Wojciech Stępniewski: Jeżeli nie ma punktów nie ma też wynagrodzenia

Tor1Tory przygotowane do jazdy, zawodnicy maja wszystko dopięte na ostatni guzik. W piątek (3 kwietnia) miał rozpocząć się nowy sezon żużlowej PGE Ekstraligi. Pandemia koronawirusa zmusiła jednak władze ligi do wstrzymania startu rozgrywek.

O tym, że sytuacja związana z pandemią jest poważna już chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. Jedyne pytanie jakie istnieje to jak długo potrwa walka z wirusem. Pytanie to zadaje sobie już chyba każdy, a pogoda za oknem nie poprawia całej sytuacji. Ciepłe wiosenne słońce zaprasza do aktywności i z pewnością stadiony w pierwszej kolejce żużlowej byłyby pełne. Na to musimy zaczekać.

Wojciech Stępniewski opowiada o szczegółach startu PGE Ekstraligi. Zobaczmy jakie scenariusze przewidują zarządcy oraz czy liga wystartuje wcześniej, ale bez kibiców. W jakiej sytuacji są kluby i czy zawodników czeka obniżenie wynagrodzenia.

2012 stepniewski wZdecydowaliście się na niecodzienny ruch - choć rozgrywki nie ruszyły, władze PGE Ekstraligi zdecydowały się przekazać klubom po 600 tys. zł wynikające z praw telewizyjnych.

Wspólnie zarząd ligi wraz z radą nadzorczą podjęli decyzję o przekazaniu, zgodnie z zawartymi z klubami umowami, transz, które otrzymaliśmy częściowo od sponsora tytularnego, a częściowo od platformy Canal+. Przekazaliśmy wszystkim klubom, zgodnie z terminami. Nie wstrzymaliśmy tych płatności mając na uwadze ich trudną sytuację. Z naszego punktu widzenia to jest najważniejsze, żeby te kluby miały pieniądze na bieżącą działalność. Ja kluby mogę porównać do firmy produkcyjnej, bo my produkujemy rozrywkę, którą sprzedajmy, czy to kibicom, czy telewizji, czy sponsorom. Przy braku możliwości tej produkcji nie mamy żadnych przychodów. Mając więc zabezpieczanie, postanowiliśmy klubom pomóc przeczekać czas pandemii.

Kluby otrzymały po 600 tysięcy złotych, a beniaminkowie mniej?

Beniaminek dostał mniejsza kwotę. To też wynika z ustaleń, które są w umowie spółki.

A jak rozmawiał pan z prezesami klubów, to czy według nich to jest taka kwota, która pozwoli złapać teraz oddech i jakoś przeczekać trudną sytuację?

Zrobiliśmy to też po ustaleniach z telewizją, która na tą chwilę jest największym partnerem ligi i klubów. Rozmawialiśmy z prezesami - ja też byłem prezesem przez 6 lat jednego z klubów - i wiem, że te pieniądze są w stanie zaspokoić potrzeby klubów na kilka miesięcy do przodu. To jest bardzo ważne, bo w klubach też pracują ludzie. A najgorsze, co może się zdarzyć to zwolnienie tych ludzi, bo wtedy klub się rozsypuje, bo klub po prostu tworzą ludzie. A jeżeli chodzi o zawodników, to zdecydowana większość klubów to, co miała wypłacić, wypłaciła z bieżących środków.

A teraz przyszedł czas, żeby ciąć kontrakty zawodników? Prezesi klubów mówią, że wypracowujecie wspólne stanowisko.

Tak. My jako jedna z nielicznych lig w tym kraju, regulujemy częściowo - poprzez tak zwany regulamin finansowy - warunki, na których zawodnicy uczestniczą w PGE Ekstralidze. Mamy więc pełną możliwość prawną podjąć różne działania z tym, wobec tego, co się wydarzy. A wydarzy się zapewne kryzys. To widać po największej gospodarce na świecie, czyli tej amerykańskiej. Recesja jest już, będzie się rozwijać i to głęboko na całym świecie. My musimy się do tego przygotować i zawodnicy zdają sobie z tego sprawę. Na pewno wie o tym ich główny reprezentant Krzysztof Cegielski - prezes Stowarzyszenia Żużlowców Metanol.

