SPEEDWAY.info - sonda

Marek Cieślak nadal trenerem kadry. Czy to dobra decyzja?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Polskie ligi żużlowe

PGE Ekstraliga 3/5.04
Wrocław - Lublin
Częstochowa - Grudziądz
Gorzów - Leszno
Rybnik - Zielona Góra

NICE 1 Liga Żużlowa 4/5.04
Gniezno - Toruń
Gdańsk - Tarnów
Bydgoszcz - Ostrów
Łódź - Daugavpils

2 Liga Żużlowa 4/5.04
Wittstock - Poznań
Rzeszów - Opole
Rawicz - Krosno

Powiedzieli...

Okiem naczelnego

SPEEDWAY autograf

SPEEDWAY.informacje z Twittera

PolskiZuzel
PolskiZuzel Przed nami spotkanie prezesów 1. i 2. Ligi Żużlowej. Potrwa 2 dni. Do omówienia 28 zagadnień - shar.es...
godzina 16:34 / 24.02.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV Poniedziałek treningowy @FalubazZG na zgrupowaniu w Świnoujściu. Fot. @xxnicolettx #AmbasadorPGEE #PGEE | #PGEEkstraliga pic.twi...
godzina 09:50 / 24.02.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV Komplety na stadionach, komplety także w 13. rundzie #EkspertPGEE Dziewięcioro kibiców zdobyło maksymalną liczbę punktów, a klasyfikacji przejściowej małe przetasowania. Wkrótce podsumowania i ranking Fot. @trzeszczkowski #PGEE | #PGEEkstraliga pic.twi...
godzina 19:28 / 23.02.2020

Karol Lejman: Przyciągnęła nas magia Stadionu Śląskiego

IMG 0017

Pod koniec września żużel po raz drugi z rzędu zagości na wyremontowanym Stadionie Śląskim. W legendarnym Kotle Czarownic ponownie odbędzie się wielki finał TAURON SEC. Jednym z najważniejszych elementów tego wydarzenia jest dobrze przygotowany i bezpieczny tor, który zagwarantuje widowisko na wysokim poziomie. O szczegółach układania jednodniowych nawierzchni, a także o powrotach do Chorzowa opowiada Karol Lejman, Prezes Zarządu firmy One Sport, odpowiedzialnej za organizację żużlowych Mistrzostw Europy.

Kiedy zapadła decyzja, że w sezonie 2019 ponownie przyjeżdżacie do Chorzowa?

W zasadzie już po zakończeniu turnieju w zeszłym roku wiedzieliśmy, że musimy kontynuować ten projekt. Poczyniliśmy wiele inwestycji na rzecz wyposażenia niezbędnego do zorganizowania tego typu wydarzenia, dlatego to byłoby nierozsądne z naszej strony, gdybyśmy nie chcieli się tu pojawić. Wiedzieliśmy, że skoro zeszłoroczne zawody okazały się udane, to będziemy chcieli podejść do tego projektu długofalowo i organizować turnieje na Stadionie Śląskim przez dłuższy czas. Przekonaliśmy się, że dzięki naszemu zaangażowaniu i wsparciu odpowiednich osób jest to jak najbardziej możliwe. Rozmowy dotyczące tegorocznych zawodów nie trwały długo. Szybko zawarliśmy porozumienie z przedstawicielami stadionu, a potem czekaliśmy już tylko na potwierdzenie kalendarzy. To było dla nas oczywiście, że będziemy chcieli tu wrócić.

To oznacza, że Stadion Śląski na stałe zagości w Waszym kalendarzu?

W tym momencie trudno mi powiedzieć. Nie wybiegamy jeszcze tak daleko w przyszłość. Musimy poczekać i wtedy zobaczymy jak sprawy się poukładają. Na pewno pojawimy się w tym roku i mam nadzieję, że impreza ponownie zakończy się sukcesem. Naprawdę bardzo mocno wierzymy, że będziemy w stanie kontynuować projekt w Chorzowie. Taki mamy cel na najbliższe lata. Stadion Śląski to jest świetna wizytówka sportu żużlowego. W przeszłości odbywały się tu wielkie żużlowe święta. Chcemy, żeby teraz było tak samo. Zależy nam, by chorzowska runda jak najdłużej gościła w naszym kalendarzu.

