SPEEDWAY.info - sonda

Marek Cieślak nadal trenerem kadry. Czy to dobra decyzja?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

SPEEDWAY.informacje z Twittera

EkstraligaTV
EkstraligaTV Warszawa szczęśliwa dla 15 graczy, którzy zdobyli komplet punktów w 8. rundzie #EkspertPGEE . Na prowadzeniu Bartek Matyszczyk i Muszy (156 pkt). Decydujące rundy nadal przed nami i wiele jeszcze się będzie działo! Fot. @karczoh #PGEE | #PGEEkstraliga | #Ca%C5%82yStadion%C5%BBu%C5%BCla pic.twi...
godzina 19:52 / 19.01.2020
PolskiZuzel
PolskiZuzel Motowizja patronem XXX Gali „Tygodnika Żużlowego” - shar.es...
godzina 19:07 / 19.01.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV W naszej małej serii wracamy do spotkań, które zapadły w pamięci kibiców. Dziś mecz inaugurujący sezon 2014 - #GDATOR Kto był na tym spotkaniu? #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 13:00 / 19.01.2020

Powiedzieli...

Okiem naczelnego

Polskie ligi żużlowe 2019

PGE Ekstraliga
Półfinały 1.09 - 8.09
  Ziel. Góra - Wrocław 48:42, 34:56
Częstochowa - Leszno 38:52, 38:52
o 3 miejsce 15.09 - 22.09
Częstochowa - Ziel. Góra 57:33, 44:45
Finały 13.09 - 22.09
Wrocław - Leszno 43:47, 31:59

NICE 1 Liga Żużlowa
Półfinały 17/18.08 - 25.08
Tarnów - Rybnik 40:50, 36:54
Gniezno - Ostrów W. 49:40, 40:50
Finały 8.09 - 15.09
Ostrów W. - Rybnik 46:44, 41:49

2 Liga Żużlowa
Półfinały 18.08 - 25.08
Krosno - Bydgoszcz 37:53, 35:55
Opole - Poznań 49:41, 39:51
Finały 8.09 - 15.09
Poznań - Bydgoszcz 59:31, 29:61

SPEEDWAY autograf

Najważniejsza motywacja cz. I

2014 musielak tDroga młodego chłopaka do realizacji marzeń o byciu zawodnikiem do łatwych nie należy. Trzeba wiele wytrwałości, pracy i zaangażowania by nie poddać się przy pierwszym potknięciu. Szczególnie gdy na „nasze miejsce” jest wielu innych chętnych. Przed Tobiaszem Musielakiem jeszcze wiele startów, jednak już w roli seniora. O początkach swojej kariery, i nie tylko, opowiedział naszemu wortalowi. Zapraszamy na pierwszą część rozmowy.


Pierwszy raz na mecz żużlowy zabrał Cię tata, kiedy byłeś małym chłopcem. A kiedy w Twojej głowie pojawiły się pierwsze konkretne myśli o karierze zawodnika żużlowego?
Chyba pierwsze konkretne myśli pojawiły się wtedy, gdy zaczął jeździć Sławek. Siłą rzeczy jeździłem z bratem do Pawłowic trenować u pana Staszka Śmigielskiego, które serdecznie pozdrawiam. Wtedy zaczęły się pojawiać te myśli, że może tez bym spróbował. Niestety tata zabraniał, bo już jeden syn jeździł więc drugiemu nie chciał pozwolić. Jednak go trochę szantażowałem, że skoro jednemu synowi pozwolił to dlaczego drugiemu nie chce dać szansy. Później potoczyło się tak, że rodzice przyjechali po mnie do szkoły i pojechaliśmy już nie do Pawłowic tylko do Leszna. Wówczas trenerem był pan Czesław Czernicki. I się zaczęło kulać. Najpierw warsztaty: miotła, szufla i sprzątanie toalet, a z czasem skręcaliśmy motocykle. Co nieco już wiedziałem bo ze Sławkiem pracowaliśmy przy motorach więc jakąś wiedzę na te tematy już posiadałem. I od tego się zaczęło.


Można więc stwierdzić, że starszy brat był Twoim zapalnikiem. A jak wyglądały wasze przygotowania? Mogłeś liczyć na podpowiedzi Sławka czy sam chciałeś wszystkiego spróbować?
Ja mam taką naturę, że staram się wszystko robić sam. Nie chciałem nigdy za wiele pomocy, a Sławek pracował wtedy z takim mechaniko-menedżerem, który może nie zabraniał bratu aby mi pomagał, jednak nie był skory do pomocy i to wyczułem. Zawsze „na lewo” Sławek jakieś części mi przekazywał, ale to były takie trochę dziwne relacje między nami i od tamtej pory postanowiłem sobie, że wszystko w życiu będę robił sam. Czasami na nikim nie można polegać i tak się nauczyłem pracować samodzielnie. A dzięki temu w szkółce zawsze miałem najładniejsze motory, tak nieskromnie powiem.

