Dzisiaj jest 15 grudzień 2019 roku. Imieniny: Nina, Celina, Walerian
Marek Cieślak nadal trenerem kadry. Czy to dobra decyzja?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

SPEEDWAY.informacje z Twittera

EkstraligaTV
EkstraligaTV Już jutro kolejna runda #EkspertPGEE . Tym razem 9 pytań o polskich mistrzach Świata! Godz. 20:00, aplikacja PGE Ekstraligi - zapraszamy! #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 19:00 / 14.12.2019
EkstraligaTV
EkstraligaTV - Widać po frekwencji, że kibice są zainteresowani spotkaniem się z drużyną - mówił prezes TRULY.WORK @StalGorzow1947 , Marek Grzyb. Relacja z prezentacji zespołu od @KrzysiekFraczek #AmbasadorPGEE #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 13:00 / 14.12.2019
EkstraligaTV
EkstraligaTV Plany od FOGO @UniaLesznoKS , forBET @CKM_Wlokniarz i STELMET @FalubazZG przed startem sezonu. #PGEE | #PGEEkstraliga speedwa...
godzina 11:10 / 14.12.2019

Powiedzieli...

Okiem naczelnego

Polskie ligi żużlowe 2019

PGE Ekstraliga
Półfinały 1.09 - 8.09
  Ziel. Góra - Wrocław 48:42, 34:56
Częstochowa - Leszno 38:52, 38:52
o 3 miejsce 15.09 - 22.09
Częstochowa - Ziel. Góra 57:33, 44:45
Finały 13.09 - 22.09
Wrocław - Leszno 43:47, 31:59

NICE 1 Liga Żużlowa
Półfinały 17/18.08 - 25.08
Tarnów - Rybnik 40:50, 36:54
Gniezno - Ostrów W. 49:40, 40:50
Finały 8.09 - 15.09
Ostrów W. - Rybnik 46:44, 41:49

2 Liga Żużlowa
Półfinały 18.08 - 25.08
Krosno - Bydgoszcz 37:53, 35:55
Opole - Poznań 49:41, 39:51
Finały 8.09 - 15.09
Poznań - Bydgoszcz 59:31, 29:61

SPEEDWAY autograf

Walczyli o brąz, jechali jak o złoto

IMG 9526Ekipy Betard Sparty Wrocław i forBET Włókniarza Częstochowa stanęły w niedzielne popołudnie na wysokości zadania i zaserwowały fanom jedno z najlepszych widowisk w tym sezonie PGE Ekstraligi. Wrocławianie odnieśli przekonujące zwycięstwo i to oni znajdują się przed rewanżem w o wiele lepszym położeniu.

wroclaw logoczestochowa noweMecz na Stadionie Olimpijskim przyćmił liczbą ciekawych akcji na torze finałowe spotkanie w Gorzowie Wielkopolskim, w którym po rozegraniu pierwszego wirażu nie działo się praktycznie nic. Tylko w pierwszych siedmiu biegach aż trzykrotnie kolejność wyścigu rozstrzygałą się na samej mecie.

 

Gospodarze spotkania chcieli zmazać plamę po ostatnim blamażu w spotkaniu półfinałowym z FOGO Unią Leszno. Rywalizacja z forBET Włókniarzem rozpoczęła się od remisu. Start wygrał Tai Woffinden, który po ostatniej obniżce formy zakasał rękawy i w obecności swojego tunera testował nowe rozwiązania sprzętowe. Ruch ten się opłacił, bo Brytyjczyk był tego dnia bardzo szybki. W biegu juniorskim kibice oglądali pierwszą akcję na dystansie. Maksym Drabik ścigał przez dwa okrążenia Michała Gruchalskiego i w końcu dopiął swego na początku trzeciego "kółka". Trzecie miejsce zajął w tym biegu Patryk Wojdyło, który w ostatniej chwili wskoczył do składu w miejsce Przemysława Liszki. Co ciekawe, w pierwszym podejściu do biegu drugiego aż trzech zawodników otrzymało ostrzeżenia za utrudnianie procedury startowej. W trzecim biegu goście podwójnie wygrali start, jednak Maciej Janowski nie dawał za wygraną i ostatecznie zdołał przedzielić duet Matej Zagar-Adrian Miedziński. Bezbarwnie, podobnie jak niemal przez cały sezon, zaprezentował się Vaclav Milik. Czwarty bieg zakończył się w okrojonej obsadzie, gdyż Patryk Wojdyło po wygranym starcie został przewrócony przez Fredrika Lindgrena. Sędzia długo analizował powtórki i ostatecznie wykluczył Szweda. W powtórce Bartosz Świącik nie nawiązał walki z wrocławianami i w efekcie na tablicy wyników widniał rezultat 14:10.

