22 razy Tomasza Golloba (2): Triumf w mieście Saaba

2013 gollob tlogo SGPLinköping – miasto położone w południowej Szwecji zamieszkałe przez około 150 tysięcy osób. Dewizą tej miejscowości są słowa: Där idéer blir verklighet, co w tłumaczeniu ze szwedzkiego na polski oznacza: Gdzie pomysły stają się rzeczywistością. 14. Czerwca 1997 roku w głowie Tomasza Golloba zrodziła się idea wygrania Grand Prix Szwecji na torze tamtejszego Motorstadionu. Hasło miasta, w którym znajduje się fabryka przemysłu lotniczo-zbrojeniowego Saab, okazało się prawdziwym.

Reprezentant Polski przystępował do zawodów w Szwecji po udanej inauguracji sezonu 1997 na praskiej w Markecie. W otwierających rywalizację o tytuł IMŚ zawodach pod Hradczanami Polak zajął trzecie miejsce przegrywając tylko z duetem Amerykanów: Gregiem Hancockiem i Billym Hamillem. „Chudy" rozpoczął zawody od pewnego zwycięstwa nad Sławomirem Drabikiem, Brianem Andersenem i Andym Smithem. W drugim biegu Gollob znów świetnie wyszedł ze startu i bez większych problemów dowiózł do mety zwycięstwo. Warto wspomnieć o sportowej postawie Henrika Gustafssona, który po upadku w pierwszym łuku szybko pozbierał się z toru. Drugi na metę wpadł Mark Loram, zaś trzeci zaczynający przygodę z cyklem Grand Prix Jason Crump.

W dwunastej odsłonie dnia Gollob stanął pod taśmą z również do tego momentu niepokonanym Billym Hamillem, który wspólnie z Gregiem Hancockiem tworzył wtedy odnoszący sukcesy na arenie międzynarodowej Team Exide. Broniący tytułu Mistrza Świata „Bullet” wyszedł ze startu równo z Polakiem, jednak to zawodnik bydgoskiej Polonii szarżą po zewnętrznej wysforował się na prowadzenie i odczarował trzecie pole startowe, z którego we wcześniejszych 11 biegach zawodów nikt nie wygrał. Amerykanin w trakcie biegu spadł na ostatnią pozycję po serii błędów i ambitnej jeździe Mikaela Karlssona. W piętnastym biegu Tomasz Gollob musiał się sporo namęczyć, aby utrzymać wypracowaną po starcie pozycję. Atakami nękał go, ku zdziwieniu wielu obserwujących zawody, Brytyjczyk Chris Louis, który w trzech wcześniejszych startach nie zdobył nawet punktu. Za jego plecami trzeci do mety dojechał Greg Hanock, stawkę zamknął zaś Leigh Adams.

W ostatnim starcie fazy zasadniczej Polak przegrał start z Peterem Karlssonem, a potem został wyprzedzony przez swojego idola wczesnych lat kariery – Hansa Nielsena. Duńczyk w trakcie ataku na Polaka uderzył w jego motocykl i wyrwał z przedniego koła szprychy, co uniemożliwiało Gollobowi skuteczną jazdę. Chwilę później na tor upadł jednak Jimmy Nilsen, a sędzia przerwał rywalizację i wykluczył z powtórki reprezentanta Szwecji. W niej Gollob przez trzy okrążenia jechał drugi za plecami Nielsena, jednak w przedostatnim wirażu pojechał zbyt szeroko, co wykorzystał Peter Karlsson. Polak mimo tej pomyłki wygrał z trzynastoma punktami turniej eliminacyjny i jako pierwszy przystąpił do wybierania pola startowego w finale A. W decydującej o zwycięstwie gonitwie przyszło mu rywalizować z Nielsenem (12 punktów), Hancockiem (12) i Rickardssonem (11).

Polak po krótkich oględzinach (wtedy zawodnicy wybierali pola startowe na torze, a nie w parkingu – przyp. red.) nawierzchni przed startem, zdecydował się na zewnętrzne pole. Jego rywale ustawili się po jego lewej ręce od krawężnika w kolejności: Rickardsson, Hancock, Nielsen. Polak zdecydował się na zmianę motocykla na bieg finałowy. I była to decyzja trafna. Gollob znakomicie wystartował, zakładając trójkę rywali i pomknął pewnie do mety po zwycięstwo. Za jego plecami pasjonującą walkę o drugie miejsce stoczyli Rickardsson i Hancock, z której zwycięsko wyszedł Amerykanin. W stawce nie liczył się Nielsen. Bieg finałowy można obejrzeć, przewijając poniższy materiał video do 2:48:45.

Sezon 1997 był dla Tomasza Golloba bardzo udany. Polak stanął jeszcze na najniższym stopniu podium w zawodach we Wrocławiu, a w kończącym rywalizację turnieju w Vojens zajął 4. Miejsce, co ostatecznie dało mu pierwszy w karierze brązowy medal IMŚ. Gdyby nie słaby występ w niemieckim Landshut, Indywidualny Mistrz Świata sprzed 5 lat zapewne powalczyłby o srebro z Billym Hamillem. Mistrzem Świata w 1997 roku został po raz pierwszy w karierze Greg Hancock.