22 razy Tomasza Golloba (12): Koniec siedmiu chudych lat

2014 gollob tlogo SGPAluzja do historii biblijnej opisywanej w Księdze Rodzaju jest w przypadku dzisiejszego odcinka naszego cyklu nieprzypadkowa. Dwunasta wygrana w cyklu Grand Prix w karierze Tomasza Golloba zakończyła siedmioletni okres bez triumfu „Chudego” poza granicami kraju, a co bardziej wymowne, poza stadionem w Bydgoszczy. Turniej w Krsko rozpoczął także sezon, na koniec którego Polak zamknął, o ironio, siedmioletni okres bez medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata. Jak się później okazało, był to jeden z etapów mozolnej wspinaczki na szczyt…

Przed sezonem 2008 młodszy z braci Gollobów zdecydował się na zmianę klubu w polskiej lidze. Unię Tarnów, z którą w ciągu czterech lat wywalczył dwa złote medale Drużynowych Mistrzostw Polski, zamienił na beniaminka Ekstraligi – Stal Gorzów. O angaż najwybitniejszego polskiego żużlowca zabiegała także rzeszowska Marma, jednak Tomasz dotrzymał słowa danego prezesowi Władysławowi Komarnickiemu w trakcie jednej z rozmów w restauracji w Śmiłowicach obok Piły.

Do zawodów w słoweńskim Krsko Gollob przystępował w roli jednego z faworytów do medali w całym cyklu. Tor w Słowenii zazwyczaj sprzyjał Polakowi – do turnieju, który odbył się 26. Kwietnia 2008 roku trzykrotnie wjeżdżał tam do finału zajmując każde z możliwych miejsc poza pierwszym.

Tomasz wylosował numer 9, co oznaczało, że w pierwszych dwóch startach ruszał spod taśmy z niekorzystnych zewnętrznych pól. W biegu 3. Polak słabo wystartował, a na pierwszym okrążeniu stracił trzecią pozycję na rzecz Fredrika Lindgrena. Prowadzący po starcie Greg Hancock przegrał natomiast na dystansie pojedynek z obrońcą mistrzowskiego tytułu – Nickim Pedersenem. W drugim starcie Polak przywdział żółty kask i ustawił się pod samą bandą, a po swojej lewej ręce miał: Mateja Zagara, Runego Holtę i Bjarnego Pedersena. Zawodnik gorzowskiej Stali tym razem o wiele szybciej dojechał do pierwszego wirażu i po zewnętrznej objechał Norwega z polskim paszportem. Do przodu uciekł natomiast znający doskonale tor w Krsko Zagar. Holta naciskał Golloba, na czwartym okrążeniu znalazł się nawet na chwilę przed swoim ówczesnym kolegą z klubu, jednak „Chudy” momentalnie przyciął na przedostatnim wirażu do krawężnika i odzyskał drugą pozycję. Po dwóch seriach startów bohater naszego cyklu znajdował się jednak poza pierwszą ósemką.

W jedenastej odsłonie dnia Gollob ustawił się na drugim polu, a jego rywalami byli: Andreas Jonsson, Scott Nicholls i Niels-Kristian Iversen. Polak i Szwed bardzo dobrze wyjechali spod taśmy, jednak to „AJ” był bliżej krawężnika z uwagi na pierwsze pole startowe i delikatnie wypchnął swojego rywala na środek toru. Gollob ze spokojem przypilnował na pierwszym łuku drugiej pozycji, a później ruszył w pogoń za ówczesnym zawodnikiem bydgoskiej Polonii. Jonsson nie dał się jednak wyprzedzić, umiejętnie blokując ataki Indywidualnego Mistrza Świata z 2010 roku. Jazda Tomasza dawała jednak nadzieję na biegowe zwycięstwa, tym bardziej, że czekały go jeszcze dwa starty z najkorzystniejszego pierwszego pola, a nad Stadionem Matije Gubca od początku czwartej serii startów zaczął padać deszcz. Organizatorzy nie zdecydowali się jednak na przerwanie turnieju. W biegu 16. Tomasz Gollob stanął we szranki z: Chrisem Harrisem, Leigh Adamsem i Hansem Andersenem. Tym razem już po przejechaniu pierwszego wirażu wiadomo było, że Polak nie da sobie wydrzeć wywalczonej pozycji. Wygrany start i rozważna jazda przy krawężniku pozwoliły bez większych problemów odnieść pierwsze w zawodach zwycięstwo i wskoczyć „nad kreskę”. Warto wspomnieć, że ten bieg był 500. w karierze Grand Prix w wykonaniu ówczesnego wicemistrza świata Leigh Adamsa. Australijczyk nie uczcił jednak tej okoliczności w zbyt szczególny sposób, wjeżdżając na metę jako ostatni.