Samodzielna praca mobilizowała Cię jeszcze bardziej.
Im człowiek więcej robi tym ma więcej motywacji. Jeśli już tyle zrobiłem to wypada zrobić jeszcze więcej. Tak to się u mnie toczyło.

Pamiętasz swoje pierwsze kółka na motocyklu?
Pewnie, że tak. Jeśli chodzi o samą jazdę to już w Pawłowicach założyłem kask i buty żużlowe i się jeździło. Natomiast w szkółce to pamiętam nawet pierwsze złamanie motocykla i poczułem jak „idzie”.

Licencję zdałeś w....
W Ostrowie Wielkopolskim 17 kwietnia 2009 roku. Pamiętam ten dzień jak dziś. W sumie na tym egzaminie miałem trochę problemów. Miałem ze sobą dwa motocykle, jeden prywatny a drugi szkółkowy, i ten drugi na próbie toru mi zdefektował. Skrzywił się bodajże łańcuch i później dwa razy jeszcze spadł więc musiałem jeździć na prywatnym. To niby takie głupie szczegóły, ale one najbardziej się w głowie kodują.

Miałeś swojego sportowego idola czy nie chciałeś się na nikim wzorować?
Zawsze był Leigh Adams i nasz Bally, to od zawsze nasza ikona więc na tych chłopakach się wzorowałem. Ktoś mi kiedyś powiedział, że jeśli ktoś jeździ na wózku inwalidzkim to nie może być idolem i nie można się w niego za bardzo wpatrywać. Ja Leigh Adamsa podziwiam za to jak jeździł, a nie za to jak jego sytuacja wygląda teraz. Człowiekiem jest nadal wielkim i zrobił dla żużla wiele co pokazywał podczas swojej kariery. Ja chciałbym naśladować właśnie jego.

Rok 2010 spędziłeś na wypożyczeniu w Rawiczu. Po jednym sezonie wróciłeś do macierzystego klubu. Dla Ciebie, wówczas jako początkującego zawodnika, takie wypożyczenie na pewno dało Ci wiele doświadczenia.
Ja bardzo zachęcam młodych zawodników z Leszna aby jeździli w niższych ligach. Ten pierwszy rok na wypożyczeniu, po zdaniu licencji, mi bardzo pomógł. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć tyle, iż jestem wdzięczny działaczom z Rawicza za to, że wtedy chcieli podpisać ze mną roczne wypożyczenie. W sumie po roku jazdy chciano przedłużyć to wypożyczenie na kolejny rok, ale ja nie chciałem. Moim celem było iść do przodu i podjąłem decyzję, że wracam do ekstraligi by walczyć. Średnia po roku jazdy w Rawiczu i po pierwszym sezonie w ekstralidze była podobna. Czyli można powiedzieć, że ten powrót do Leszna mi się opłacił.

Gdzie odjechałeś swój pierwszy mecz ekstraligowy?
W Częstochowie. Zdobyłem jeden punkt. Pamiętam, że miałem pretensje do sędziego, że mnie wykluczył. Wtedy w Częstochowie jeździł jeszcze Peter Karlsson i właśnie z nim jechałem, z Troyem Batchelorem i chyba z juniorem. Zakładałem się z trzeciego pola, a Troy chyba wyjechał trochę szerzej i PK mnie uderzył i to mnie wykluczyli. Więc pretensje były. To był mój drugi bieg w ekstralidze. Tak ze startu wypaliłem, a oni mnie z biegu wykluczyli. Także w swym debiucie zaliczyłem już pierwsze wykluczenie.

Jako junior kilkakrotnie startowałeś z orłem na piersi. Dla młodego zawodnika to nie lada zaszczyt.
To ogromny zaszczyt. Jadąc w reprezentacji Polski to jest wielki honor. Jedzie się dla kraju. Zdobyliśmy dwa złote krążki (DMŚJ i DMEJ w 2012 dop. red.). Słysząc Mazurka Dąbrowskiego uczucie jest nie do opisania. W skrócie to świetne uczucie.

Czy są dla Ciebie medale ważne i ważniejsze?
Wszystkie traktuję jednakowo. Wszędzie było ciężko je zdobyć. O każdy medal, każdy punkt było trudno więc w zasadzie nie ma co tego dzielić.


Przygotowując się do zawodów z czyim zdaniem liczysz się najbardziej?
Ze swoim, ale czyjeś podpowiedzi czy sugestie trzeba zawsze przeanalizować. Jeśli komuś coś pomaga to trzeba to przemyśleć, jednak ja nie lubię za dużo zmian. Nie przekonuje mnie to, jeśli ktoś coś mi wmawia. Ja wolę sobie powolutku i małymi kroczkami wchodzić w jakiekolwiek zmiany. Jedną radykalną zmianę w sumie zrobiliśmy w tym roku i co prawda to się opłaciło, ale to jednak jest ryzyko.


