statystyki2016 kolodziej j1No i ruszyło, Polska, Dania, niższe ligi w Szwecji została tylko Finlandia, Norwegia i Rosja i ligowy świat żużlowy będzie rozkręcony na maxa.

Jak na razie najlepiej z rozgrywkami ligowymi radzi sobie Wielka Brytania. W Polsce niestety deszcz torpeduje rozgrywki, które jak na razie nie są w stanie nadrobić zaległości. Liderem na ostatni dzień kwietnia został Janusz Kołodziej z Unii Leszno (na zdjęciu), który zdobył komplet w jedynym meczu, w którym startował, za nim uplasował się jego klubowy kolega Bartosz Smektała a na trzecim miejscu sklasyfikowano trzech zawodników. Poprzedni lider Daniel King z Wielkiej Brytanii, po kilku słabych występach oraz startach w niższej lidze brytyjskiej spadł aż na 96 pozycję z średnią 1,504.

Ciasno w czołówce. Mała ilość meczy powoduje, że zawodnicy mają wyrównane średnie, starczył jeden dobry występ, by znaleźć się czubie. Najwięcej meczów w TOP 20 rozegrał Brytyjczyk Craig Cook, bo aż 10 za to aż dwunastu zawodników ma tylko jeden mecz na koncie. Najwyżej klasyfikowany zawodnik z ostatniego notowania Kyle Howarth zajmuje obecnie 50 pozycję z średnią 1,809, w poprzednim notowaniu był na 21 pozycji z średnią 1,800. Z drugiej strony tak mała ilość meczy powoduje, że jeden dobry występ i w TOP 20 mamy Smektałę, Dominik Kuberę czy Niemca Michaela Hertela.

TOP 20:

1(-).Janusz Kołodziej  (Polska) – 3,000 (1)

2(-).Bartosz Smektała (Polska) – 2,750 (1)

3(-).Krzysztof Buczkowski (Polska) – 2,600 (1)

(-).Krystian Pieszczek (Polska) – 2.600 (1)

(-).Peter Kildemand (Dania) – 2.,600 (1)

6(-).Nicki Pedersen (Dania) – 2,500 (2)

(-).Kacper Woryna (Polska) – 2,500 (1)

8(-).Bartosz Zmarzlik (Polska) – 2,400 (2)

(-).Maciej Janowski (Polska) – 2,400 (1)

(-).Emil Sajfutdinow (Rosja) – 2,400 (1)

11(-).Jason Doyle (Australia) – 2,333 (6)

(-). Dominik Kubera (Polska) – 2,333 (1)

13(-). Fredrik Lindgren (Szwecja) – 2,290 (6)

14(-). Michael Hertel (Niemcy) – 2,280 (1)

15(-).Przemysław Pawlicki (Polska) – 2,200 (3)

(-).Artiom Łaguta (Rosja) – 2,200 (1)

(-).Maksym Drabik (Polska) – 2,200 (1)

18(-).Niels K. Iversen (Dania) – 2,169 (3)

19(-). Craig Cook (Wielka Brytania) – 2,163 (10)

20(-). Jacob Thorrsell (Szwecja) – 2,136 (5)

Sklasyfikowano 513 zawodników.

Ranking:

Klasyfikacja lig odbywa się na podstawie „siły” zawodników jacy w nich startują. Najlepsze ligi w tym sezonie to zapewne polska, szwedzka trochę niżej będą klasyfikowane duńska i brytyjska, choć w tym przypadku zastanawiam się czy nie dać Brytyjczykom handicapu za „tory”. Im słabsza liga tym słabszy „przelicznik”. Tak więc najwyższy ranking to 1 – punkty zdobyte przez zawodnika są punktami do rankingu. Jeśli kraj ma kilka poziomów rozgrywek, każda kolejna ma ranking niższy a punkty są obniżane o 1/3 w stosunku do poprzedniej klasy rozgrywek. Na przykładzie Polski wygląda to następująco ekstraliga 1 , 1 liga  - 0,7, 2 liga  - 0,4.