Gryfy postraszą Łotyszy?

daugavpils logobydgoszcz logoW najbliższą niedzielę (24 sierpnia) w Daugavpils miejscowy Lokomotiv będzie podejmować Polonię Bydgoszcz w meczu 13. rundy Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Spotkanie jest bardzo ważne w kontekście walki zarówno o udział w fazie Play-off, jak i o utrzymanie na zapleczu Enea Ekstraligi.

Bydgoszczanie aktualnie zajmują piąte miejsce w ligowej tabeli i poza wygrywaniem spotkań muszą spoglądać także na wyniki innych pojedynków, przede wszystkim tych z udziałem znajdującego się na czwartej pozycji Orła Łódź. Łodzian w tej kolejce czekają zawody w Grudziądzu przeciwko tamtejszemu GKM. W związku z tym, że pierwsze tegoroczne starcie tych ekip zakończyło się triumfem podopiecznych Lecha Kędziory w stosunku 58:32, nie powinni oni mieć problemów z wywiezieniem stamtąd punktu bonusowego. Jeżeli to im się uda, a Poloniści przegrają na Łotwie różnicą 24 oczek lub wyższą, to ostatecznie pożegnają się z szansami na Play-offy, a ostatni mecz z ROW-em Rybnik będzie dla nich potyczką o uniknięcie baraży. Ewentualna wygrana w Daugavpils mocno przybliżyłaby zespół Jacka Woźniaka do upragnionej czwartej lokaty. Przegrana różnicą niższą niż 24 punkty powinna sprawić, że o tym, kto wystartuje w fazie Play-off rozstrzygną pojedynki w ostatniej kolejce Polonii z rybnickim ROW-em oraz łodzian z PGE Marmą Rzeszów. W takiej sytuacji tylko zwycięstwo Gryfów co najmniej trzema oczkami i przegrana Orła spowodują, że to Poloniści powalczą w rundzie finałowej o awans do Enea Ekstraligi

W gorszej sytuacji są gospodarze niedzielnego pojedynku, którzy mają już tylko iluzoryczne szanse na występ w Play-offach, a do tego muszą mocno drżeć o utrzymanie w Nice Polskiej Lidze Żużlowej. Ewentualna porażka w niedzielę najprawdopodobniej sprawi, że o wszystkim zadecyduje zaplanowane na 7 września wyjazdowe spotkanie Łotyszy z najbardziej zagrożonym spadkiem KMŻ Lublin. Wiele zależy też od rezultatu potyczki w Rybniku, gdzie uskrzydlony triumfem nad liderem z Rzeszowa ROW zmierzy się z Carbon Startem Gniezno. W przypadku równości punktów między zespołami z Rybnika, Daugavpils i Lublina w najgorszej sytuacji będzie zespół z Górnego Śląska, który przegrał dwumecze z bezpośrednimi rywalami w walce o szóste i siódme miejsce.

Zespół znad Brdy na Łotwę zmierza w bojowych nastrojach. Jak podkreślał po derbach z Grudziądzem trener Jacek Woźniak celem minimum na to spotkanie jest wywalczenie bonusa. Zawodnicy są jednak nastawieni na to, by powalczyć o pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w sezonie 2014. Najmocniejszymi punktami teamu znad Brdy w ostatnich potyczkach są Marcin Jędrzejewski i Szymon Woźniak. Ten drugi na Łotwę przybędzie uskrzydlony po bardzo dobrym występie w drugim finale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w Ostrowie, gdzie z dorobkiem dwunastu punktów zajął miejsce na najniższym stopniu podium. Na wyjazdach zawodzi Patrick Hougaard, który z dużo lepszej strony prezentuje się w Bydgoszczy. Po drobnych przebłyskach, jakie miały miejsce przed wakacyjną przerwą, oczekiwania bydgoskich działaczy i kibiców znowu zawodzi Hans Andersen. Popularny Ugly Duck w potyczce z grudziądzanami zdobył zaledwie cztery oczka. Włodarze Polonii więcej spodziewali się także po Robercie Kościesze i Mateuszu Szczepaniaku. Pod nr 6 awizowany został Karol Jóźwik.

Najsilniejszym ogniwem Lokomotivu jest w tym sezonie Maksim Bogdanow. Łotewski żużlowiec nieźle spisuje się także w Indywidualnych Mistrzostwach Europy, w których zajmuje wysoką szóstą pozycję. W ostatniej rundzie Grand Prix pozytywnie zaskoczył zastępujący niedopuszczonego do startu Darcy'ego Warda - Kjastas Puodżuks. Udało mu się awansować do półfinałów i zakończyć zawody z dorobkiem jedenastu oczek. W tym samym turnieju na ostatnim miejscu uplasował się inny reprezentant łotewskiego klubu - Andrzej Lebiediew. Junior drużyny prowadzonej przez Nikołaja Kokina zawodzi szczególnie w spotkaniach wyjazdowych. Na domowym torze zazwyczaj jest solidnym wsparciem dla kolegów z zespołu. W tegorocznych rozgrywkach kompletnie zawodzi mający być sporym wzmocnieniem Rory Schlein. Nieco lepiej od Australijczyka prezentuje się Joonas Kylmaekorpi. Skład uzupełniają wypożyczony na początku sierpnia z Łodzi Denis Gizatullin oraz młodziutki Iwan Pleszakow.

Awizowane składy:

Polonia Bydgoszcz:
1. Hans Andersen
2. Mateusz Szczepaniak
3. Robert Kościecha
4. Marcin Jędrzejewski
5. Patrick Hougaard
6. Karol Jóźwik

Lokomotiv Daugavpils:
9. Maksim Bogdanow
10. Denis Gizatullin
11. Joonas Kylmaekorpi
12. Rory Schlein
13. Kjastas Puodżuks
14. Iwan Pleszakow

Zawody rozpoczną się o godzinie 17:15 czasu polskiego.
Sędziuje Maciej Spychała.
Komisarz toru: Zbigniew Kuśnierski.

źródło: informacja własna

Radosław Paradowski

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!