Bartosz Smektała Mistrzem Polski Juniorów - relacja finału MIMP w Rybniku

rybnik20162017 smektala b1Zwycięstwem Bartosza Smektały zakończył się Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów. Młody Leszczynianin wygrał zawody z dorobkiem 14 punktów. Drugie miejsce zajął jego klubowy kolega Dominik Kubera (13 punktów). Brązowy medal po biegu dodatkowym z Oskarem Polisem wywalczył Kacper Woryna (11+3).

Zaplanowany na godzinę 14.30 finał MIMP nie należał do tych najkrótszych. Zawody trwały niemal 3 godziny, a to wszystko spowodowane upadkami oraz długim równaniem toru przed ostatnią serią zawodów. Zawody świetnie zaczęli reprezentanci miejscowego ROW-u. Kacper Woryna oraz Robert Chmiel po dwóch seriach startów byli niepokonani. W trzeciej serii Woryna dołożył kolejną "trójeczkę" do kolekcji pokonując Drabika i Kossakowskiego. Chmiel dowiózł do mety tylko jeden punkt w biegu jedenastym przegrywając z Michałem Gruchalskim oraz Larsem Skupieniem. Dla młodzieżowca ROW-u, który zastąpił w zawodach Norberta Krakowiaka były to jedyne punkty zdobyte w zawodach. Wcześnij bowiem Skupień zaliczył upadek, następnie defekt, a w biegu 15 spowodował upadek za co został wykluczony.
Po trzech seriach liderem był Kacper Woryna z kompletem dziewięciu punktów. Tuż za nim były "Byki" z Leszna czyli Bartosz Smektała oraz Dominik Kubera - obaj po osiem "oczek". W czołówce byli również Chmiel (7), Kossakowski (6) i Drabik (6). Seria czwarta, w której sporo się działo i trwała niezwykle długo okazała się być kluczowa. Bartosz Smektała oraz Dominik Kubera zwyciężyli swoje wyścigi, a niepokonany Woryna został wykluczony za upadek na drugim miejscu co postawiło go w trudnej sytuacji przed ostatnią serią zawodów. Maksym Drabik również nie miał szczęścia, bo zdefektował mu motocykl co odebrało mu szanse na zwycięstwo w zawodach. O mistrzostwie zadecydował bieg 19, w którym pod taśmą stanęło trzech wychowanków Unii Leszno. Domnik Kubera oraz Bartosz Smektała między sobą rozstrzygnąć mieli batalię o złoto. Z pola pierwszego świetnie wystartował Daniel Kaczmarek, który przez dwa okrążenia skutecznie uprzykrzał życie Kuberze co wykorzystał Smektała. Popularny "Smyk" dojechał do mety przed Kuberą, który ostatecznie wyprzedził Kaczmarka, do którego miał po wyścigu wyraźne pretensje. Wtedy to stało się jasne, że Mistrzem Polski Juniorów został Bartosz Smektała, a srebrny medal przypadł Dominikowi Kuberze. Kwestia brązowego medalu miała rozstrzygnąć się w ostatnim wyścigu między Woryną, Polisem i Chmielem. Ostatnią gonitwę wygrał Polis przed Woryną przez co obaj mieli na koncie po 11 punktów. O tym kto zdobędzie brązowy medal decydował więc bieg dodatkowy. Kacper Woryna startujący z pola wewnętrzenego od startu pewnie prowadził i to on zwyciężył wyścig o brąz.

EY6E8121

Niewątpliwie Smektała, Kubera oraz Woryna byli tego dnia najszybsi, a wykluczenie Woryny w biegu 16 odebrało mu marzenia o złotym medalu. Młodzieżowiec ROW-u żegna się z juniorskim czempionatem na krajowym podwórku jako brązowy medalista. Trójkę medalistów oraz Maksyma Drabika czeka teraz walka o mistrzostwo świata do lat 21. Pierwszy turniej już niedzielę (23.07) na torze w Poznaniu