Dzisiaj jest 6 grudzień 2019 roku. Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Zanim młode orły wyfruną z gniazda

IMG 2323

Sukcesy Młodzieżowej Żużlowej Reprezentacji Polski, to efekt ciężkiej pracy, która trwa cały rok. Przygotowania rozpoczynają się jesienią, kiedy opadają sportowe emocje związane z mijającym sezonem.

 Zacznijmy od początku…

– Nominacje są przyznawane pod koniec sezonu, czyli w październiku lub listopadzie. Trenerzy powołują zawodników w oparciu o uzyskane wyniki, progres zawodników oraz indywidualne predyspozycje. Każdy powołany zawodnik jest przegłosowywany przez Zarząd Główny PZM. Następnie Polski Związek Motorowy zgłasza te kandydatury do Ministerstwa Sportu w celu ich zatwierdzenia. Taka procedura musi zostać zachowana, aby zawodnik mógł zostać kadrowiczem. W trakcie sezonu zdarza się także, że pojawia się nowy talent lub zawodnik prezentuje wybitną formę. Wtedy jego kandydatura również musi zostać przegłosowana przez Zarząd Główny PZM i oczywiście kolejnym krokiem jest zgłoszenie go do Ministerstwa - tłumaczy Piotr Szymański – Kadrę powołujemy na podstawie wielu składowych. Między innymi na podstawie osiąganych wyników, wieku, podejścia do sportu oraz zaplecza, gdyż jak wiadomo sprzęt odgrywa niebagatelną rolę, co jest niezmiernie ważne - dodaje Rafał Dobrucki.

– Trenerzy konsultują ze mną listę zawodników, jakich chcą powołać do kadry. Ja szanuje wybory polegając na doświadczeniu, pozostawiam im wolną rękę mówi Piotr Szymański. Kadra jest czasem węższa, czasem nieco szersza, co generują głównie zawodnicy. W tym wypadku działają czynniki, o których wspomniałem wcześniej Nie ma sztywnej, ustalonej liczby zawodników. Polski Związek Motorowy nie narzuca ilości zawodników, jaką trener musi powołać do kadry. Mamy określone minimum, jednak głównie ilość kadrowiczów generują zawodnicy - uzupełnia Dobrucki, trener młodzieżowej Żużlowej Reprezentacji Polski.

Dla zawodników jest to nobilitacja, kiedy zostają docenieni. Często, podczas zimowego zgrupowania kadry juniorskiej i seniorskiej można to zauważyć. Młodzież, zwłaszcza ta, która po raz pierwszy uczestniczy w obozie, z ogromnym szacunkiem podchodzi do starszych kolegów. Często są to ich idole, na których się wzorują. Możliwość wspólnych treningów i spędzania czasu, to dla juniorów duże przeżycie oraz cenna lekcja. Przed sezonem mamy szansę spotkać się i trenować w pełnym składzie – podczas zimowego zgrupowania. Wtedy dochodzą do treningów również inne obowiązki – spotkania z psychologiem, szkolenia czy zobowiązania medialne - podsumowuje Dobrucki.

W trakcie sezonu…

– W tym roku przebrnęliśmy przez wszystkie eliminacje drużynowe bez najmniejszych kłopotów awansowaliśmy do finałów i zdobyliśmy medale. Taki wynik bardzo cieszy. Wiadomo jednak, że to także ogrom pracy. Zaczynając od całej logistyki wyjazdu, aż po treningi, z których korzystamy, jeżeli jest taka możliwość. Wiadomo, że dotyczy to imprez organizowanych w Polsce. Dla każdego z nas praca z Reprezentacją to prawdziwy zaszczyt i honor – opowiada o swojej pracy Rafał Dobrucki. Jak w sporcie żużlowym zwykło się mówić, Rafał ma również swojego „doparowego”, który pomaga mu w pracy z młodzieżą. Jest nim członek GKSŻ Dariusz Cieślak. – Któregoś dnia Piotr Szymański zapytał mnie, czy nie pojechałbym na zawody z trenerem Dobruckim. Bez zastanowienia zgodziłem się i tak już od ponad 5 lat jesteśmy razem z Rafałem na wszystkich zawodach młodzieżowych. Rozumiemy się praktycznie bez słów i dzięki temu współpraca układa nam się bardzo dobrze. W niektórych sytuacjach podczas zawodów jest to naprawdę niezwykle istotne. Dla mnie praca z młodzieżą to czysta przyjemność. Szczególnie kiedy widać tą radość u tych młodych zawodników w trakcie zawodów. A wygrane biegi czy zawody tylko uzupełniają tą czaszę szczęścia. Nie wszyscy może zdają sobie z tego sprawę, ale dla nas poszczególne imprezy nie rozpoczynają się w dniu zawodów. Wszystko zaczynamy znacznie wcześniej. Na początku określiliśmy sobie zakres obowiązków i tak jest do tej pory. Po mojej stronie są wszystkie kwestie organizacyjne, takie jak transport, rezerwacja hoteli, zebranie wszystkich licencji i innej niezbędnej dokumentacji. A jest tego naprawdę sporo. W trakcie zawodów łączymy z Rafałem naszą pracę w jedną całość. Jak do tej pory wychodzi nam to całkiem ok i nasza praca jest oceniana jak najbardziej pozytywnie opowiada Dariusz Cieślak.