Wiele mówisz o pracy z doktorem Misiakiem. Jak przebiegają wasze treningi i czy każde spotkanie skupia się tylko na jednym aspekcie?
Teraz mamy listopad i jest roztrenowanie więc praktycznie cały czas wszystko przebiega tak samo jak treningi, które wykonuje podczas sezonu. Jestem cały czas w trybie przygotowania, ale są to lżejsze ćwiczenia. Przede wszystkim krótsze i polegające na mniejszej ilości powtórzeń. To wszystko jest skierowane oczywiście na żużel. Teraz trzeba podtrzymać tą kondycję na drugi rok w sezonie. Też chodzi o to żeby w grudniu nie mieć problemów kiedy zaczniemy trenować z klubem. Ogólnie żeby nie zaczynać od zera.

Masz jakiś swój sprawdzony sposób na koncentrację przed zawodami?
Ciężko to opisać. Mam jakieś swoje rytuały jednak chyba nigdy się one nie powtarzają. Do każdych zawodów przygotowują się inaczej więc nie ma mowy o „replay”.


Czy to co działo się w tym roku w zespole przekładało się w jakiś sposób na Twoje wyniki indywidualne?
Chyba nie. Jestem takim człowiekiem, że to co się działo wokół nie miało za bardzo na mnie wpływu, szczególnie co się działo w zespole. Ja po prostu starałem się robić swoje i nie miałem zamiaru się wtrącać. Jeśli ktoś miał problemy to trzeba to wyjaśniać między sobą. Ja byłem juniorem i nie miałem zamiaru się wtrącać. Z resztą, moje zdanie nie wiele by zmieniło.


Zdobycie w barwach klubowych tytułu Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych oraz Drużynowego Mistrzostwa Polski Juniorów to idealne przypieczętowanie wieku juniorskiego.
Braliśmy co było, co w sumie jeszcze zostało. Innych trofeów nie mogliśmy zdobyć, a to co zostało na koniec to praktycznie zgarnęliśmy z Piotrkiem i bardzo się z tego cieszymy. Było widać na końcówce, że Unia ma najlepszych juniorów, powiem nieskromnie. Jednak te zdobyte medale pokazały naszą wartość i siłę.


W sumie w tych sukcesach pomógł wam Bartek Smektała, który wyrasta na Twojego następcę.
Ja bardzo trzymam za niego kciuki żeby robił dobre punkty. Wiadomo, że jest to zawodnik jeszcze niedoświadczony i w ekstralidze miał mało jazdy żeby robić komplety, ale potencjał na pewno ma na dobre zdobycze punktowe.


Z własnego doświadczenia, co byś polecił młodym zawodnikom aby się wybić spośród tłumu i stać się wartościowym zawodnikiem?
Kiedy ja zaczynałem jeździć był spory „wysyp” juniorów w Lesznie. Stąd też ta „ucieczka” do Rawicza. W sumie może trochę uciekłem od rywalizacji, ale to mi pomogło. W Rawiczu nie miałem rywali żadnych tak naprawdę i tam byłem podstawowym juniorem. Przejechałem tam osiemnaście meczów. Na każdych zawodach byłem w składzie. Nie pojawiłem się tylko w dwóch spotkaniach przez kontuzję. Ja młodym zawodnikom zawsze mówię, żeby szukali jak najwięcej możliwości jazdy w drugiej lidze i to w pierwszym roku po licencji, kiedy już mogą jeździć i startować z seniorami. Powinni to wykorzystywać. Najlepiej na jak najcięższych torach. Nie ukrywam, że lubię jeździć w Rawiczu. Cały rok tam przejeździłem i lubię tam wracać, bo po prostu świetnie mi się tam jeździ.

cdn.

źródło. inf. własna

Martyna Wolnik

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP 10/10

1. Bartosz Zmarzlik   Polska 132
2. Leon Madsen   Dania 130
3. Emil Sajfutdinow   Rosja 126
4. Fredrik Lindgren   Szwecja 105
5. Martin Vaculik   Słowacja
95
6. Maciej Janowski   Polska 87
7. Jason Doyle   Australia 84
8. Patryk Dudek   Polska 79
9. Matej Zagar   Słowenia 78
10. Niels-Kristian Iversen   Dania 77
11. Artiom Łaguta   Rosja 76
12. Antonio Lindback   Szwecja 63
13. Tai Woffinden   W. Brytania 60
14. Janusz Kołodziej   Polska
57
15. Robert Lambert   W. Brytania 39
16. Max Fricke   Australia 36

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno - - -
 2. Betard Sparta Wrocław - - -
 3. Eltrox Włókniarz Częstochowa - - -
 4. Stelmet Falubaz Zielona Góra - - -
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz - - -
 6. Speed Car Motor Lublin - - -
 7. truly.work Stal Gorzów Wlkp. - - -
 8. PGG ROW Rybnik - - -

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019