A jak to zrobicie? Chcecie wyliczyć jakiś wspólny procent dla wszystkich klubów? Zarobki w każdym z klubów są pewnie inne.

Zarobki wbrew pozorom są bardzo zbliżone. Są oczywiście pewnie procentowe odchyły. Analizujemy każdy klub oddzielnie, następnie analizujmy sytuację wspólnie z zrzędami danych klubów. Później wyciągamy pewną średnią i o tej średniej będziemy rozmawiać z zawodnikami.

A oni zostali już o tym poinformowani?

Zawodnicy otrzymali od nas pismo, list, który prezentuje obecną sytuację, w której się teraz znaleźliśmy jako sport żużlowy. Przedstawia on sytuację oczywiście ogólnikowo. Naświetlamy w nim też pewne problemy, które mogą wystąpić. Jedną z nich są nadal zamknięte granice. Przypomnę, że 35 proc. zawodników w PGE Ekstralidze to obcokrajowcy, którzy na dzień dzisiejszy nie mogą przyjechać do Polski, chyba, że przyjadą, odbędą kwarantannę i już w Polsce zostaną. Mają kontrakty, więc na to im prawo pozwala. Zaznaczamy też, że o ile będzie taka możliwość, to rozważamy rozgrywanie ligi bez udziału publiczności.

I tu dochodzimy do scenariuszy na rozegranie sezonu. Jesteście w stanie zakończyć go właściwie w 2-3 miesiące jeżdżąc co 2-3 dni.

Przypomnę, że zawodnik żużlowych może jeździć w kilku ligach jednocześnie. To znaczy, że w piątek czy niedzielę rywalizuje w Polsce w PGE Ekstralidze, we wtorek w Szwecji, a w czwartek w Anglii. Uważam, że będzie problem z rozegraniem wszystkich międzynarodowych cykli, które co 2 tygodnie zmieniają kraje. W naszym przypadku są to mistrzostwa Europy czy świata. Uważam też, że większość zawodników jeżdżących w kilku ligach na pewno będzie uczestniczyła w nich w Polsce. System na świecie zostanie zupełnie zaburzony, więc pewnie zwolni się kilka dodatkowych terminów. Dla nas najważniejszą rzeczą jest uruchomienie ligi. Brak ligi w tym roku jest ogromnym ryzykiem dla istnienia klubów.

Z jednej strony ważne są wpływy od kibiców. Z drugiej, czy dopuszczacie do siebie możliwość rywalizacji bez publiczności, by wypłacać pieniądze z praw transmisyjnych i od głównego sponsora?

Tak, szacujmy też jaka jest możliwa obniżka wpływów sponsorskich. Kluby są w kontakcie ze sponsorami. Powiem tak, że coś, co przez lata było problemem naszej ligi czyli brak wielkich sponsorów, może się okazać teraz jej plusem. Gównie kluby są wspierane przez mniejszych lokalnych sponsorów.

A lokalnym firmom będzie nadal zależało na tym, żeby wspierać sport, który dla lokalnej społeczności jest ważny.

Dokładnie tak. Pewnie też zdarzy się tak, że lokalna firma będzie w stanie zapłacić połowę zadeklarowanej kwoty. My jednak teraz wszystkie te szacunki zbieramy i na ich podstawie zaproponujmy coś zawodnikom.

Problemem też jest chyba to, że teraz ciężko coś oszacować, bo nawet nie wiadomo, kiedy mecze będzie można rozgrywać i czy uda się przejechać pełny sezon.

My nie mamy żadnego doświadczenia. Możemy patrzeć tylko na przykład chiński, gdzie po trzech i pół miesiąca wszystko wraca powoli do normy. Tam już można jeździć metrem. Zakładamy więc, że Polska pójdzie tym samym torem. Rozmawiamy o czerwcu, to jest oczywiście optymistyczne założenie. Jesteśmy też gotowi, by ruszyć w lipcu. Wtedy zapewne format rozgrywek będzie musiał być zmieniony.

