Speedway Grand Prix vs Reszta Świata - Prolog

logo SGPW ostatnich latach cykl Grand Prix stracił na swojej wartości. Negatywny wpływ miały przede wszystkim rezygnacje czołowych jeźdźców oraz chybione wybory stałych dzikich kart przez BSI. Nikt nie ma wątpliwości, że grupa zawodników walczących o mistrzostwo świata nie składa się już z faktycznie najlepszych żużlowców globu.

 

W tegorocznym cyklu tradycyjnie ujrzymy czołową ósemkę z poprzedniego sezonu. Dzięki Grand Prix Challenge dołączyli do nich Jason Doyle, Maciej Janowski oraz Chris Harris. Przyznanie stałej dzikiej karty Iversenowi to jedyna decyzja, która nie wzbudziła kontrowersji. Przy kolejnych przypadkach można stawiać wiele pytań: Dlaczego Jensen kosztem Kildemanda? Co z fenonemalnym Pawlickim? Dlaczego szanse otrzymał przeciętny Batchelor, a pominięto braci Łagutów? Zagadek jest wiele, jednak decyzji podjętych przez BSI nic już nie zmieni.

 

Postanowiłem sprawdzić w tym sezonie faktyczną siłę zawodników walczących o tytuł IMŚ. Jeszcze przed sparingami wybrałem 15-tu najlepszych według mnie żużlowców, których nie ma w cyklu i postanowiłem sprawdzać na bieżąco ich wyniki na torze przeciwko jeźdźcom z GP. Pod uwagę będę brał oficjalne rozgrywki na wszystkich torach świata. Składy całosezonowej bitwy Speedway Grand Prix vs Reszta Świata prezentują się następująco:


SGP:
Troy Batchelor
Jason Doyle
Jarosław Hampel
Greg Hancock
Chris Harris
Chris Holder
Niels Kristian Iversen
Maciej Janowski
Michael Jepsen Jensen
Tomas H. Jonasson
Andreas Jonsson
Krzysztof Kasprzak
Nicki Pedersen
Tai Woffinden
Matej Zagar

 

Reszta Świata:
Kenneth Bjerre
Krzysztof Buczkowski
Peter Kildemand
Janusz Kołodziej
Fredrik Lindgren
Artiom Łaguta
Grigorij Łaguta
Leon Madsen
Adrian Miedziński
Piotr Pawlicki
Piotr Protasiewicz
Emil Sajfutdinow
Martin Vaculik
Grzegorz Walasek
Bartosz Zmarzlik

 

W każdy piątek, począwszy od 27 marca, będę prezentował aktualny wynik tej nietypowej rywalizacji. Obok bilansu SGP vs RŚ, pojawią się także ciekawsze statystyki z pojedynków pomiędzy poszczególnymi zawodnikami. Dowiecie się m.in. o tym kto jest największą zmorą Jarosława Hampela, który z braci Łaguta lepiej wypada w bezpośrednich pojedynkach czy też jaki bilans z zawodnikami GP posiada Piotr Pawlicki. Poza wymienioną 30-tką, pod lupę wezmę także Tomasza Golloba, aby sprawdzić jak IMŚ z 2010 roku prezentuje się w walce z najlepszymi na odświeżonych tłumikach przelotowych. Zapraszam!

 

 

 

Rafał Gurgurewicz

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!