Najważniejsza motywacja cz. I

2014 musielak tDroga młodego chłopaka do realizacji marzeń o byciu zawodnikiem do łatwych nie należy. Trzeba wiele wytrwałości, pracy i zaangażowania by nie poddać się przy pierwszym potknięciu. Szczególnie gdy na „nasze miejsce” jest wielu innych chętnych. Przed Tobiaszem Musielakiem jeszcze wiele startów, jednak już w roli seniora. O początkach swojej kariery, i nie tylko, opowiedział naszemu wortalowi. Zapraszamy na pierwszą część rozmowy.


Pierwszy raz na mecz żużlowy zabrał Cię tata, kiedy byłeś małym chłopcem. A kiedy w Twojej głowie pojawiły się pierwsze konkretne myśli o karierze zawodnika żużlowego?
Chyba pierwsze konkretne myśli pojawiły się wtedy, gdy zaczął jeździć Sławek. Siłą rzeczy jeździłem z bratem do Pawłowic trenować u pana Staszka Śmigielskiego, które serdecznie pozdrawiam. Wtedy zaczęły się pojawiać te myśli, że może tez bym spróbował. Niestety tata zabraniał, bo już jeden syn jeździł więc drugiemu nie chciał pozwolić. Jednak go trochę szantażowałem, że skoro jednemu synowi pozwolił to dlaczego drugiemu nie chce dać szansy. Później potoczyło się tak, że rodzice przyjechali po mnie do szkoły i pojechaliśmy już nie do Pawłowic tylko do Leszna. Wówczas trenerem był pan Czesław Czernicki. I się zaczęło kulać. Najpierw warsztaty: miotła, szufla i sprzątanie toalet, a z czasem skręcaliśmy motocykle. Co nieco już wiedziałem bo ze Sławkiem pracowaliśmy przy motorach więc jakąś wiedzę na te tematy już posiadałem. I od tego się zaczęło.


Można więc stwierdzić, że starszy brat był Twoim zapalnikiem. A jak wyglądały wasze przygotowania? Mogłeś liczyć na podpowiedzi Sławka czy sam chciałeś wszystkiego spróbować?
Ja mam taką naturę, że staram się wszystko robić sam. Nie chciałem nigdy za wiele pomocy, a Sławek pracował wtedy z takim mechaniko-menedżerem, który może nie zabraniał bratu aby mi pomagał, jednak nie był skory do pomocy i to wyczułem. Zawsze „na lewo” Sławek jakieś części mi przekazywał, ale to były takie trochę dziwne relacje między nami i od tamtej pory postanowiłem sobie, że wszystko w życiu będę robił sam. Czasami na nikim nie można polegać i tak się nauczyłem pracować samodzielnie. A dzięki temu w szkółce zawsze miałem najładniejsze motory, tak nieskromnie powiem.

Samodzielna praca mobilizowała Cię jeszcze bardziej.
Im człowiek więcej robi tym ma więcej motywacji. Jeśli już tyle zrobiłem to wypada zrobić jeszcze więcej. Tak to się u mnie toczyło.

Pamiętasz swoje pierwsze kółka na motocyklu?
Pewnie, że tak. Jeśli chodzi o samą jazdę to już w Pawłowicach założyłem kask i buty żużlowe i się jeździło. Natomiast w szkółce to pamiętam nawet pierwsze złamanie motocykla i poczułem jak „idzie”.

Licencję zdałeś w....
W Ostrowie Wielkopolskim 17 kwietnia 2009 roku. Pamiętam ten dzień jak dziś. W sumie na tym egzaminie miałem trochę problemów. Miałem ze sobą dwa motocykle, jeden prywatny a drugi szkółkowy, i ten drugi na próbie toru mi zdefektował. Skrzywił się bodajże łańcuch i później dwa razy jeszcze spadł więc musiałem jeździć na prywatnym. To niby takie głupie szczegóły, ale one najbardziej się w głowie kodują.

Miałeś swojego sportowego idola czy nie chciałeś się na nikim wzorować?
Zawsze był Leigh Adams i nasz Bally, to od zawsze nasza ikona więc na tych chłopakach się wzorowałem. Ktoś mi kiedyś powiedział, że jeśli ktoś jeździ na wózku inwalidzkim to nie może być idolem i nie można się w niego za bardzo wpatrywać. Ja Leigh Adamsa podziwiam za to jak jeździł, a nie za to jak jego sytuacja wygląda teraz. Człowiekiem jest nadal wielkim i zrobił dla żużla wiele co pokazywał podczas swojej kariery. Ja chciałbym naśladować właśnie jego.

Rok 2010 spędziłeś na wypożyczeniu w Rawiczu. Po jednym sezonie wróciłeś do macierzystego klubu. Dla Ciebie, wówczas jako początkującego zawodnika, takie wypożyczenie na pewno dało Ci wiele doświadczenia.
Ja bardzo zachęcam młodych zawodników z Leszna aby jeździli w niższych ligach. Ten pierwszy rok na wypożyczeniu, po zdaniu licencji, mi bardzo pomógł. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć tyle, iż jestem wdzięczny działaczom z Rawicza za to, że wtedy chcieli podpisać ze mną roczne wypożyczenie. W sumie po roku jazdy chciano przedłużyć to wypożyczenie na kolejny rok, ale ja nie chciałem. Moim celem było iść do przodu i podjąłem decyzję, że wracam do ekstraligi by walczyć. Średnia po roku jazdy w Rawiczu i po pierwszym sezonie w ekstralidze była podobna. Czyli można powiedzieć, że ten powrót do Leszna mi się opłacił.

