Historia sportu żużlowego w Poznaniu (cz.1)

historiaW październiku 2005 r. sport żużlowy wrócił do Poznania po dziesięcioletniej przerwie. 9 października 2005 r. rozegrano finałowy turniej eliminacyjny do IMŚ amatorów, a 23 października odbył się indywidualny turniej SPORTINGBET CUP z udziałem zawodowców.

15

poznanWiosną 2004 r. powstało Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe, a pod koniec 2005 r. zgłoszono drużynę PSŻ-u Poznań do rozgrywek II ligi i zakontraktowano pierwszych czterech zawodników. Zmagania ligowe drużyny z Golęcina kibice obserwowali nieprzerwanie przez sześć sezonów do 2011 r., po czym wycofano poznańską drużynę z rozgrywek. Po kolejnej reaktywacji sportu żużlowego zorganizowano w Poznaniu cykl trzech turniejów pod nazwą Lotto Poznań Speedway Cup, którego zwycięzcą został Marcin Jędrzejewski.W 2016 roku na stadionie Olimpii swoje mecze w roli gospodarza w najwyższej klasie rozgrywkowej odjechali żużlowcy Betardu Sparty Wrocław. W minionym sezonie ekipa ze stolicy Wielkopolski występująca pod nazwą Naturalna Medycyna PSŻ Poznań zajęła czwarte miejsce po rundzie zasadniczej i awansowała do fazy play off.

Wcześniej drużyna ligowa z grodu Przemysława występowała w rozgrywkach II-ligowych w 1991 r. pod nazwą „Polonez”, a ostatni turniej żużlowy przed inauguracją w 2005 r. odbył się w 1995. Był nim EB CUP.

W obliczu skomplikowanych losów sportu żużlowego w stolicy Wielkopolski, o wszystkich wydarzeniach z przeszłości i początkach „czarnego” sportu będziemy Państwa informować w cyklicznych artykułach pod wspólnym tytułem: „Historia sportu żużlowego w Poznaniu”. Już dzisiaj część pierwsza. Zapraszamy do lektury.

 

Pionier Ziółkowski

Historia speedwaya w grodzie Przemysława sięga lat 30-tych XX wieku. Nie było jeszcze rozgrywek ligowych w naszym kraju, ale odbywały się turnieje indywidualne pod rangą mistrzostw Polski, jak to miało miejsce w Mysłowicach w 1932 i w Bydgoszczy w 1935 r. Rywalizowano najprawdopodobniej w 4 klasach: 125, 250, 350 i powyżej 350 ccm. W Mysłowicach wicemistrzem Polski został Alfons Ziółkowski, zawodnik Unii Poznań. Natomiast w stolicy Wielkopolski rozgrywano turnieje indywidualne o Złoty Kask na torach: ziemnym na Woli i na trawiastym na Ławicy.

 

Po wojnie sport żużlowy odradzał się w naszym kraju. W 1946 r. prawdopodobnie nie rozegrano żadnych zawodów na owalnym torze w Poznaniu, ale gród Przemysława reprezentowała w Polsce drużyna, w skład której wchodzili: słynny Jerzy Mieloch, Franciszek Nowacki, Feliks Klimaszyk i Jan Kaźmierczak.

 

13 kwietnia 1947 r. na stadionie na poznańskim Dębcu odbył się turniej indywidualny z okazji inauguracji sezonu motocyklowego, którego organizatorem była miejscowa Lechia. Wystartowało 47 zawodników z 10 klubów. Rozegrano 25 biegów eliminacyjnych i 6 finałowych. W obecności kilkunastu tysięcy widzów zwycięzcami poszczególnych klas zostali: 100 ccm – Józef Olejniczak (LKM Leszno), 130 ccm – Bolesław Dobrowolski (LKM Leszno), 200 ccm – Tadeusz Rutkiewicz (LKM Leszno), 250 ccm – Feliks Klimaszyk (Unia Poznań), 350 ccm – Marian Nowacki (MK Rawicz), powyżej 350 ccm – Franciszek Nowacki (MK Rawicz).

 

W 1948 r. zainaugurowano rozgrywki ligowe w naszym kraju, do których zgłosiło się 16 drużyn. Dziewięciozespołową ekstraklasę wyłoniono podczas wstępnych eliminacji. Każda drużyna liczyła po trzech zawodników (plus jeden rezerwowy). Zawody odbywały się w formie trójmeczów, a punktacja była taka jak obecnie. Każda drużyna miała do rozegrania cztery 9-biegowe trójmecze. Zawodnicy nie startowali na takich motocyklach jak obecnie lub choćby podobnych lecz na odpowiednio przystosowanych.

 

Poznań, w pierwszym sezonie zawodów drużynowych, reprezentowały dwie ekipy: Unia i Lechia. Zawodnikami Unii byli: Czesław Frąckowiak, Roman Klimaszyk i Jan Kaźmierczak, natomiast barw Lechii bronili: Czesław Balcer, Konrad Bukowski i Florian Stencel. Jednak obie poznańskie drużyny nie posiadały własnych obiektów. W Lasku Golęcińskim pierwsze zawody rozegrano 5 września 1948 r., ale nie był to obiekt, który przypominałby ten dzisiejszy.

 

Tabela sezonu 1948:

1. Polonia Bytom 4 11 83

2. RKM Rybnik 4 11 76

3. Polonia Bydgoszcz 4 10 89

4. Pogoń Katowice 4 8 59

5. Legia Warszawa 4 7 65

6. Lechia Poznań 4 7 62

7. CTCiM Częstochowa 4 6 58

8. SSM Gdynia 4 6 54

9. Unia Poznań 4 5 41

 

Ciąg dalszy wkrótce

 

źródło: Express Poznański 1995

Maciej Major

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!