Jak się rozstać?

logo moim zdaniemJesień. W sporcie żużlowym, mimo nieco niższych temperatur, to okres dość gorący. A wszytko za sprawą niemalże zakończonego żużlowego sezonu. Okienko transferowe oficjalnie rozpocznie się 1 listopada, lecz tak naprawdę wiele już się wydarzyło....

Kilku zawodników podpisało deklaracje, które tylko czekają na oficjalne potwierdzenie. Inni opuszczają dotychczasowych pracodawców i szukają dla siebie lepszego jutra. Część zawodników "w ciszy" czeka na rozmowy lub dawno je odbyli czekając na odpowiedni moment, by się pochwalić ich rezultatami. Przez to, że regulaminy zabraniają (funkcjonuje to w sumie tylko na papierze) rozmów klubów z zawodnikami przed okresem transferowym, to wiele plotek i ploteczek krąży w żużlowych kuluarach, jak to się fachowo mówi. A jak wiemy, w plotce jest zawsze malutkie ziarenko prawdy.


Każde odejście/przyjście zawodnika z/do klubu wiąże się z odzewem kibicowskiego grona. Najczęściej komentarze i opinie dryfują pomiędzy skrajnościami. Od zachwytów i radości do złości i smutków. A i wyzwisk oraz wulgaryzmów nie brakuje. W końcu kibic to jednostka dość specyficzna, którego łaska na pstrym koniu jeździ, a setki, a nawet tysiące takich jednostek razem wziętych to niezła mieszanka wybuchowa. Takie stado pstrych koni ;). Często zdarza się, że mimo zdecydowanej niechęci wobec zawodnika X po jakimś czasie zaczyna się go akceptować. Albo inaczej - jego punkty powodują, że w sumie tak naprawdę ten zawodnik wcale nie jest taki zły. Da się go lubić, a szczególnie wtedy, gdy dzięki niemu szala zwycięstwa przechyla się ku naszym ulubieńcom. Po czasie kontrakt takiego zawodnika zostaje nazwany "strzałem w dziesiątkę" i zapomina się o tym, co było tuż po ogłoszeniu transferu. Zanim jednak kibice zaczną akceptować nowy nabytek klubu, musi on przebrnąć przez falę pożegnalnych opinii. Przecież jakiś klub trzeba opuścić, by stać się częścią innego. Często też w inny sposób zawodnicy zapracowują na sympatię akceptację fanów.


Rozstania z klubami bywają różne. Najogólniej można je podzielić na rozstania "w ciszy" i "z hukiem". Pierwsza kategoria występuje chyba najczęściej, a jeśli nie najczęściej to po prostu są one niemalże niezauważalne. Dowiadujemy się o nich, zapamiętujemy i tyle. Nikt nie wdaje się w jakieś większe dyskusje. Cechują się nią odejścia, które tak naprawdę od dłuższego czasu były już przesądzone bądź też zawodnik opuszczający klub nie wywiązał się ze swej roli, tak jak tego oczekiwano. Czasami lepsze występy przelatał słabszymi, obiecując poprawę. Ale w tym przypadku nie można mówić o tych, którzy mieli pełnić rolę lidera (od nich ZAWSZE się dużo wymaga i nie ma miejsca na tłumaczenia). Mowa tu o zawodnikach np. z tzw. drugiej linii. Niewiele mówi się też o odejściach zawodników, którzy więź z kibicami traktowali bardzo neutralnie. Byli po prostu w pracy reprezentując barwy jakiegoś klubu. Mówi się na takich zawodników "najemnicy". A kibice? Ok - byli, po części dzięki nim zarobił, ale relacja kibic - zawodnik praktycznie nie istniała.