Kibice pragną medali…

Należy pamiętać, że juniorzy powołani do kadry, to jednak narybek, który wciąż się uczy. Mają prawo popełniać błędy, a następnie wyciągać z nich wnioski. Reprezentacja jest dla nich wyróżnieniem, ale również cenną szkołą, w której sumiennie należy odrabiać lekcje. Nie należy na nich wywierać zbytecznej presji, która tworzy się samoistnie. Opiekunowie kardy mówią jednym głosem, że zupełnie inny smak mają zawody indywidualne a zupełnie inny drużynowe.

– Każde zawody, generują nieco inny rodzaj presji. Indywidualne Mistrzostwa Świata lub Europy to inne zawody niż Drużynowy championat, każde rządzą się innymi prawami. Jednak dla chłopaków, zwłaszcza tych mniej doświadczonych, każdy występ z Orłem na piersi to jest przeżycie. Dziś dzięki systemowi szkolenia, polityce kadrowej , pracy klubów, zawodników mamy ogromny komfort . Młodzież w grupie U19 obligatoryjnie startuje w zawodach Mistrzostw Europy stanowiąc trzon reprezentacji . Grupa U21 czyli najlepszych i najbardziej doświadczonych w zawodach Mistrzostw Świata . Taki system pozwala na budowanie kadry oraz jej zaplecza. Tu należy wspomnieć również o najmłodszej grupie zawodników regularnie startujących w DMPJ czy Turniejach Zaplecza Kadry czy Nice Cup które stwarzają ogromny poligon treningowy. mówi Dobrucki.

– Specyfika zawodów drużynowych i indywidualnych jest zupełnie inna. Te zawody rządzą się zupełnie innymi prawami. Dla mnie i Rafała podejście do zawodów w obu przypadkach jest podobne. Wiadomo, że podczas drużynówki zawodnicy tak ze sobą współpracują, aby końcowy wynik dla całego zespołu był jak najlepszy. Podczas zawodów indywidualnych ci sami zawodnicy są dla siebie rywalami i każdy pracuje na swój indywidualny rachunek. Nie mniej jednak nadal są przyjaciółmi i zżycie z zawodów drużynowych pozostaje i tak powinno być wtóruje podczas rozmowy Dariusz Cieślak.

Zaplecze Kadry Juniorów…

Kilka razy w ciągu sezonu, dla młodzieżowców jest organizowane zaplecze kadry juniorów. – Zadaniem tych zgrupowań, jest sprawdzenie aktualnej formy zawodników, zbadanie i zmierzenie się z ich problemami oraz przyjrzenie się zawodnikom, którzy stanowią zaplecze kadru U21 i mogą ja uzupełnić w kolejnym sezonie. W tym roku sesję treningowe poszerzyliśmy o zajęcia edukacyjne, które prowadzą eksperci. Była prelekcja o budowie silnika, współpracy z mediami, lekcja angielskiego pod kontem żużlowym czy wykład z regulaminu, w tym regulaminu międzynarodowego mówi Wojciech Jankowski.

Raz nie zawsze...

Niedawno, wydarzyła się specyficzna sytuacja, kiedy Dominik Kubera dopuścił się niegodnego zachowania przed kamerami i skrytykował trenera. – Na tegoroczny finał DMEJ, który odbył się w Daugavpils pojechałem sam. Rafał Dobrucki z ważnych powodów rodzinnych musiał pozostać w domu. Byliśmy jednak w kontakcie i doskonale wiem, jak przeżywał te zawody „na odległość”. W życiu każdego z nas są jednak takie sytuacje, przez które nie mamy praktycznie wyboru. Tym razem doświadczył tego Rafał. Niestety nie udało nam się wygrać kolejnego finału DMEJ. Duńczycy w tym dniu byli zdecydowanie lepsi. Taki jest jednak sport powiedział Dariusz Cieślak.

