Święte oburzenie

naczelnyPo kwalifikacjach do GP w Vojens nic nie zapowiadało, że może dojść do… no właśnie do czego? Skandal, kuriozum, kontrowersja, krzywda to najczęściej pojawiające się w mediach określenia dyskwalifikacji naszego mistrza Bartosza Zmarzlika.

 

Siedząc przed telewizorem w nadziei obejrzenia zawodów i nie ukrywam także fetowania zdobycia przez Zmarzlika czwartego tytułu mistrzowskiego do tego stopnia zszokowała mnie podana informacja o dyskwalifikacji, że zamiast GP obejrzałem triumf naszych siatkarzy. Następnego dnia o poranku gdy złość nieco zelżała dokonałem analizy podstaw tej dyskwalifikacji.

Zacznijmy od Jury FIM, które wydało przed zawodami oświadczenie następującej treści:

2023 DeluxeHomeart FIM Speedway GP Danii – Vojens

Decision of the FIM Jury - Rider #95 Bartosz Zmarzlik

W sobotę 16 września u zawodnika nr 95 Bartosza Zmarzlika podczas treningu kwalifikacyjnego i wyboru numeru startowego na zawody stwierdzono, że miał na sobie kombinezon wyścigowy niezgodny z Regulaminem Mistrzostw Świata FIM Speedway Grand Prix 2023.

Decyzja Jury FIM została potwierdzona rozprawą i zgodnie z art. 5.8 i 12.3 Regulaminu Mistrzostw Świata FIM Speedway Grand Prix 2023, Bartosz Zmarzlik został ukarany grzywną w wysokości 600 € i dyskwalifikacją z zawodów DeluxeHomeart FIM Danish Speedway GP 2023.

Zajrzałem zatem do przywołanych punktów regulaminu. Art 5.8 mówi o tym, że zawodnicy podczas GP muszą nosić kevlary z logami i wzorze zatwierdzonym przez organizatorów. Artykuł 12.3 z kolei mówi o konsekwencjach złamania art 5.8, i za nie noszenie obowiązującego kombinezonu/plastronu w trakcie wywiadu telewizyjnego, losowania, treningu kwalifikacyjnego, ceremonii otwarcia, konferencji prasowej, wyścigów, ceremonii rozdania nagród oraz na terenie boksów – jest kara 600 € + Dyskwalifikacja z zawodów.

Można oczywiście się zżymać, że to nieadekwatna kara, że stracił sport, że coś tam jeszcze ale zasady regulaminowe obowiązują i tylko nasz mistrz je złamał. Smutny precedens. To mnie jeszcze bardziej złości. Regulamin jest jasny. Że zbyt restrykcyjny? Do tej pory nikomu to nie przeszkadzało. Znowu mądry Polak po szkodzie?

Na obowiązującym w GP plastronie na piersiach widnieją loga: sponsora, SGP oraz FIM-u a na środku jest flaga państwa, którego zawodnik jest reprezentantem. W Vojens nasz mistrz reprezentował swoich sponsorów.

 

Tadeusz Malinowski's Avatar

Tadeusz Malinowski

Mam zaszczyt kierować najstarszym w polskim Internecie wydawnictwem o sporcie żużlowym. Swoje zdanie na żużlowe tematy artykułuję w felietonach "Okiem Naczelnego".

Okiem naczelnego

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!

SPEEDWAY autograf