Ostatnia seria startów była dla zawodników niezwykle trudna. Organizatorzy w przerwie przed nią niepotrzebnie zgarnęli z zewnętrznej części toru w stronę krawężnika mokrą nawierzchnię, co powodowało trudności w opanowaniu motocykla w wirażach. Z tym jednak znakomicie poradził sobie reprezentant Polski, który w 18. Biegu rywalizował z: Krzysztofem Kasprzakiem, Lukasem Drymlem i Jasonem Crumpem. W pierwszej odsłonie wyścigu na drugim okrążeniu upadł reprezentant Czech. Sędzia Anthony Steele uznał go za winnego przerwania rywalizacji i wykluczył z powtórki. W niej Gollob znów wygrał start, jednak później musiał się sporo nagimnastykować, aby nie dać się wyprzedzić szybkiemu przy krawężniku Crumpowi. Ostatecznie Australijczyk musiał zadowolić się drugim miejscem, a Polak dzięki wygranej, zgromadził na swoim koncie 10 punktów i zajął w turnieju eliminacyjnym drugie miejsce, co pozwoliło mu wybierać pole startowe jako pierwszemu w drugim półfinale.

Polak zaufał sprawdzonemu w ostatnich dwóch biegach polu startowemu. W czerwonym kasku swój półfinał wygrał Nicki Pedersen i wespół z Andreasem Jonssonem czekał po zakończeniu rywalizacji na rozwój sytuacji w biegu 22. Przeciwnikami Golloba w rywalizacji o finał byli: Crump, Andersen i Hancock. Reprezentant Polski wygrał wyraźnie start i kopiując wyczyny z poprzednich dwóch gonitw pewnie zmierzał do mety po trzy punkty. Andersen, jadąc na drugiej pozycji, zablokował na pierwszym okrążeniu akcję przy płocie Crumpa na tyle skutecznie, że Australijczykowi odebrało to ochotę do walki. Od samego początku wyścigu w stawce nie liczył się Hancock.

Bohater naszego cyklu stojąc przed tabliczkami z numerami pól nie zdecydował się na zmianę miejsca startowego i znów wybrał tor najbliżej krawężnika. Po jego prawej ręce pod taśmą stanęli kolejno: Pedersen, Jonsson i Andersen. Szwed nie wytrzymał ciśnienia i w pierwszej odsłonie wystartował przed podniesieniem taśmy maszyny startowej przez sędziego. Powtórki pokazały, że było to dla Jonssona ostatnie puszczenie sprzęgła w tych zawodach. „AJ” dotknął przednim kołem taśmy i nie pozostawił Anthony’emu Steele’owi wyboru. Brytyjski arbiter odesłał wicemistrza świata z 2011 roku pod prysznic. W powtórce Gollob i Pedersen wyszli równo ze startu, jednak tak jak w przypadku opisywanej wcześniej gonitwy 11. to zawodnik jadący w czerwonym kasku wyszedł zwycięsko z walki na pierwszym łuku. Pedersena na chwilę wyprzedził także Andersen, jednak już na początku drugiego okrążenia „Ugly Duck” stracił cztery punkty na rzecz swojego rodaka. Tomasz Gollob po raz dwunasty w karierze, w tym czwarty poza granicami Polski, odsłuchał z okazji swojego zwycięstwa Mazurka Dąbrowskiego, a z Krsko wyjechał z pięknym złotym pucharem, 19 punktami i pozycją lidera cyklu Grand Prix. Do Leszna, gdzie zaplanowana została Grand Prix Europy, wybierał się zatem w doskonałym nastroju i nadzieją na kolejny start w wielkim finale.
KLASYFIKACJA GRAND PRIX SŁOWENII W KRSKO W SEZONIE 2008:

1. Tomasz Gollob (Polska) 19 (0,2,2,3,3,3,6)
2. Nicki Pedersen (Dania) 17 (3,2,3,1,1,3,4)
3 Hans Andersen (Dania) 14 (0,3,3,2,2,2,2)
4. Andreas Jonsson (Szwecja) 12 (1,3,3,0,3,2,t)
5. Jason Crump (Australia) 10 (1,1,2,3,2,1)
6. Lukas Dryml (Czechy) 9 (3,d,2,3,w,1)
7. Greg Hancock (USA) 8 (2,3,1,1,1,0)
8. Niels K. Iversen (Dania) 8 (3,2,0,0,3,0)
9. Scott Nicholls (W.Brytania) 7 (1,1,1,2,2)
10. Fredrik Lindgren (Szwecja) 7 (1,0,1,2,3)
11. Matej Zagar (Słowenia) 7 (2,3,0,2,u)
12. Krzysztof Kasprzak (Polska) 6 (2,0,0,3,1)
13. Chris Harris (W.Brytania) 6 (2,1,1,1,1)
14. Leigh Adams (Australia) 5 (0,2,3,0,0)
15. Rune Holta (Polska) 5 (3,1,0,1,0)
16. Bjarne Pedersen (Dania) 4 (0,0,2,0,2)
R1 Izak Santej (Słowenia) ns
R2 Denis Stojs (Słowenia) ns

Zawody sędziował Anthony Steele z Wielkiej Brytanii.