W drugiej serii startów goście zdołali zremisować bieg piąty. Od startu do mety prowadził Leon Madsen, a parę wrocławską przedzielał Tobiasz Musielak. Maciej Janowski nie byłby jednak sobą, gdyby nie spróbował pomóc Vaclavowi Milikowi. "Magic" przyblokował wychowanka Unii Leszno, co wykorzystał Milik. Musielak miał po biegu pretensje do swojego rywala o tę akcje, jednak sędzia nie ukarał zawodnika gospodarzy ostrzeżeniem. W szóstym biegu start należał do Maksyma Drabika i Mateja Zagara. Za wygraną postanowił nie dać natomiast Max Fricke, który do samej mety ścigał jadącego na drugiej pozycji Słoweńca, dwukrotnie nawet wyjeżdżając przed niego. Ostatecznie jednak to Zagar był nieznacznie górą na mecie. Kolejny wspaniały bieg kibice ujrzeli w odsłonie siódmej, która została rozegrana po dwóch podejściach. W pierwszym na tor upadł Gleb Chugunov, zastępujący Damiana Dróżdża. Sędzia powtórzył bieg w pełnej obsadzie. Walka toczyła się w dwóch parach. O jeden punkt walczyli Chugunov z Michałem Gruchalskim, natomiast o trzy Tai Woffinden z Fredrikiem Lindgrenem. Z obu pojedynków zwycięsko wyszli gospodarze, a walka pomiędzy Brytyjczykiem a Szwedem trwała do samej mety. Wrocławianie wyszli po dwóch seriach startów na 8-punktowe prowadzenie.

Trener Marek Cieślak nie czekał długo i w ósmym wyścigu zdecydował się na pierwszą rezerwę taktyczną. Za Tobiasza Musielaka wystąpił Fredrik Lindgren. Manewr ten się opłacił, bo wespół z Leonem Madsenem reprezentant Trzech Koron ograł duet Fricke-Wojdyło. Australijczyk jechał przez dwa okrążenia na drugiej pozycji, jednak musiał uznać wyższość świeżo upieczonego Mistrza Europy z Danii. Gospodarze nie czekali długo i również odpowiedzieli zmianą. Za Damiana Dróżdża w biegu dziewiątym wystąpił Maksym Drabik. Ta gonitwa była chyba najbardziej emocjonującą nie tylko w tym meczu, ale także w całym sezonie, jeśli chodzi o mecze na Stadionie Olimpijskim. Zawodnicy mijali się na dystansie kilkukrotnie, a przez cały okres trwania wyścigu odnotować można było każdy z możliwych rezultatów. Ostatecznie para Drabik-Woffinden wyprzedziła Zagara i Miedzińskiego i przy niebywale głośnych okrzykach "WTS, WTS" poderwanych ze stadionowych krzesełek kibiców wjechała na metę. W dziesiątym starciu po dwóch drugich miejscach wreszcie zwycięsko z rywalizacji wyszedł Maciej Janowski. Tym razem nie musiał się on oglądać na słabiej jadącego kolegę, bowiem jego partnerem w parze był Gleb Chugunov, który zastąpił Vaclava Milika. Rosjanin po kolejnym ciekawym pojedynku przywiózł za plecami Michała Gruchalskiego jadącego za Bartosza Świącika. Janowski natomiast skupił się na obronie przed atakami Lindgrena, które ostatecznie spełzły na niczym. Po dziesięciu wyścigach gospodarze prowadzili 35:25.