Czy Dominik Kubera powinien zostać ukarany ?

– Były takie głosy z Centrali. Nie widzę jednak powodu aby wyciągać konsekwencje. Wstawiłem się za Dominikiem Kuberą oraz za odstąpieniem od ewentualnego wszczęcia postępowania, choć wypowiedz była dość nazwijmy to niefortunna. Znam Dominika i wiem, że to inteligentny chłopak, a intencja jego wypowiedzi była inna niż ta lansowana w mediach przez kilka dni. Przeprowadziłem z Dominikiem męską rozmowę przed IMEJ w Stralsund. Przyznał że wypowiedz była źle odebrana przeprosił za sytuację. Nie ma tematu – skomentował Rafał Dobrucki.

 

 źródło:informacja prasowa

Redakcja

SPEEDWAY.info.pl istnieje na rynku internetowym od 2000 roku i jest pierwszym wortalem żużlowym w Polsce! Redakcja skupiająca pasjonatów sportu żużlowego założona została dla kibiców a nie pieniędzy dlatego jeżeli bliska Ci jest taka idea zapraszamy do współtworzenia naszego wydawnictwa!

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP 10/10

1. Bartosz Zmarzlik   Polska 132
2. Leon Madsen   Dania 130
3. Emil Sajfutdinow   Rosja 126
4. Fredrik Lindgren   Szwecja 105
5. Martin Vaculik   Słowacja
95
6. Maciej Janowski   Polska 87
7. Jason Doyle   Australia 84
8. Patryk Dudek   Polska 79
9. Matej Zagar   Słowenia 78
10. Niels-Kristian Iversen   Dania 77
11. Artiom Łaguta   Rosja 76
12. Antonio Lindback   Szwecja 63
13. Tai Woffinden   W. Brytania 60
14. Janusz Kołodziej   Polska
57
15. Robert Lambert   W. Brytania 39
16. Max Fricke   Australia 36

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno 14 32 +188
 2. Betard Sparta Wrocław 14 26 +69
 3. Stelmet Falubaz Zielona Góra 14 20 +46
 4. forBET Włókniarz Częstochowa 14 19 -24
 5. MRGARDEN GKM Grudziądz 14 16 -2
 6. Speed Car Motor Lublin 14 11 -54
 7. truly.work Stal Gorzów Wlkp. 14 11 -70
 8. Get Well Toruń 14 5 -153

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. PGG ROW Rybnik 12 22 +108
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. 12 18 -8
 3. Car Gwarant Start Gniezno 12 17 +6
 4. Unia Tarnów 12 17 +16
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk 12 13 -32
 6. Lokomotiv Daugavpils 12 11 -43
 7. Orzeł Łódź 12 7 -49

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz 12 26 +133
 2. Power Duck Iveston PSŻ Poznań 12 23 +196
 3. OK Bedmet Kolejarz Opole 12 21 +142
 4. Wilki Krosno 12 14 -86
 5. Euro Finannce Polonia Piła 12 13 -34
 6. Stainer Unia Kolejarz Rawicz 12 8 -35
 7. Speedway Wanda Kraków 12 0 -392

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Poole Pirates 24 52 +60
 2. Swindon Robins 24 50 +153
 3. Wolverhampton Wolves 24 43 +45
 4. Ipswich Witches 24 42 -27
 5. Belle Vue Aces 24 41 +10
 6. King's Lynn Stars 24 31 -12
 7. Peterborough Panthers 24 20 -212

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 4/4

 1. Mikkel Michelsen
  Dania 45
 2. Grigorij Łaguta
  Rosja
45
 3. Leon Madsen   Dania 39
 4. Kacper Woryna
  Polska
39
 5. Bartosz Smektała
  Polska
36
 6. Michael Jepsen Jensen   Dania 35
 7. Nicki Pedersen
  Dania 33
 8. Paweł Przedpełski
  Polska
27
 9. Jarosław Hampel   Polska 25
10. Kai Huckenbeck
  Niemcy
24
11. Vaclav Milik
  Czechy
22
12. Antonio Lindbaeck   Szwecja 22
13. Robert Lambert
  W. Brytania
18
14. Anders Thomsen   Dania 14
15. David Bellego   Francja 14

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2019