Czy ekspansja na wielkie stadiony jest dla Was wyznacznikiem rozwoju żużla?

Zdecydowanie tak, ale nie powiedziałbym, że to jest jedyny kierunek rozwoju. Myślę, że znacznie ważniejsze jest poszerzanie geografii tego sportu. Moimi zdaniem, największą bolączką żużla w ujęciu globalnym jest ograniczanie się do coraz mniejszej liczby krajów. Nad tym na pewno trzeba popracować. Oczywiście musimy organizować imprezy w miejscach, gdzie żużel cieszy się dużym zainteresowaniem, ale my staramy się docierać również do miejsc, którym możemy dać szansę na rozwój i zrobienie jakiegoś kroku naprzód.

Chorzów jest jednym z nich?

To nawet nie podlega dyskusji, ale mam na myśli również chociażby świetny SEC Challenge w Nagyhalasz, którego świadkami byliśmy w tym roku. Sami jesteśmy bardzo ciekawi, jak będzie wyglądać przyszłość tego ośrodka, bo na pewno ma spory potencjał. Musimy sobie otwarcie powiedzieć, że na sztucznie układanych torach nie zawsze udaje się zagwarantować fantastyczne emocje sportowe. Wynika to z różnych względów, ale nam bardzo zależy na tych zawodach i zrobimy wszystko, żeby wypadły jak najlepiej. Uważam, że takie wydarzenia są nam bardzo potrzebne. Dzięki nim mamy do czynienia z niepowtarzalnym świętem żużla i możemy pokazać wielkość tej dyscypliny.

Tor na Stadionie Śląskim będzie taki sam, jak przed rokiem?

Na pewno będzie delikatnie zmieniony. Zamierzamy poszerzyć proste, ponieważ uznaliśmy, że przed rokiem były zbyt wąskie i nie dawały możliwości wyboru tylu linii jazdy, ilu w teorii powinny. Planujemy również jeszcze bardziej podnieść łuki. Wiemy, że nachylenie powinno być dużo większe, co spowoduje, że zewnętrzna część toru będzie dużo bardziej dostępna dla zawodników. Mamy nadzieję, że to zagwarantuje znacznie więcej walki na dystansie, a zawody będą o wiele ciekawsze pod względem sportowym.

Jak zabrać się do układania toru żużlowego na Stadionie Śląskim?

Pierwsze zadanie polega na tym, żeby odpowiednio zabezpieczyć bieżnię lekkoatletyczną. Musimy zapobiec jej uszkodzeniom oraz ubrudzeniom. Na Stadionie Narodowym w Warszawie niecka stadionu jest betonowa, natomiast w Chorzowie wchodzimy na tartan. To wiąże się z potężnym ryzykiem i stanowi dla nas największe wyzwanie. Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność. Na szczęście przed rokiem udało się zrobić to bez żadnego problemu, więc teraz wiemy już jak to powinno wyglądać. Potem bierzemy się za przygotowanie band zewnętrznych. Następnie układamy krawężnik i wysypujemy nawierzchnię. Zwozimy ponad sześć tysięcy ton materiału, który trzeba odpowiednio ułożyć, wyrównać i przygotować do jazdy.

Czy z Waszej strony były jakieś telefony po porady do Ole Olsena, który zajmuje się układaniem sztucznych torów na potrzeby cyklu Grand Prix?

Nie, działaliśmy na własną rękę. Mieliśmy koncepcję nakreśloną od początku do końca i nie było potrzeby kontaktować się z kimkolwiek z zewnątrz. Przygotowanie toru na Stadionie Śląskim rozłożyliśmy na czynniki pierwsze. Mieliśmy rozpisane poszczególne kroki i dzięki temu wiedzieliśmy co należy robić. Bardzo dobrze rozpracowaliśmy to zadanie i kontrowaliśmy cały ten proces na każdym jego etapie. Sprawdzaliśmy czy wszystko jest w porządku, a jeżeli pojawiały się jakieś problemy, to analizowaliśmy je w swoim gronie i próbowaliśmy znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Macie ochotę rywalizować z jednodniowymi torami, które oglądamy podczas Grand Prix?

