22 razy Tomasza Golloba (3): Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

2013 gollob tlogo SGPWojewództwo Kujawsko-Pomorskie, a w nim jedna ze stolic tego regionu, jaką jest Bydgoszcz. Prawie 360-tysięczne miasto w sezonie 1998, gościło na stadionie Polonii przy ul. Sportowej 2 (pierwszy raz w historii - przyp. red.) najlepszych żużlowców cyklu Grand Prix.

 

18 września 1998 roku, cała Bydgoszcz została zalana biało-czerwonymi barwami. Ludzie z flagami i orzełkiem na piersi, maszerowali na stadion żużlowy, niczym Napoleon Bonaparte na Rosję. Komplet widzów bacznie obserwował zmagania swoich pupili. Oprócz Tomasza Golloba, dla którego była to pierwsza runda na własnym torze, naszą kadrę reprezentowali: Piotr Protasiewicz, Sebastian Ułamek, Robert Dados, oraz brat Tomka, Jacek. Celem naszego bohatera była walka o brązowy medal w zmaganiach Indywidualnego Mistrza Świata w sezonie '98. Przed ostatnią rundą Gollob na swoim koncie miał 72 punkty, natomiast Hans Nielsen, który był uplasowany tuż za nim legitymował się 60 punktami. Różnica między nimi wynosiła aż lub tylko 12 punktów.

 

Gollob po raz pierwszy stanął na starcie w 14. odsłonie dnia. Pod taśmą oprócz Polaka, zameldowali się: Szwed Jimmy Nielsen, Brytyjczyk Andy Smith oraz Australijczyk Craig Boyce. Górą okazał się reprezentant Trzech Koron, który w końcowej rywalizacji cyklu wywalczył tytuł Vice-Mistrza Świata. Gollob do mety dotarł tuż za nim, Smith dojechał trzeci, a Boyce zamknął całą stawkę. Prawdziwą ekstazę kibice przeżyli w biegu 17., kiedy to Tomek po fantastycznym rozegraniu pierwszego wirażu i w walce na dystansie, najpierw uporał się z Hancockiem, a następnie, wyprzedził Rickardssona.

{youtube}Keozhq_VZqM{/youtube}

 

Korekty, jakie nanieśli mechanicy w motocyklu naszego Mistrza, pozwoliły na zachowanie zimnej krwi i przygotowania się do biegu półfinałowego. Tutaj wychowanek bydgoskiej Polonii wybrał ścieżkę numer 1, która w poprzednich gonitwach była szczęśliwa, aż dziesięciokrotnie, a zawodnicy, którzy startowali z niej, mogli spokojnie zapisać na swoim koncie trzy oczka. Do pierwszej batalii półfinałowej, przystąpili: Tomasz Gollob, Ryan Sullivan, Leigh Adams oraz Mark Loram. W takiej też kolejności do mety dojechali zawodnicy, a młody "Gryf", podczas wybierania toru na finał znów postawił na pole numer 1. To go nie zawiodło. Trzecie zwycięstwo w zawodach będące wygraną w wielkim Finale sprawiło, że Gollob okazał się mistrzem swojego podwórka.

 

Radość polskich kibiców przypominała trzęsienie ziemi, lecz ta nie zmieściłaby się nawet w skali Richtera. Na drugim miejscu znalazł się Ryan Sullivan, a na najniższym stopniu podium, stanął Szwed Jimmy Nilsen. Odśpiewany hymn kraju nad Wisłą w wykonaniu kibiców brzmiało, o niebo lepiej niż Edyty Górniak podczas Mundialu w 2002 roku. Uśmiech na twarzach pokrywał się ze łzami, które za 13 lat znów popłyną po policzkach Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu Tomasza Golloba. Grand Prix Polski w Bydgoszczy, było ostatnią rundą w całym cyklu rozgrywanym w sezonie 1998. Tomasz podchodził z wielkimi aspiracjami na srebro, a tym bardziej, złoto w roku 1999.

 

KLASYFIKACJA GRAND PRIX POLSKI W BYDGOSZCZY W SEZONIE 1998:

 

1. Tomasz Gollob 11 pkt. + 1. miejsce w Finale A

2. Ryan Sullivan 9 pkt. + 2. miejsce w Finale A

3. Jimmy Nilsen 10 pkt. + 3. miejsce w Finale A

4. Hans Nielsen 14 pkt. + 4. miejsce w Finale A

5. Leigh Adams 9 pkt. + 1. miejsce w Finale B

6. Mark Loram 7 pkt. + 2. miejsce w Finale B

7. Andy Smith 11 pkt. + 3. miejsce w Finale B

8. Tony Rickardsson 7 pkt. + 4 miejsce w Finale B

9. Greg Hancock 5 pkt.

10. Jason Crump 8 pkt.

11. Stefan Danno 9 pkt.

12. Antonin Kasper 10 pkt.

13. Chris Louis 2 pkt.

14. Henrik Gustafsson 7 pkt.

15. Armando Castagna 5 pkt.

16. Craig Boyce 6 pkt.

17. Brian Andersen 5 pkt.

18. Jacek Gollob 3 pkt.

19. Zoltan Adorjan 3 pkt.

20. Piotr Protasiewicz 2 pkt.

21. Jesper B. Jensen 1 pkt.

22. Sebastian Ułamek 1 pkt.

23. Billy Hamill 0 pkt.

24. Robert Dados 0 pkt.

 

Sędziował Wolfgang Glas (Niemcy)

Dominik Pruchnicki

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!