Spotkanie Zarządu PSŻ Poznań z kibicami

poznan22 listopada odbyło się spotkanie Zarządu PSŻ Poznań z kibicami sportu żużlowego. Specjalnym gościem był Prezydent Miasta Poznania, Ryszard Grobelny. Głównym celem spotkania było zaprezentowanie pomysłów dalszego rozwoju żużla w stolicy Wielkopolski oraz przybliżenie przebiegu projektu Sportowy Golaj.

 


Spotkanie z kibicami rozpoczął od przemowy Prezydent Ryszard Grobelny. Pochwalił między innymi projekt Sportowy Golaj oraz entuzjastycznie wypowiedział się na temat inicjatywy przywrócenia sportu żużlowego do Golęcińskiego Lasku.
- Po pierwsze chciałbym pogratulować, za pomysł na Budżet Obywatelski i jego realizację. Tego się nie da sprawdzić, ale ja mogę przyznać się szczerze, że w budżecie na rok 2014 nie głosowałem na Sportowy Golaj. W tym jednak roku zaimponowała mi determinacja i organizacja i również ja oddałem swój głos na ten projekt. Uwierzyłem, że jeśli jest środowisko, które walczy o to, to jest szansa na realizację. Jedno jest pewne, jeśli w Poznaniu powstanie żużel, to będzie on tylko i wyłącznie na Golęcinie, nie ma szans, aby powstał w jakimkolwiek innym miejscu.Jeszcze raz pragnę pogratulować wszystkim Państwu umiejętności zorganizowania środków w ramach Budżetu Obywatelskiego.


Podczas spotkania wiele okazji do zadawania pytań mieli zgromadzeni kibice. Pojawiły się również zapytania do Prezydenta Grobelnego, a spora ich część dotyczyła wsparcia finansowego ze strony miasta.
- Ja generalnie jestem za sponsorowaniem sportu, acz bardzo umiarkowanie, nie dlatego, że jestem przeciwny, lecz dlatego, że miasta na to nie stać. Jeżeli będę wierzył w to, że sport żużlowy będzie funkcjonował, a stadion na Golęcinie będzie żyć, to będę na tak. Ważni są ludzi i ekipa, która to robi. Ja mam doświadczenie z Lechem Poznań. Gdy Maciej Frankiewicz wyciągnął mnie na Lecha Poznań, byłem pierwszy, który powiedział, że nigdy więcej nie pójdę tam i już się z nim nie spotkam. Ekipa się zmieniła, Maciej jeszcze raz wyciągnął mnie na stadion i zaproponował spotkanie z działającymi tam ludźmi. Wtedy powiedziałem dobra, możemy zaryzykować z tymi nowymi ludźmi jest szansa coś osiągnąć. 


19 października br. odbył się w Lesznie piknik żużlowy „Adam Sqóra Skórnicki – 21 lat w gazie” na którym gościł Prezydent Poznania. Pojawiły się również pytania o powód i cel obecności na tej imprezie.
- Pierwszy raz na stadionie żużlowym Olimpii byłem w latach 70tych. Pamiętam, że ojciec mnie zabierał na żużel. Dla takiego młodego chłopaka najważniejsze w żużlu było to, że dostawał program, długopis i miał zapisywać poszczególne rubryczki i wpisywać wyniki. Aby dopilnować kto ile punktów zdobył. Moja wizyta w Lesznie była bezpośrednio związana z Adamem, możliwością spotkania i porozmawiania. To nie było coś co mnie namawiało do żużla. Choć żałuję, że nie mogłem być w Lesznie na meczu finałowym ligowym, gdyż nie jest niespodzianką, że to miasto żużlem żyje i atmosfera zapewne było niepowtarzalna.

Prezydent Ryszard Grobelny, w związku z wyborami, skierował kilka słów do kibiców.
- Ja wiem, że powinienem wyjść i wszystko teraz obiecać i że spotykamy się przy okazji kampanii i robię błąd nie obiecując cudów. Ja mam jedną cechę, która jest cholernie słaba w kampaniach, nie powiem czegoś, o czym nie mam pewności, że zrobię. Dziś wiemy jedno obiekt jest robiony, a jak go zrobimy to musimy znaleźć do niego funkcję, ponieważ gdy obiekt będzie stał pusty to za trzy lata będą brzózki rosły na nowo. Wierzę, że są wokół tego projektu ludzie, nie tylko ze sportu żużlowego, ale innych dyscyplin, które na to nie pozwolą.