O wiele "głośniej" żegna się zawodników, którzy wg kibiców nie docenili tego, co mieli. Albo też sugerując, że zmiana pracodawcy spowodowana jest chęcią zdobycia wyższego wynagrodzenia. Bardzo często wówczas padają określenia "złotówa" czy "sprzedawczyk". Oliwy do ognia dolewa też  brak podziękowań czy po prostu słów na pożegnanie. Mimo, że zawodnik być może nie wykazuje większej chęci budowy relacji z kibicami, to jednak oni oczekują, choć minimalnego doceniana tego, że wspierali i dopingowali mimo wszystko. Kilka lat temu lider jednej z drużyn odszedł po spięciach z włodarzami klubu. Ulubieniec publiczności przypuśćmy, że rozgoryczony brakiem pomyślnych negocjacji, zapomniał powiedzieć/napisać kilku słów skierowanych do kibiców za te wspólne lata. Jaki był tego efekt? Chyba każdy się domyśla. Po jakimś czasie wrzawa ucichła, by po czasie ponownie się uaktywnić. A dlaczego? Ponieważ wiele mówi się o powrocie tego zawodnika do tego klubu. Oczywiście są głosy zachwytu, ponieważ nie można żyć przeszłością. W dodatku to solidny zawodnik, który pasuje do koncepcji składu i zapewni sporą ilość punktów. Jest też grono osób, które nie zapomina i mimo upływu czasu pamiętają, w jaki sposób zawodnik pożegnał, a raczej nie pożegnał z klubem i kibicami. Jakie będzie jego przywitanie na początku sezonu? Jeśli do kontraktu dojdzie, to dowiemy się już wiosną. A może szybciej?


Głośne pożegnania nie zawsze muszą być nacechowane negatywnie, a wręcz przeciwnie. Jedno z nich nastąpiło kilka dni temu. Wychowanek odwiecznych rywali zza miedzy. Jego kontrakt, kilka lat temu, został przyjęty przez kibiców dość obojętnie, żeby nie napisać chłodno. Sporo trudu włożył w to, aby "wkupić" się w łaski kibiców nowego pracodawcy. Komentarze na profilach społecznościowych niejednokrotnie mogły go zniechęcić. Jednak nie poddawał się i próbował dalej. Pracą, wysiłkiem mimo wszystko, zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy udało mu się stworzyć coś, czego inni zawodnicy powinni mu po prostu zazdrościć. Udało mu się zbudować bardzo mocną więź na linii kibic - zawodnik i wydaje mi się, że będzie taka nadal, mimo że postanowił odejść, zmienić otoczenie. A dlaczego inni powinni tego zazdrościć? Ponieważ dzięki temu może czuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo rozumiem jako pewnego rodzaju komfort. Wydaje mi się - ba! Jestem niemal pewna, że dzięki temu jaki był wobec fanów, to ich gwizdów w swoim kierunku nigdy nie usłyszy.  Sposób, w jaki się z nimi pożegnał zasługuje na owacje na stojąco - list i film. Docenienie tego, co otrzymywał z trybun, tych wszystkich wiadomości, komentarzy, słów wsparcia w kryzysowych momentach. Nawet tych, które nie raz mogły zaboleć, choć często tak naprawdę budziły jeszcze większe pokłady energii i chęci do tego, aby zamknąć buzie krytykantom. Każdy zawodnik, choć w małej części, mógłby wziąć z niego przykład.


Zawodnicy uważają się za profesjonalistów. Zawsze to podkreślają. Myślę więc, że jak na profesjonalistę przystało słowo "dziękuję" powinno bez problemu każdemu przejść przez gardło każdemu z nich.

IMG 4897

Martyna Wolnik

Dziękujemy, że jesteście z nami

jubileusz

SPEEDWAY.info - sonda

Kiedy rozpocznie się sezon?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

SPEEDWAY.informacje z Twittera

EkstraligaTV
EkstraligaTV Zmiany dotyczące pracy mediów na meczach w nowym sezonie #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 12:01 / 27.05.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV Wszystkie wyniki testów w PGE Ekstralidze negatywne! speedwa... pic.twi...
godzina 06:31 / 27.05.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV Inauguracja #PGEEkstraliga 2020 LIVE 12.06 @ELEVENSPORTSPL 1: #WROLUB #CZEGRU 14.06 @nSport_plus : #RYBZIE #GORLES #PGEE | #PGEEkstraliga pic.twi...
godzina 11:00 / 26.05.2020

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Martin Smolinski   Niemcy -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno - - -
 2. Betard Sparta Wrocław - - -
 3. Eltrox Włókniarz Częstochowa - - -
 4. Stelmet Falubaz Zielona Góra - - -
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz - - -
 6. Motor Lublin - - -
 7. Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. - - -
 8. ROW Rybnik - - -

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

Okiem naczelnego

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019