W jedenastej odsłonie trener gości po trzeci zastosował rezerwę taktyczną. Za Musielaka pod działającą tym razem bez zarzutu taśmą pojawił się Leon Madsen. W miejsce Dróżdża wystartował natomiast Chugunov, tym razem bez efektu punktowego. Goście wygrali start podwójnie, jednak Adriana Miedzińskiego wyprzedzili najpierw Chugunov, a potem Fricke. Ostatecznie Polak zdołał wyprzedzić Rosjanina, dzięki czemu goście odrobili dwa z dziesięciu "oczek". Podobnie jak w przypadku wygranej gości w biegu ósmym, gospodarze również na przegraną w odsłonie jedenastej odpowiedzieli w kolejnym wyścigu. Co ważne, po raz drugi udało im się nie dopuścić do wygranej Leona Madsena. Znakomitym startem popisał się znów Maksym Drabik, który pomknął do mety po czwartą trójkę w zawodach. Maciej Janowski natomiast po wyprzedzeniu przez Madsena, błyskawiczne odbił pozycję na drugim okrążeniu. Wrocławianie wyszli na dwunastopunktowe prowadzenie i utrzymali je także w trzynastej odsłonie. Remis w tym biegu dała wrocławianom znów jazda parą. Po kilkukrotnej zmianie pozycji duet Woffinden-Chugunov usadowił się na pozycjach 2-3 przed Matejem Zagarem. Dzięki współpracy Brytyjczyka i Rosjanina Słoweniec nie był w stanie choćby przedzielić zawodników Betard Sparty. Zdecydowanie lepiej poszło Zagarowi w pierwszym z biegów nominowanych, w którego drugiej odsłonie startował osamotniony z uwagi na upadek i wykluczenie Adriana Miedzińskiego. Słoweniec wygrał i pozbawił Maksyma Drabika kompletu 15 punktów. W ostatnim biegu goście mieli dużą szansę na to, by zmniejszyć przewagę wrocławian przed rewanżem do ośmiu punktów, jednak po wygranym starcie Fredrik Lindgren niepotrzebnie pojechał szeroko, co wykorzystali Janowski i Woffinden. Wrocławianie ustawili się w parę i bez problemu dowieźli do mety biegowy remis, który oznaczał wygraną 51:39.

W ekipie gospodarzy za ten mecz wypada wyróżnić przede wszystkim Maksyma Drabika. Junior Betard Sparty dzielił i rządził na wrocławskim torze, a sposób na niego znalazł dopiero w ostatnim starcie Matej Zagar. Dobrze pojechali także Tai Woffinden i Maciej Janowski. Na plus ocenić należy też występ Patryka Wojdyły. Zawiódł Vaclav Milik, a więcej można było spodziewać się także od Maxa Fricke'a. Wśród gości na największe słowa pochwały zasłużył Indywidualny Mistrz Europy Leon Madsen. Pozostali zawodnicy forBET Włókniarza pojechali mniej lub bardziej poniżej oczekiwań. Marek Cieślak ma o czym myśleć przed rewanżem. Dwunastopunktowa zaliczka będzie trudna do odrobienia, tym bardziej iż Betard Sparta Wrocław ma w składzie zawodników, którzy potrafią skutecznie ścigać się na częstochowskim owalu. Na ten moment to podopieczni Rafała Dobruckiego są bliżej zdobycia brązowego medalu. Jak pokazuje jednak historia, nie ma zaliczki, której nie dałoby się roztrwonić w drugiej odsłonie rywalizacji.

