Kolejny sezon na przeczekanie – podsumowanie 2021 roku w wykonaniu SpecHouse PSŻ Poznań (cz. 1)

PoznanŻużlowcy SpecHouse PSŻ Poznań po prostu „odjechali” drugi sezon z rzędu. Był to słaby rok zakończony czterema zwycięstwami i aż ośmioma porażkami.

Miniony sezon był po raz kolejny trudny ze względu na pandemię koronawirusa. Po rozpoczęciu rozgrywek na drugoligowym froncie dokonano korekty w kalendarzu i wiele spotkań odbywało się nie według zasady - pierwsza runda i runda rewanżowa, ale w systemie mecz i rewanż.

Poznaniacy zbudowali skład na 2021 rok na miarę swoich możliwości finansowych. Obcokrajowcami „Skorpionów” zostali: Kevin Woelbert, Tero Aarnio, Jonas Seifert-Salk, Matias Nielsen i Eduard Krčmář. Czech jednak ani razu w analizowanym okresie nie założył żółto-czarnego plastronu. Seniorskie kontrakty podpisali także: Robert Chmiel, Lars Skupień i jako „gość” Rafał Karczmarz, a juniorzy byli „brani z łapanki.” Trenerem drużyny ze stolicy Wielkopolski pozostał Piotr Paluch, który w swoim „trenerskim CV” ma już tytuł Drużynowego Mistrza Polski wywalczony w 2014 roku z drużyną Stali Gorzów.

„Skorpiony” zainaugurowały rozgrywki w sobotę 15 maja wyjazdowym spotkaniem w stolicy polskiej piosenki. Miejscowy OK Bedmet Kolejarz był uważany za faworyta 2 Ligi Żużlowej i nie pozostawił złudzeń gościom z Wielkopolski wygrywając 55:35. Najwięcej punktów dla poznaniaków zdobyli: Kevin Woelbert 13 (6), Matias Nielsen 8+1 oraz Lars Skupień 7+1 (6).

Tydzień później w derbach Wielkopolski żółto-czarni podejmowali Metalikę Recycling Kolejarz Rawicz i niepodziewanie przegrali 42:48. Jak się później okazało nie był to przypadek, ponieważ „Niedźwiadki” były rewelacją rozgrywek i pewnie awansowały do fazy play off. W stosunku do pierwszych spotkań w sezonie w obu zespołach nastąpiły zmiany w składach. W ekipie „Skorpionów” Jonasa Seifert-Salka zastąpił Fin Tero Aarnio. W tym meczu poznaniaków nie mogli wspomóc w charakterze „gości” zawodnicy gorzowskiej Stali Rafał Karczmarz i Wiktor Jasiński, ponieważ tego samego dnia wicemistrzowie Polski mieli zaległy mecz w PGE Ekstralidze. Z tego samego powodu w drużynie rawickiej nie wystąpili Jaimon Lidsey i Kacper Pludra. W drużynie gospodarzy najskuteczniejsi byli: Matias Nielsen 11+1 pkt., Kevin Woelbert 11 i Lars Skupień 9+1. Pozostali zawiedli, łącznie z Finem Tero Aarnio, dla którego był pierwszy i jedyny występ w drużynie z Wielkopolski w 2021 roku.

Po upływie kolejnych 7 dni do Poznania przyjechała ekipa 7R Stolaro Stal Rzeszów. Miejscowi zawodnicy nareszcie pojechali na miarę swoich możliwości i pewnie wygrali 56:34. Gospodarze objęli czteropunktowe prowadzenie po 5. gonitwie i w późniejszej fazie meczu już tylko powiększali przewagę odnosząc sześć podwójnych zwycięstw, w tym cztery w pięciu ostatnich biegach. W poznańskiej ekipie nie było słabych punktów wśród seniorów. Cała piątka pojechała bardzo dobrze. Problemem żółto-czarnych byli jednak juniorzy. Najwięcej punktów wywalczyli Kevin Woelbert 14, Rafał Karczmarz 12, Lars Skupień 11+1 i Jonas Seifert-Salk 10+4.

W pierwszą sobotę czerwca „Skorpiony” udały się w podróż za zachodnią granicę naszego kraju, do Wittstocka, gdzie pokonały miejscowe „Wilki49:41. Jak się później okazało, było to jedyne zwycięstwo drużyny ze stolicy Wielkopolski na wyjeździe. Poznaniacy przystąpili do tego pojedynku osłabieni brakiem kontuzjowanego Matiasa Nielsena. Duńczyka z powodzeniem zastąpił Robert Chmiel. Początek meczu należał do Niemców, którzy po pierwszej serii startów prowadzili różnicą sześciu punktów. Riposta zawodników z Wielkopolski była jednak natychmiastowa. Podwójne zwycięstwa w 5. i 6. wyścigu spowodowały objęcie dwupunktowego prowadzenia przez żółto-czarnych. W kolejnej fazie spotkanie było bardzo wyrównane, a o końcowym sukcesie przyjezdnych zadecydowały trzy ostatnie gonitwy. Drużynę „Skorpionów do zwycięstwa poprowadzili - zdobywca kompletu punktów z bonusem Kevin Woelbert oraz „gość” Rafał Karczmarz, który wywalczył 12 „oczek”.

Dwa tygodnie po drugim zwycięstwie z rzędu na Golęcin zawitał faworyt drugoligowych rozgrywek OK Bedmet Kolejarz Opole. Gospodarze nie mieli żadnych argumentów i wysoko przegrali 36:54. Zawiedli liderzy PSŻ-u łącznie z Niemcem Kevinem Woelbertem, a startujący w charakterze „gościa” Marcus Birkemose był tylko cieniem zawodnika z poprzedniego sezonu. Miejscowa drużyna była dziurawa niczym szwajcarski ser, a liderem poznaniaków okazał się zdobywca 9 punktów Lars Skupień.

Sześć dni później drużyna z Poznania pojechała na mecz derbowy do Rawicza. O sukcesie „Niedźwiadków” zadecydowało pierwszych siedem wyścigów, po których gospodarze objęli 16-punktowe prowadzenie. W drugiej części pojedynku „Skorpiony” ambitnie starały się zniwelować straty, ale odrobiły tylko sześć „oczek” ostatecznie przegrywając 50:40. Tym razem najskuteczniejszym zawodnikiem w ekipie żółto-czarnych był Jonas Seifert-Salk, który zapisał na swoim koncie 11+2 pkt. Młodemu Duńczykowi starali się pomagać Kevin Woelbert (9+1) oraz Marcus Birkemose (9).

O kolejnych etapach walki „Skorpionów” w 2. Lidze Żużlowej, już wkrótce w drugiej części podsumowania. Zapraszamy do lektury.

Poznan 

c.d.n.

 

Maciej Major

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!