Żużlowego PZM Piotra Szymańskiego, że na dziś planowanie nie ma sensu, rozumiem, że włodarze żużlowi stanęli na ziemi. Tak, w obecnej sytuacji podawanie jakichkolwiek dat nie ma sensu. Czy planowanie nie ma sensu to już nie jestem przekonany.

Planowanie jest jedną z funkcji zarządzania. GKSŻ uzależnia to działanie od rozwoju pandemii. Warto jednak już zacząć się zastanawiać nad kształtem żużlowych rozgrywek A.D. 2020. Teraz zakładamy, że sezon zostanie zainaugurowany w maju ale jak to będzie w czerwcu, lipcu…

Jeden z dowódców wojskowych mawiał, że „plany są bezużyteczne, ale planowanie jest nieodzowne”, bo w swej istocie jest ono ciągiem stawianych pytań i udzielanych odpowiedzi, które finalnie pomagają osiągnąć założony cel.

Odwoływane są wielkie imprezy sportowe. Piłkarskie mistrzostwa Europy i letnią olimpiadę przesunięto na rok 2021. Celem głównym dla żużla powoli staje się rozegranie sezonu w... jakiejkolwiek formule.

Zbyt pesymistycznie? Oby. Pocieszeniem może być to, że każda pandemia kiedyś wygasa. Kiedyś.

 

Tadeusz Malinowski

Mam zaszczyt kierować najstarszym w polskim Internecie wydawnictwem o żużlu. Zapraszam do naszej redakcji kibiców i pasjonatów żużla.

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!