SPEEDWAY.info - sonda

Marek Cieślak nadal trenerem kadry. Czy to dobra decyzja?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Polskie ligi żużlowe

PGE Ekstraliga 3/5.04
Wrocław - Lublin
Częstochowa - Grudziądz
Gorzów - Leszno
Rybnik - Zielona Góra

NICE 1 Liga Żużlowa 4/5.04
Gniezno - Toruń
Gdańsk - Tarnów
Bydgoszcz - Ostrów
Łódź - Daugavpils

2 Liga Żużlowa 4/5.04
Wittstock - Poznań
Rzeszów - Opole
Rawicz - Krosno

Powiedzieli...

Okiem naczelnego

SPEEDWAY autograf

SPEEDWAY.informacje z Twittera

EkstraligaTV
EkstraligaTV Wizyta na stadionach żużlowych w #EkspertPGEE za nami, a w ciągu następnych dwóch tygodni poznamy finalistów Podsumowanie @wiktoria_sztuka #AmbasadorPGEE #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 19:00 / 25.02.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV Przygotowania BETARD @WTSSparta do nowego sezonu. #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 14:00 / 25.02.2020
EkstraligaTV
EkstraligaTV 29 marca w Gdańsku ciekawie zapowiadające się spotkanie zawodników klubów 1. LŻ. #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 08:41 / 25.02.2020

Wielkie odliczanie czas zacząć

logo SGPJuż jutro (18 kwietnia) zainaugurowany zostanie najbardziej pasjonujący cykl na żużlu - Speedway Grand Prix. Co rundę szesnastu najlepszych jeźdźców będzie walczyć o jak najlepszy wynik, by na koniec sięgnąć po najcenniejsze trofeum, czyli tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. W tym roku walkę o złoty medal zawodnicy rozpoczną na Stadionie Narodowym podczas LOTTO Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland.


Od kiedy tylko powstał, cykl Grand Prix budzi ogromne emocje i nie szczędzi się mu słów krytyki. Podobnie było z pomysłem rozegrania turnieju na Stadionie Narodowym, który na co dzień nie ma wiele wspólnego z żużlem. Dodatkowo Warszawa, która od dłuższego czasu nie może się odnaleźć na mapie polskiego speedway’a, według dużej rzeszy kibiców miała być złym miejscem na organizację turnieju takiej rangi. Jednakże wspólne starania prezesa Polskiego Związku Motorowego Andrzeja Witkowskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki doprowadziły do zorganizowania  LOTTO Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland 2015.


Warszawski turniej GP będzie imprezą szczególną z kilku powodów. Przede wszystkim za duży sukces uważa się wspomniane ściągnięcie żużla do stolicy Polski. Organizatorzy, władze miasta i dziennikarze zgodnie twierdzą, że będzie to znakomita promocja żużla w mieście, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu miało jedną z najsilniejszych drużyn w polskiej lidze. Zainwestowano ogromne pieniądze w reklamę tych zawodów, a także postarano się, by w ciągu najbliższych kilku lat turniej ten był na Narodowym co roku. Inną kwestią jest inauguracja cyklu, która zawsze przyciąga spragnionych żużla fanów. Do tego dochodzi również stawka, która gwarantuje walkę na torze do ostatniego metra. Najważniejszym elementem jutrzejszego GP będzie jednak występ Tomasza Golloba. Ikona polskiego i światowego żużla, IMŚ z 2010 roku, wystartuje jutro jako zawodnik z dziką kartą i oficjalnie zakończy swoją przygodę z Indywidualnymi Mistrzostwami Świata.


Nie należy jednak zapominać o celu jutrzejszego turnieju. Mimo wszystkich szczegółów związanych z zawodami, które niewątpliwie podgrzewają atmosferę i dodają smaczku temu widowisku, najważniejsze będą rezultaty i walka o zwycięstwo. Zawodnicy, choć mają różne nastawienie oraz podejście do przygotowania, pozostają zgodni w dwóch kwestiach: po pierwsze - każdy turniej będzie niezwykle trudny i ważnym jest, by zawsze jak najlepiej punktować, a po drugie - każdy chce na koniec cyklu stanąć na podium. W tym sezonie mocnych pretendentów do medali jest kilku.


Przede wszystkim jest nim zeszłoroczny mistrz, Greg Hancock. Nie bez kozery przyrównuje się go do wina, bowiem rzeczywiście niespełna 45-letni Amerykanin im jest starszy, tym lepszy. Co rok prezentuje znakomitą formę, zadziwiając tym samym kolegów, dziennikarzy i kibiców. W tym sezonie ma szansę na czwarty tytuł IMŚ. Na czwarty złoty krążek poluje również Nicki Pedersen, który na zakończenie cyklu 2014 stanął na najniższym stopniu podium. Duńczyk od zawsze na pierwszym planie stawia GP, a fakt, że najlepszym jeźdźcem globu był ostatni raz w 2008 roku tylko pobudza jego apetyt na sukces.


