Alan Szczotka: czuję się w Gdańsku jak w domu

DSC 0007

Alan Szczotka ma za soba duże zmiany. Przeprowadził sie do Gdańska i na wypożyczeniu z Gorzowa Wielkopolskiego będzie reprezentował barwy Zdunek Wybrzeża Gdańsk.

 

Zmiana klubu jest dla zawodnika czyms nowym i nieznanym. Alan postanowił nie tylko zmienić klub, ale także miejsce zamieszkania. Gdańsk to jego nowy dom, a Wybrzeże jest kolejnym przystankiem w jego karierze.

W ostatnich miesiącach twoje życie trochę się zmieniło. Chodzi oczywiście o przeprowadzkę do Gdańska. Jak odnajdujesz się w nowej rzeczywistości?

mikrofonNowa rzeczywistość jest dla mnie całkiem przyjemna. Już się zaaklimatyzowałem i czuję się w Gdańsku jak w domu. Zwiedziłem kilka ciekawych miejsc -byłem w Sopocie, w Gdyni oraz oczywiście w Gdańsku. Mieszkam w centrum, bardzo dużo biegałem, więc tereny nad Motławą nie są mi obce. Pochodzę z Gorzowa i ciężko jest porównać te dwa miasta - Gdańsk jest znacznie większy.

Na pewno ciężko było podjąć decyzję o wyjeździe z rodzinnego miasta. W Gorzowie zostawiłeś rodzinę i przyjaciół.

Oczywiście, że tak. Ciężko było wyjechać z domu, zostawić najbliższych i znajomych, ale niestety musiałem coś poświęcić. Chcę robić wynik, więc coś za coś. W takim wieku nie mogę sobie pozwolić na siedzenie na ławce, a w truly.work Stali tak właśnie było, nie jeździłem regularnie. W nowym klubie mam większą szansę na miejsce w składzie i pokazanie swoich umiejętności. Cieszę się, że wybrałem jazdę dla Zdunek Wybrzeża.

Każdy żużlowiec potrzebuje pomocy ze strony klubu, a junior w szczególności. 

Mogę liczyć na wszystkich pracowników. Klub próbuje mi pomóc w każdej kwestii. Ostatnio odszedł Krystian Plech, ale mam z nim dobry kontakt i nadal mogę na niego liczyć. Myślę, że to się nie zmieni. Z tego miejsca chciałbym mu za to podziękować, a także Kacprowi Gomólskiemu, bo dzięki niemu poznałem dużo ludzi i dosyć szybko odnalazłem się po przeprowadzce. Mieszkamy razem. Jest fajnym współlokatorem, nie narzekamy na brak śmiechu, cały czas w domu mamy miłą atmosferę. Niczego więcej nie potrzebujemy, utrzymujemy świetny kontakt. Uważam, że będzie tak przez cały sezon.

Przeprowadzka do Gdańska to była twoja inicjatywa. Rodzina nie namawiała do pozostania w domu?

Sam chciałem się przeprowadzić i zmienić swoje całe otoczenie. Czasami trzeba wziąć głębszy oddech i zacząć wszystko od nowa - to zadecydowało o moim przyjeździe do Gdańska. Mam inne treningi, zupełnie inne przygotowania. Chciałbym, aby mój wysiłek zaprocentował w nadchodzącym sezonie. Rodzice mnie wspierają, ale zdają sobie sprawę, że mam już swoje lata i sam podejmuję decyzje, co chcę robić w życiu. Nie mieli nic przeciwko na temat przeprowadzki. Miałem przyjść do Zdunek Wybrzeża już rok temu, ale Hubert Czerniawski zakończył karierę i nic z tego nie wyszło. Wierzę, że najgorsze za mną i w sezonie 2020 pokażę na co mnie stać. Będę miał dwa warsztaty - jeden w Gdańsku, drugi w Gorzowie.

Przez pewien czas pracowałeś. Jak długo to trwało, u kogo pracowałeś i czym dokładnie się zajmowałeś?

Pracowałem przez miesiąc u jednego ze sponsorów gdańskiego klubu. Musiałem jednak z tego zrezygnować, ponieważ ciężko było połączyć takie obowiązki z codzinnymi treningami. Chciałem przejść na tryb dwóch treningów, aby jeszcze lepiej przygotować się do trudów sezonu, a praca trwała w godzinach 7-16. Nie miałem szans zdążyć na drugie zajęcia, które rozpoczynały się o 16:40. Trzeba było coś wybrać. Pracowałem na magazynie.

W Gdańsku mieszka kilku zawodników, więc na pewno masz z kim pogadać.

Mamy fajną grupkę i złapaliśmy świetny kontakt. Czasami chodzę z Krystianem i Kacprem na mecze hokeja, czy też na kolację. Rozumiemy się bez słów. Przez cały sezon będę na miejscu, dlatego uważam, że przeprowadzka wyjdzie mi na plus. Jestem w kontakcie z klubem, codziennie przychodzę na stadion. To pozytywnie wpływa na nasze relacje. Wiem, że w przypadku problemu mogę porozmawiać z trenerem, albo z inną osobą - nie muszę dzwonić, ani przyjeżdżać z Gorzowa.