Czasami w kontraktach w różnych dyscyplinach pojawiają się zapisy na wypadek klęski żywiołowej, czy innej "siły wyższej". Czy w umowach żużlowców też są takie zapisy?

Kontrakt żużlowy jest skonstruowany bardzo prosto. Wypłacamy kwotę za przygotowanie do sezonu. Poza tym zawodnicy otrzymują wynagrodzenie za zdobyte punkty w meczu. Jeżeli nie ma punktów nie ma też wynagrodzenia. To jest proste więc nie trzeba stosować dodatkowych zapisów na wypadek klęsk żywiołowych. Również pieniądze za przygotowanie do sezonu, który się nie odbył, nie powinny się należeć. Kluby to powypłacały, to było naturalne, bo okres, w którym się to wypłaca jest ten sam od dziesięcioleci. Nie chcę dramatyzować, bo naszym zadaniem jest nie tylko to, by liga się odbyła, ale też tchnięcie wiary we wszystkich.

Jak dowiedział się pan o tym, że Nicki Pedersen ma koronawirusa, to trochę się pan wystraszył? Jak zareagowało na to środowisko, bo zawsze, jeżeli komuś kogo znamy przytrafia się coś złego, to bardziej się to przeżywa i bardziej się martwimy.

Na pewno. Ja już mam kilku zarażonych znajomych, mimo małej na tle Europy liczby przypadków w Polsce. Myślę, że w ciągu kilku tygodni każdy z nas w Polsce będzie miał kogoś, kto będzie musiał zmierzyć się z ta chorobą. Mam wielu znajomych żużlowych we Włoszech, którzy mówią mi, co się tam dzieje. To naprawdę w obrazkach w TV mamy 1/10 tej tragedii, która tam jest, umierających ludzi młodych... Ciężko naprawdę mówić o tym, co czytam w mailach od nich. Wracając do Nickiego... On był ostrzegany także przez wielu działaczy, żeby nie jechał na te mecze sparingowe do Anglii, która wtedy sobie nic z koronawirusa nie robiła. Wystarczyło, żeby pojawił się tam chyba tylko na 2 dni, no i przywiózł to ze sobą. To pokazuje tylko, że odizolowanie ma sens. 


źródło: rmf24.pl

 

Sebastian Kołodziej

Sportem żużlowym interesuję się od dziecka. Gram w gry żużlowe odkąd dostałem pierwszy komputer. Moim marzeniem była jazda na żużlu, ale musiałem zostać po drugiej stronie tego sportu.

Dziękujemy, że jesteście z nami

jubileusz

SPEEDWAY.info - sonda

Kiedy rozpocznie się sezon?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Okiem naczelnego

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

SPEEDWAY.informacje z Twittera

EkstraligaTV
EkstraligaTV FOGO @UniaLesznoKS przekazała nowe informacje o @pawlicki777 ! #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 17:41 / 25.05.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV Guten Morgen an die Fans aus Deutschland W @eliga_manager będą mogli wziąć udział także niemieccy kibice, gdzie mogą zmierzyć się między sobą o miano najlepszego menedżera #PGEE | #PGEEkstraliga | #EligaManager pic.twi...
godzina 06:00 / 25.05.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV – Niepewność, ekscytacja, adrenalina! Tymi trzema słowami mogłabym opisać swoją pierwszą wizytę na stadionie - wspomina @speedway24h #AmbasadorPGEE #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 12:00 / 24.05.2020

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Martin Smolinski   Niemcy -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno - - -
 2. Betard Sparta Wrocław - - -
 3. Eltrox Włókniarz Częstochowa - - -
 4. Stelmet Falubaz Zielona Góra - - -
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz - - -
 6. Motor Lublin - - -
 7. Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. - - -
 8. ROW Rybnik - - -

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019