Nieobliczalna Sparta czy osłabiony Unibax?

wroclaw logotorun logoJuż w najbliższą niedzielę na czterech polskich torach rozegrane zostaną mecze XIII rundy Enea Ekstraligi. We Wrocławiu zmierzą się dwa zespoły ze środka tabeli - Betard Sparta Wrocław i Unibax Toruń.

Obydwie drużyny nie mają realnych szans na awans do półfinałów. Torunianie mogliby osiągnąć zakładany przed sezonem cel przy zwycięstwach w dwóch ostatnich meczach rundy oraz porażkach FOGO Unii Leszno. Wrocławianie natomiast potrzebują dwóch triumfów, w tym tego na arcytrudnym terenie w Gorzowie. Ekipa Piotra Barona nie może jednak jeszcze spać spokojnie w kwestii utrzymania w lidze. W przypadku przegranej z Unibaxem, korzystną sytuację może jeszcze wykorzystać Kantoronline Viperprint Włókniarz Częstochowa i wskoczyć na bezpieczne szóste miejsce. Wtedy wrocławian czekałby baraż z drugą drużyną Nice Polskiej Ligi Żużlowej.

Gospodarze przystąpią do meczu z "Aniołami" w pełnym zestawieniu. Po raz czwarty w tym sezonie plastron czterokrotnego DMP przywdzieje Zbigniew Suchecki. Zawodnik ten jest swego rodzaju talizmanem, gdyż z nim w składzie wrocławianie jeszcze w tym sezonie nie przegrali. Po raz kolejny zaufanie Piotra Barona zawiódł Troy Batchelor i to właśnie w jego miejsce po słabym występie w Lesznie ujrzymy "Suchego". O sile drużyny gospodarzy na Stadionie Olimpijskim stanowić będą już tradycyjnie Tai Woffinden i Maciej Janowski, którzy w piątkowy wieczór z nie najlepszym skutkiem rywalizowali w IMME w Tarnowie. Zawody na wrocławskim owalu to jednak zupełnie inne okoliczności i od tych dwóch żużlowców należy niewątpliwie oczekiwać lepszego występu. Woffindena i Janowskiego dzielnie powinien wspierać kapitan Betard Sparty Tomasz Jędrzejak. "Ogór" po słabych występach w Lesznie oraz finale IMP w Zielonej Górze na pewno będzie chciał się zrehabilitować i pokazać wrocławskim fanom możliwości, jakie w nim drzemią. Niezwykle ważnym punktem wrocławskiej ekipy będzie także Jurica Pavlic. Chorwat stworzy duet z młodzieżowcami. Od jego występu będzie prawdopodobnie zależało, która z drużyn wyjdzie zwycięsko z tego pojedynku.

Na temat ekipy gości w ostatnich dniach wiele mówiło się o sprawie Darcy'ego Warda, u którego tuż przed Grand Prix Łotwy stwierdzono stan wskazujący na spożycie alkoholu. Ciągle nie wiadomo jaką karę (poza grzywną 3 tys. euro) otrzyma Australijczyk. Zapewne dlatego kierownictwo ekipy toruńskiej wstawiło go do składu jako partnera Chrisa Holdera pod numer 2. Drugą parę tworzyć będą Adrian Miedziński i Tomasz Gollob, którego z wrocławskim owalem łączy wiele wspaniałych, ale też i tragicznych wspomnień. To właśnie na nim w 1999 roku w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku w finale Złotego Kasku stracił złoty medal IMŚ w ostatnim turnieju Grand Prix w Vojens. W tym samym miejscu jednak dwukrotnie wygrywał Grand Prix Polski. Miało to miejsce w latach 1995 (pierwszy w historii turniej cyklu) oraz 1999. Obecna forma Golloba nie daje dużych nadziei na oszałamiający wynik, jednak ile to już razy wychowanek bydgoskiej Polonii zaskakiwał kibiców i ekspertów swoją jazdą? Duet z młodzieżowcami Unibaxu tworzyć będzie znajdujący się obecnie w wybornej formie Emil Sayfutdinov. Rosjanin zwyciężył w piątek w IMME w Tarnowie nie tracąc w zawodach ani jednego punktu. Wcześniej triumfował w 3. finale SEC w Holsted by dzień później zdobyć 15 punktów w ligowym meczu ze SPAR Falubazem Zielona Góra. To właśnie Sayfutdinov, wspomagany w swoich pierwszych trzech startach przez Pawła Przedpełskiego i Oskara Fajfera może się okazać najtrudniejszą przeszkodą do pokonania dla jeźdźców Piotra Barona.

Rozegranie meczu stoi pod znakiem zapytania z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w Slangerup, gdzie dzień przed kolejką ligową miał zostać rozegrany finał DMŚJ. Jeśli doszłoby do przełożenia tych zawodów na niedzielę, mecz we Wrocławiu zostanie odwołany z uwagi na to, że Unibax wystąpiłby w tym spotkaniu osłabiony brakiem broniącego barw narodowych Pawła Przedpełskiego. W pierwszym spotkaniu pomiędzy tymi zespołami rozegranym na Motoarenie w Toruniu padł wynik 60:30 dla Unibaxu.

Awizowane składy:

Betard Sparta Wrocław:
9.
Tai Woffinden
10. Zbigniew Suchecki
11. Maciej Janowski
12. Tomasz Jędrzejak
13. Jurica Pavlic
14. Patryk Malitowski

Unibax Toruń:
1.
Chris Holder
2. Darcy Ward
3. Adrian Miedziński
4. Tomasz Gollob
5. Emil Sayfutdinov
6. Paweł Przedpełski

Bartłomiej Przybyłek

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!