Nie, absolutnie. Każdy tor musi być przede wszystkim bezpieczny, a przy okazji ma gwarantować dobre widowisko. Nie ma znaczenia jaką drogą ktoś do tego dojdzie. Myślę, że one są podobne, ponieważ tak naprawdę niewiele może się zmienić w zakresie przygotowania toru. Nie ma sensu kombinować, bo tor musi przejść odbiór i uzyskać licencję. Na pewno nie oglądamy się na innych. Skupiamy się na tym, żeby nasze imprezy kończyły się sukcesem frekwencyjnym i sportowym. Nie ma mowy o żadnym wyścigu zbrojeń i porównywaniu się z innymi. Zależy nam, żeby żużel się rozwijał i zachęcał kibiców do pojawienia się na stadionie. Patrzymy na siebie i to jest dla nas najważniejsze.

Czy w przyszłości będziecie chcieli organizować zawody na sztucznie układanych torach także w innych krajach?

Trudno rozpatrywać to w ten sposób. Sam fakt, że mamy doświadczenie i zorganizowaliśmy zawody na sztucznie układanym torze w Chorzowie nie oznacza, że teraz możemy zrobić to samo w Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy jakimkolwiek innym kraju, a przy okazji wybrać sobie dowolny stadion. To nie jest takie łatwe, bo nie wszędzie mamy tak duży popyt na żużel, jak na przykład w Chorzowie. Wydaje mi się, że dobrze czujemy rynek i wiemy gdzie pojawia się zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Na razie nie planujemy zawodów na sztucznie układanych torach w innych krajach, bo zdajemy sobie sprawę, jak wygląda sytuacja. Może kiedyś to się zmieni, dlatego musimy poczekać co przyniesie przyszłość. Teraz nie ma sensu snuć tak daleko idących planów.

Czyli musieliście mieć absolutną pewność, że warto przyjechać do Chorzowa.

Przyciągnęła nas magia Stadionu Śląskiego. To jest wyjątkowe miejsce dla polskiego żużla, ponieważ właśnie tutaj świętowano jedne z największych sukcesów, na czele z pierwszym tytułem Mistrza Świata Jerzego Szczakiela. Wydaje mi się, że w tym miejscu nadal bije serce dla czarnego sportu. W zeszłym roku mogliśmy bawić się przy żużlu w obecności ponad 30 tysięcy kibiców, czego nie zapewniłby nam żaden inny stadion żużlowy w Polsce. Przekonaliśmy się, że żużel w Chorzowie nadal jest bardzo potrzeby i chcemy trwać w tym układzie tak długo, jak to będzie możliwe.

  Czego można życzyć przed tegorocznymi zawodami w Chorzowie?

Myślę, że pogody. Nic więcej nie potrzeba nam do szczęścia. W tym wypadku to chyba jedyny czynnik, którego nie możemy być do końca pewni. O resztę spraw jesteśmy spokojni. Wiele rzeczy możemy przewidzieć i odpowiednio się do nich przygotować. Przyda się nam dużo słońca, żebyśmy mogli zrealizować wszystko zgodnie z naszą wizją i przygotowanym wcześniej planem.

 

Wielki finał TAURON Speedway Euro Championship 2019 odbędzie się 28 września, na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Bilety na to wydarzenie dostępne są od 19 zł na eBilet.pl

 

 źródło:informacja prasowa

Redakcja

SPEEDWAY.info.pl istnieje na rynku internetowym od 2000 roku i jest pierwszym wortalem żużlowym w Polsce! Redakcja skupiająca pasjonatów sportu żużlowego założona została dla kibiców a nie pieniędzy dlatego jeżeli bliska Ci jest taka idea zapraszamy do współtworzenia naszego wydawnictwa!

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Greg Hancock   USA -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno - - -
 2. Betard Sparta Wrocław - - -
 3. Eltrox Włókniarz Częstochowa - - -
 4. Stelmet Falubaz Zielona Góra - - -
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz - - -
 6. Speed Car Motor Lublin - - -
 7. truly.work Stal Gorzów Wlkp. - - -
 8. PGG ROW Rybnik - - -

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019