Gdzie odjechałeś swój pierwszy mecz ekstraligowy?
W Częstochowie. Zdobyłem jeden punkt. Pamiętam, że miałem pretensje do sędziego, że mnie wykluczył. Wtedy w Częstochowie jeździł jeszcze Peter Karlsson i właśnie z nim jechałem, z Troyem Batchelorem i chyba z juniorem. Zakładałem się z trzeciego pola, a Troy chyba wyjechał trochę szerzej i PK mnie uderzył i to mnie wykluczyli. Więc pretensje były. To był mój drugi bieg w ekstralidze. Tak ze startu wypaliłem, a oni mnie z biegu wykluczyli. Także w swym debiucie zaliczyłem już pierwsze wykluczenie.

Jako junior kilkakrotnie startowałeś z orłem na piersi. Dla młodego zawodnika to nie lada zaszczyt.
To ogromny zaszczyt. Jadąc w reprezentacji Polski to jest wielki honor. Jedzie się dla kraju. Zdobyliśmy dwa złote krążki (DMŚJ i DMEJ w 2012 dop. red.). Słysząc Mazurka Dąbrowskiego uczucie jest nie do opisania. W skrócie to świetne uczucie.

Czy są dla Ciebie medale ważne i ważniejsze?
Wszystkie traktuję jednakowo. Wszędzie było ciężko je zdobyć. O każdy medal, każdy punkt było trudno więc w zasadzie nie ma co tego dzielić.


Przygotowując się do zawodów z czyim zdaniem liczysz się najbardziej?
Ze swoim, ale czyjeś podpowiedzi czy sugestie trzeba zawsze przeanalizować. Jeśli komuś coś pomaga to trzeba to przemyśleć, jednak ja nie lubię za dużo zmian. Nie przekonuje mnie to, jeśli ktoś coś mi wmawia. Ja wolę sobie powolutku i małymi kroczkami wchodzić w jakiekolwiek zmiany. Jedną radykalną zmianę w sumie zrobiliśmy w tym roku i co prawda to się opłaciło, ale to jednak jest ryzyko.


Wiele mówisz o pracy z doktorem Misiakiem. Jak przebiegają wasze treningi i czy każde spotkanie skupia się tylko na jednym aspekcie?
Teraz mamy listopad i jest roztrenowanie więc praktycznie cały czas wszystko przebiega tak samo jak treningi, które wykonuje podczas sezonu. Jestem cały czas w trybie przygotowania, ale są to lżejsze ćwiczenia. Przede wszystkim krótsze i polegające na mniejszej ilości powtórzeń. To wszystko jest skierowane oczywiście na żużel. Teraz trzeba podtrzymać tą kondycję na drugi rok w sezonie. Też chodzi o to żeby w grudniu nie mieć problemów kiedy zaczniemy trenować z klubem. Ogólnie żeby nie zaczynać od zera.

Masz jakiś swój sprawdzony sposób na koncentrację przed zawodami?
Ciężko to opisać. Mam jakieś swoje rytuały jednak chyba nigdy się one nie powtarzają. Do każdych zawodów przygotowują się inaczej więc nie ma mowy o „replay”.


Czy to co działo się w tym roku w zespole przekładało się w jakiś sposób na Twoje wyniki indywidualne?
Chyba nie. Jestem takim człowiekiem, że to co się działo wokół nie miało za bardzo na mnie wpływu, szczególnie co się działo w zespole. Ja po prostu starałem się robić swoje i nie miałem zamiaru się wtrącać. Jeśli ktoś miał problemy to trzeba to wyjaśniać między sobą. Ja byłem juniorem i nie miałem zamiaru się wtrącać. Z resztą, moje zdanie nie wiele by zmieniło.


Zdobycie w barwach klubowych tytułu Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych oraz Drużynowego Mistrzostwa Polski Juniorów to idealne przypieczętowanie wieku juniorskiego.
Braliśmy co było, co w sumie jeszcze zostało. Innych trofeów nie mogliśmy zdobyć, a to co zostało na koniec to praktycznie zgarnęliśmy z Piotrkiem i bardzo się z tego cieszymy. Było widać na końcówce, że Unia ma najlepszych juniorów, powiem nieskromnie. Jednak te zdobyte medale pokazały naszą wartość i siłę.


W sumie w tych sukcesach pomógł wam Bartek Smektała, który wyrasta na Twojego następcę.
Ja bardzo trzymam za niego kciuki żeby robił dobre punkty. Wiadomo, że jest to zawodnik jeszcze niedoświadczony i w ekstralidze miał mało jazdy żeby robić komplety, ale potencjał na pewno ma na dobre zdobycze punktowe.