Kiedy przeprowadziłeś się do Gdańska i jak wyglądają twoje przygotowania od samego początku?

Do Gdańska przeprowadziłem się już przed świętami Bożego Narodzenia. Wcześniej, przez chwilę trenowałem w Gorzowie, jednak musiałem się spakować, przyjechać i się zadomowić. Miałem tydzień przerwy, ale od przyjazdu ciężko pracuję i daję z siebie 100 procent. Trenuję boks, biegam, chodzę na siłownię, dochodzą jeszcze zajęcia, które prowadzi Jarek Hulko oraz akrobatyka. Poza żużlem nie szukam za bardzo znajomych, bo po prostu nie mam na to czasu. Myślę tylko o treningach, w pełni koncentruję swoją uwagę na sporcie.

W gorzowskim zespole nie miałeś miejsca w składzie. Zdecydowałeś się na wypożyczenie do Zdunek Wybrzeża, jednak tutaj też jest spora rywalizacja o regularne występy.

Dlaczego nie miałem miejsca w truly.work Stali? Nie chcę poruszać tego tematu. Co do Wybrzeża to myślę, że wywalczę skład swoimi umiejętnościami. Posiadam doświadczenie z PGE Ekstraligi, jeżdżę już kilka lat. Zostałem wypożyczony na rok z opcją przedłużenia. Jeśli przejadę dobry sezon, to będę chciał zostać i kontynuować swoją jazdę w Gdańsku. Ciężko było mi się dogadać z gorzowskim klubem. Mieliśmy zupełnie inne cele. Ja chcę się rozwijać i startować.

Jakie masz wspomnienia ze startów na gdańskim torze?

Miałem okazję pojeździć na różnych zawodach młodzieżowych. Powiem szczerze, że pasuje mi ten tor, ale wszystko wyjdzie w praniu. Uważam jednak, że nie powinienem mieć problemów z dopasowaniem motocykli. Popracuję, aby być gotowym na pierwszy mecz sezonu nie na 100, a na 200 procent. Czasami w domu z Kacprem oglądamy stare mecze Wybrzeża i pokazuje różne ścieżki. Trener też daje wskazówki. Nic, tylko jechać do przodu i walczyć.

Podobno gdański tor jest trudny dla juniorów.

Takie głosy nie mają dla mnie znaczenia. Czuję się pewnie na motocyklu. Tor w Gorzowie też nie jest łatwy, a bardzo długo na nim jeździłem. W ciągu ostatnich kilku lat nauczyłem się wielu trudnych obiektów. Nawet wygodniej jeździ mi się na tych cięższych, gdzie trzeba pokazać technikę jazdy i odwagę. Przygotowuję się na start, bo ten element w Gdańsku jest ważny. Uważam, że należę do dobrych startowców, ale wszystko zależy od dyspozycji dnia. 

Jakie masz cele na sezon 2020?

Mogę być jednym z lepszych juniorów w 1. Lidze Żużlowej. Myślę, że jest to w moim zasięgu. Przyszedłem z PGE Ekstraligi, więc nie mogę pokazać, że należę do słabszych. Jak Karol wróci i będzie jeździł, to możemy stworzyć jedną z najlepszych par młodzieżowych w całej lidze. Mam swoje ambicje, są trochę wysokie, ale do zrealizowania. Chcę do tego dążyć.

źródło: wybrzezegdansk.pl

Sebastian Kołodziej

Sportem żużlowym interesuję się od dziecka. Gram w gry żużlowe odkąd dostałem pierwszy komputer. Moim marzeniem była jazda na żużlu, ale musiałem zostać po drugiej stronie tego sportu.

Dziękujemy, że jesteście z nami

jubileusz

Polskie ligi żużlowe

PGE Ekstraliga 3/5.07
Gorzów - Częstochowa
Lublin - Rybnik
Wrocław - Zielona Góra
Grudziądz - Leszno

NICE 1 Liga Żużlowa

2 Liga Żużlowa 

SPEEDWAY.info - sonda

Który z Polaków zajmie najwyższą pozycję w GP 2020?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Martin Smolinski   Niemcy -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Eltrox Włókniarz Częstochowa 3 6 +60
 2. Fogo Unia Leszno 3 6 +40
 3. RM Solar Falubaz Zielona Góra 3 4 -5
 4. MRGARDEN GKM Grudziądz 3 2 +4
 5. Betard Sparta Wrocław 3 2 -12
 6. Motor Lublin 3 2 -20
 7. PGG ROW Rybnik 3 2 -41
 8. Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. 3 0 -26

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Belle Vue Aces 0 0 0
 2. Ipswich Witches 0 0 0
 3. King's Lynn Stars 0 0 0
 4. Peterborough Panthers 0 0 0
 5. Sheffield 0 0 0
 6. Swindon Robins 0 0 0
 7. Wolverhampton Wolves 0 0 0

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

Okiem naczelnego

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2020