Na trzeci złoty krążek IMŚ w historii polskiego żużla czekają biało-czerwoni. Po pięknym sezonie 2010 Polscy żużlowcy od zawsze znajdowali się w czołówce, jednak ciągle coś stawało im na przeszkodzie. Wspomniany Tomasz Gollob sezon życia miał już za sobą, a nasza druga gwiazda - Jarosław Hampel albo walczył z kontuzjami, albo musiał się zadowalać srebrem czy brązem, albo w ogóle mu nie szło. W zeszłym roku z impetem wdarł się do cyklu Krzysztof Kasprzak, który brawurą i zaciekłością wywalczył dla siebie srebrny medal. W tym roku oboje myślą o jednym - zdobyć złoto.


O kolejnym tytule marzą także dwaj inni zawodnicy, którzy w przeciwieństwie do Hampela czy Kasprzaka mogą się już takim sukcesem pochwalić. Tai Woffinden i Chris Holder są w cyklu głównymi przedstawicielami nowego pokolenia. Są odważni, pewni siebie i mają jasno określony cel: być najlepszymi. Choć przemawia za nimi wiele, to jednak tzw. „starszyzna” im nie ustępuje i jeszcze niejednokrotnie będą musieli się z nią liczyć. Można się jednak spodziewać, że w tegorocznym cyklu dalej będą gwarantem znakomitego ścigania.


Mówiąc o „młodych-gniewnych” nie można zapomnieć o kliku innych zawodnikach ze stawki. Niewątpliwie zaliczają się do nich Michael Jepsen Jensen, Troy Batchelor oraz Jason Doyle. Wszyscy trzej są zawodnikami przyszłościowymi i poziom, który reprezentują jak najbardziej pasuje do prestiżowego SGP. Obok nich jest również Szwed Thomas H. Jonasson oraz ostatni Polak, który w tym sezonie ma stałe miejsce w piętnastce, Maciej Janowski. Na „Magica” stawiają nie tylko wrocławianie, ale także kibice z innych ośrodków żużlowych.


Swoją pozycję w stawce będą chcieli podkreślić Niels Kristian Iversen oraz Matej Zagar, o których często się zapomina, gdy mówi się o faworytach do podium. Choć nie mają wielkich sukcesów na koncie, to jednak nie należy ich tak od razu skreślać. Są to zawodnicy charakteryzujący się ogromną systematycznością i rzetelnością, którzy wciąż mają przed sobą kilka długich lat wspaniałej kariery. Trochę inaczej jest natomiast z dwójką, która zamyka skład Grand Prix. Andreas Jonsson oraz Chris Harris walczyć będą bardziej o powrót do światowej czołówki niż o laury, jednak oboje apetyty mają większe.


LOTTO Warsaw FIM Speedway Grand Prix Poland można już uznać za wielki sukces. Bilety na tą imprezę rozeszły się niczym świeże bułeczki i w kasach do kupienia zostały tylko najdroższe i najbardziej luksusowe wejściówki. Organizatorzy spodziewają się zatem liczby widzów oscylującej wokół kompletu. Na trybunach mają pojawić się gwiazdy nie tylko sportu czy telewizji, ale także politycy. Nawet zapowiadany na jutro w Warszawie deszcz nie powinien przeszkodzić w organizacji turnieju ze względu na zamykany dach Stadionu Narodowego. Zawody zaplanowano na godz. 19:00. Rezerwowymi będą Bartosz Zmarzlik i Piotr Pawlicki.Lista startowa:
1. Krzysztof Kasprzak #507 - Polska
2. Nicki Pedersen #3 - Dania
3. Michael Jepsen Jensen #52 - Dania
4. Troy Batchelor #75 - Australia
5. Tai Woffinden #108 - Wlk. Brytania
6. Andreas Jonsson #100 - Szwecja
7. Maciej Janowski #71 - Polska
8. Tomasz Gollob #16 - Polska
9. Thomas H. Jonasson #30 - Szwecja
10. Jason Doyle #69 - Australia
11. Greg Hancock #45 - USA
12. Jarosław Hampel #33 - Polska
13. Matej Zagar #55 - Słowenia
14. Niels Kristian Iversen #88 - Dania
15. Chris Holder #23 - Australia
16. Chiris Harris #37 - Wlk. Brytania


Rezerwowi:
17. Bartosz Zmarzlik #17 - Polska
18. Piotr Pawlicki #18 – Polska

źródło: informacja własna, speedwaygp.com

Anna Dudek

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Greg Hancock   USA -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno - - -
 2. Betard Sparta Wrocław - - -
 3. Eltrox Włókniarz Częstochowa - - -
 4. Stelmet Falubaz Zielona Góra - - -
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz - - -
 6. Speed Car Motor Lublin - - -
 7. truly.work Stal Gorzów Wlkp. - - -
 8. PGG ROW Rybnik - - -

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019