Z własnego doświadczenia, co byś polecił młodym zawodnikom aby się wybić spośród tłumu i stać się wartościowym zawodnikiem?
Kiedy ja zaczynałem jeździć był spory „wysyp” juniorów w Lesznie. Stąd też ta „ucieczka” do Rawicza. W sumie może trochę uciekłem od rywalizacji, ale to mi pomogło. W Rawiczu nie miałem rywali żadnych tak naprawdę i tam byłem podstawowym juniorem. Przejechałem tam osiemnaście meczów. Na każdych zawodach byłem w składzie. Nie pojawiłem się tylko w dwóch spotkaniach przez kontuzję. Ja młodym zawodnikom zawsze mówię, żeby szukali jak najwięcej możliwości jazdy w drugiej lidze i to w pierwszym roku po licencji, kiedy już mogą jeździć i startować z seniorami. Powinni to wykorzystywać. Najlepiej na jak najcięższych torach. Nie ukrywam, że lubię jeździć w Rawiczu. Cały rok tam przejeździłem i lubię tam wracać, bo po prostu świetnie mi się tam jeździ.

cdn.

źródło. inf. własna

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP 8/10

1. Bartosz Zmarzlik   Polska 103
2. Emil Sajfutdinow   Rosja 94
3. Leon Madsen   Dania 92
4. Fredrik Lindgren   Szwecja 87
5. Martin Vaculik   Słowacja
79
6. Maciej Janowski   Polska 73
7. Patryk Dudek   Polska 72
8. Matej Zagar   Słowenia 65
9. Artiom Łaguta   Rosja 63
10. Niels-Kristian Iversen   Dania 61
11. Jason Doyle   Australia 60
12. Janusz Kołodziej   Polska
50
13. Antonio Lindback   Szwecja 47
14. Tai Woffinden   W. Brytania 46
15. Max Fricke   Australia 36
16. Robert Lambert   W. Brytania 31

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenTai Woffinden

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno 14 32 +188
 2. Betard Sparta Wrocław 14 26 +69
 3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 20 +46
 4. forBET Włókniarz Częstochowa 14 19 -24
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz 14 16 -2
 6. Speed Car Motor Lublin 14 11 -54
 7. truly.work Stal Gorzów Wlkp. 14 11 -70
 8. Get Well Toruń 14 5 -153

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. PGG ROW Rybnik 12 22 +108
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. 12 18 -8
 3. Car Gwarant Start Gniezno 12 17 +6
 4. Unia Tarnów 12 17 +16
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
 6. Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
 7. Orzeł Łódź 12 7 -49

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz 12 26 +133
 2. Power Duck Iveston PSŻ Poznań 12 23 +196
 3. OK Bedmet Kolejarz Opole 12 21 +142
 4. Wilki Krosno 12 14 -86
 5. Euro Finannce Polonia Piła 12 13 -34
 6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz 12 8 -35
 7. Speedway Wanda Kraków 12 0 -392

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership (30.08.2019)

 # drużyna m p +/-
 1. Swindon Robins 20 39 +105
 2. Poole Pirates 19 39 +14
 3. Ipswich Witches 21 39 -27
 4. Belle Vue Aces 23 38 +4
 5. Wolverhampton Wolves 21 35 +26
 6. King's Lynn Stars 20 31 +55
 7. Peterborough Panthers 20 17 -177

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Poole Pirates

Robert Lambert

Elitserien (30.08.2019)

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League (30.08.2019)

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Region Varde

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 3/4

 1. Grigorij Łaguta
  Rosja
34
 2. Nicki Pedersen
  Dania 33
 3. Mikkel Michelsen
  Dania 30
 4. Bartosz Smektała
  Polska
29
 5. Kacper Woryna
  Polska
29
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 27
 7. Leon Madsen   Dania 26
 8. Kai Huckenbeck
  Niemcy
22
 9. Jarosław Hampel   Polska 19
10. Vaclav Milik
  Czechy
17
11. Antonio Lindbaeck   Szwecja 13
12. Paweł Przedpełski
  Polska
13
13. David Bellego   Francja 12
14. Robert Lambert
  W. Brytania
12
15. Adrian Miedziński
  Polska
9
16. Andreas Lyager   Dania 7

Mistrz SEC

2017 madsen l2Leon Madsen

Klasyfikacja IMŚJ 2/3

 1. Dominik Kubera   Polska 36
 2. Maksym Drabik   Polska 35
 3. Bartosz Smektała   Polska 28
 4. Gleb Czugunow   Rosja 26
 5. Robert Lambert   W. Brytania 21
 6. WIktor Lampart   Polska 20
 7. Jan Kvech   Czechy 20
 8. Jonas Jeppesen   Dania 15
 9. Jaimon Lidsey   Australia 14
10. Fredrik Jakobsen   Dania 12
11. Tim Soerensen   Dania 9
12. Nick Skorja   Słowenia 8
13. Patrick Hansen flaga australia  Dania 7
14. Rafał Karczmarz   Polska 6
15. Wiktor Trofimow   Polska 5
16. Dominik Moeser   Niemcy 3

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bBartosz Smektała

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl