Polskie, żużlowe 5 minut

04

Niedawno stacja o światowym zasięgu mająca transmitować pierwszy finał Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów zdjęła te zawody z programu na rzecz... tenisa.

naczelnyPosypały się nieprzychylne, pełne rozczarowania komentarze. W Polsce czekaliśmy na na te zawody wszak startowało w nich trzech Polaków z dużymi szansami na końcowy sukces. Stało się inaczej. Żużlową transmisję przeniesiono do kanału internetowego. Po głębszym zastanowieniu nie dziwi mnie taka decyzja. W sukurs przyszła mi klasyfikacja najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie wg totalsportek.com.

Przy tworzeniu rankingu zastosowano między innymi takie kryteria jak globalna publiczność, oglądalność w telewizji, liczba lig zawodowych na całym świecie, oferty dotyczące praw telewizyjnych, oferty sponsorowania, średnia pensja sportowca w ekstraklasie, liczba reprezentowanych krajów, obecność w mediach społecznościowych czy dostępność dla ogółu społeczeństwa na całym świecie.

Przy badaniu takich wskaźników wygrywa piłka nożna a żużla nie ma wśród 25 najpopularniejszych dyscyplin! Wśród nich jest za to sporo bardzo dla nas egzotycznych dyscyplin jak chociażby krykiet, który w skali świata jest sklasyfikowany na 3 miejscu. Tenis, który wyparł transmisję z IMŚJ jest na miejscu 4 i to chyba bardzo jasno pokazuje dlaczego zastąpiono nim żużel. 

Dla polskiego kibica szokującymi są zapewne dane, iż na świecie popularniejsze od żużla są takie dyscypliny jak golf, hokej na trawie, MMA, rugby, kolarstwo, wyścigi konne, pływanie, snooker czy nawet wrestling. Ranking dotyczy 25 najpopularniejszych sportów a więc nie wiemy nawet jakie miejsce zajmuje żużel dla którego skończyła się pomiarowa... skala.

To smutne, bowiem w Polsce żużel rozkwita. Mamy bardzo dobrą infrastrukturę do uprawiania tego sportu, zainteresowanie telewizji i przede wszystkim kibiców. Wypełniamy zatem niektóre kryteria rankingowe ale co z tego kiedy w skali światowej jest to zjawisko lokalne, że nie napiszę marginalne. To dla globalnego nadawcy wydaje się być najważniejsze. W sytuacji transmisji z zawodów rozgrywanych w tym samym czasie telewizyjni szefowie zawsze będą kierować się oglądalnością. To chyba nie budzi niczyich wątpliwości.

Mamy szczęście, że polscy nadawcy w końcu dostrzegli w żużlu potencjał do wykorzystania. Musimy przyjąć jednak do wiadomości, że na świecie jest inaczej a żużel należy do palety dyscyplin szerzej nieznanych.

 

Tadeusz Malinowski

Mam zaszczyt kierować najstarszym w polskim Internecie wydawnictwem o żużlu. Zapraszam do naszej redakcji kibiców i pasjonatów żużla.

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!