Betard Sparta Wrocław
9.
Tai Woffinden - 11+2 (3,3,2*,1*,2)
10. Damian Dróżdż - ns (-,-,-,-,-)
11. Maciej Janowski - 10+2 (2,2,3,2*,1*)
12. Vaclav Milik - 1+1 (0,1*,-,-)
13. Max Fricke - 8 (3,1,1,2,1)
14. Maksym Drabik - 14 (3,3,3,3,2)
15. Patryk Wojdyło - 3+1 (1,2*,0)
16. Gleb Czugunow - 4 (0,1,1,0,2)

forBET Włókniarz Częstochowa
1. Leon Madsen - 14+1 (1*,3,3,3,1,3)
2. Tobiasz Musielak - 2 (2,0,-,-)
3. Adrian Miedziński - 3 (1,0,1,1,w)
4. Matej Zagar - 8 (3,2,0,0,3)
5. Fredrik Lindgren - 9+1 (w,2,2*,2,3,0)
6. Michał Gruchalski - 2 (2,0,0,0)
7. Bartosz Świącik - 1 (0,1,-)
8. Andreas Lyager - ns

 

Bieg po biegu:
1.  Woffinden, Musielak, Madsen, Czugunow - 3:3 - (3:3)
2. Drabik, Gruchalski, Wojdyło, Świącik - 4:2 - (7:5)
3. Zagar, Janowski, Miedziński, Milik - 2:4 - (9:9)
4. Fricke, Wojdyło, Świącik, Lindgren (w) - 5:1 - (14:10)
5. Madsen, Janowski, Milik, Musielak - 3:3 - (17:13)
6. Drabik, Zagar, Fricke, Miedziński - 4:2 - (21:15)
7. Woffinden, Lindgren, Czugunow, Gruchalski - 4:2 - (25:17)
8. Madsen, Lindgren, Fricke, Wojdyło - 1:5 - (26:22)
9. Drabik, Woffinden, Miedziński, Zagar - 5:1 - (31:23)
10. Janowski, Lindgren, Czugunow, Gruchalski - 4:2 - (35:25)
11. Madsen, Fricke, Miedziński, Czugunow - 2:4 - (37:29)
12. Drabik, Janowski, Madsen, Gruchalski - 5:1 - (42:30)
13. Lindgren, Czugunow, Woffinden, Zagar - 3:3 - (45:33)
14. Zagar, Drabik, Fricke, Miedziński (w) - 3:3 - (48:36)
15. Madsen, Woffinden, Janowski, Lindgren - 3:3 - (51:39)

źródło: inf. własna

 

Bartłomiej Przybyłek

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP 10/10

1. Bartosz Zmarzlik   Polska 132
2. Leon Madsen   Dania 130
3. Emil Sajfutdinow   Rosja 126
4. Fredrik Lindgren   Szwecja 105
5. Martin Vaculik   Słowacja
95
6. Maciej Janowski   Polska 87
7. Jason Doyle   Australia 84
8. Patryk Dudek   Polska 79
9. Matej Zagar   Słowenia 78
10. Niels-Kristian Iversen   Dania 77
11. Artiom Łaguta   Rosja 76
12. Antonio Lindback   Szwecja 63
13. Tai Woffinden   W. Brytania 60
14. Janusz Kołodziej   Polska
57
15. Robert Lambert   W. Brytania 39
16. Max Fricke   Australia 36

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno 14 32 +188
 2. Betard Sparta Wrocław 14 26 +69
 3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 20 +46
 4. forBET Włókniarz Częstochowa 14 19 -24
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz 14 16 -2
 6. Speed Car Motor Lublin 14 11 -54
 7. truly.work Stal Gorzów Wlkp. 14 11 -70
 8. Get Well Toruń 14 5 -153

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. PGG ROW Rybnik 12 22 +108
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. 12 18 -8
 3. Car Gwarant Start Gniezno 12 17 +6
 4. Unia Tarnów 12 17 +16
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
 6. Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
 7. Orzeł Łódź 12 7 -49

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz 12 26 +133
 2. Power Duck Iveston PSŻ Poznań 12 23 +196
 3. OK Bedmet Kolejarz Opole 12 21 +142
 4. Wilki Krosno 12 14 -86
 5. Euro Finannce Polonia Piła 12 13 -34
 6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz 12 8 -35
 7. Speedway Wanda Kraków 12 0 -392

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019