Po wizycie Prezydenta Poznania głos zabrał Prezes PSŻ Poznań, Arkadiusz Ładziński. Przedstawiono zgromadzonym kibicom obecny stan realizacji Budżetu Obywatelskiego oraz poinformowano, że został rozstrzygnięty pierwszy przetarg na realizację projektu n boisku.
- Realizowane będą prace związane z naprawą toru oraz naprawą bandy. Nowa maszyna startowa, nowe zegary dwóch minut, nowy pulpit sterowniczy. Za parę dni PIM (Poznańskie Inwestycje Miejskie) przypieczętują rozpisane przetargi podpisaniem umowy. Nie pomijamy również dyscypliny futbolu Amerykańskiego, do którego zostanie również zrobione boisko. Kolejny przetarg obejmuje wyremontowanie szatni. Następny przetarg dotyczyć będzie trybun. Ciekawostką jest, iż na stadionie zawiśnie zegar używany niegdyś na starym jeszcze stadionie Lecha.

Okazję do zadawania pytań oraz dyskusji wykorzystywali zebrani na spotkaniu kibice. Kierownik oddziału Golęcin, Adam Babicz, odpowiedział zgromadzonym na pytanie dotyczące możliwości korzystania z obiektu przez mieszkańców.
- Pracujemy obecnie nad mechanizmem korzystania z obiektu POSiRu i uaktualnieniem regulaminu. Korzystanie z obiektu są to jednak sprawy przyszłościowe, przyszłoroczne. Jedno jest pewne, na obiekt nie będzie można wejść sobie, „ot tak”. Obiekt jest jednak duży i będą części dostępne, na których planujemy postawić ławki. Są to jednak plany na przyszłość.

Sporo pytań dotyczyło imprez, jakie miałyby się odbyć w przyszłym roku na torze w Lasku Golęcińskim. Interesowano się również planami na powstanie drużyny żużlowej. Niestety na owe pytania nikt nie zna jeszcze odpowiedzi, jednak Prezes Arkadiusz Ładziński dodał, iż na takie plany jest jeszcze dużo czasu.
- W przyszłym roku tych imprez nie będzie za dużo. Planujemy wystawić drużynę młodzieżową. Na budowę drużyny mamy jeszcze sporo czasu, nie wiemy też dokładnie jaki będzie regulamin rozgrywek MDMP, więc poczekamy do tego czasu. Nie będziemy wywierać presji na sobie i na zawodnikach. Ważne aby byli to tacy, na których będzie nas stać i będą na torze dawali z siebie wszystko. Tak jak Państwo, kibice bawią się żużlem, tak chciałbym, aby bawili się i zawodnicy. Poza tym planujemy może z trzy, cztery turnieje, myślę, że indywidualne. No i ostatecznie w 2016 roku pragniemy ruszyć z ligą.

Prezes PSŻ podsumowując swoja wypowiedź wspomniał o karcie dużej rodziny, która miałaby zaszczepić w przyszłości żużel wśród najmłodszych.
- Mnie również mój tata kiedy miałem kilka lat zaczął prowadzać na żużel i tak mi zostało. Jak wspomniał Prezydent Ryszard Grobelny, u niego również zaczęło się od wizyty z jego ojcem. My kibice zebrani tutaj nie przestaniemy chodzić. Natomiast ważne jest, aby czarnym sportem zaszczepić młodsze pokolenia, a z chodzenia na żużel uczynić tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.


Spotkanie Zarządu PSŻ Poznań z kibicami miało również na celu wyłonić kandydatów na osoby funkcyjne. Wśród zgormadzonych, chęć do pełnienia funkcji w klubie wyraziło 21 osób.

Źródło. www.pszpoznan.com.pl

Martyna Wolnik

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!