Strzał w dziesiątkę

2015 sajfutdinow e3W piątkowy (22.08) wieczór byliśmy świadkami pięknego widowiska na stadionie miejskim w Tarnowie. Po raz pierwszy w historii najlepsi zawodnicy walczyli o tytuł Indywidualnego Międzynarodowego Mistrza Ektraligi. Pierwsze miejsce zajął Emil Sajfudtinow, który tego wieczoru zostawiał wszystkich swoich rywali za plecami. Na drugim stopniu podium stanął Darcy Ward, który również świetnie czuł się na tarnowskim owalu. Trzecie miejsce zajął ulubieniec kibiców Unii - Martin Vaculik.

Pierwotnie, IMME miały odbyć się w niedzielę 17.08, jednak złe warunki atmosferyczne nie pozwoliły na rozegranie rundy GP w Rydze, która została przeniesiona na niedzielę (17.08) do Dauvgapils, co wpłynęło na zmianę terminu Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi. Ciekawa obsada, wśród której można było zobaczyć takie gwiazdy jak Nicki Pedersen, Tai Woffinden, Krzysztof Kasprzak czy Emil Sajfudtinow, przyciągneła na stadion sporą rzeszę kibiców, nie tylko z Tarnowa, ale z całej żużlowej Polski. Można śmiało powiedzieć, że nowy pomysł Ekstraligi odniósł duży sukces. Od początku zawody mocno trzymały w napięciu. Z biegu na bieg tempo przyspieszało, gdyż każdy zawodnik chciał zatriumfować w tych historycznym wydarzeniu. Nie obyło się bez dramatycznych wypadków. W biegu 11. Duńczyk Nicki Pedersen zanotował groźnie wyglądający upadek. Zawodnik na pełnej prędkości, po kontakcie z Matejem Zagarem, uderzył w drewnianą bandę na przeciwległej do startu prostej. Na torze musiała pojawić się karetka i po dłuższej interwencji lekarzy Pedersen został zabrany do szpitala, gdzie stwierdzono wybicie barku. Z wstępnych informacji wynika, że Duńczyk będzie zmuszony do przerwy w startach w najbliższym czasie. O wielkim pechu może mówić Maciej Janowski, który po defektach w dwóch biegach, w trzecim zanotował upadek. Reprezentant ekipy z Wrocławia ostatecznie wycofał się z zawodów po biegu 14. Największym przegranym tych zawodów był Krzysztof Kasprzak, który od początku czarował swoją jazdą. Niestety, w końcowej fazie Mistrz musiał ustąpić miejsca innym, lepszym zawodnikom. Z powodu częstych upadków zawody dość mocno się przeciągnęły, jednak to nie zniechęciło kibiców, którzy z ciekawością czekali na rozstrzygnięcie pojedynku pomiędzy "najlepszymi z najlepszych". Swoje 5 minut w zawodach IMME mieli również zawodnicy rezerwowi - juniorzy Unii Tarnów, którzy dwukrotnie wystąpili przed swoją publicznością. Dużą niespodzianką była postawa Jarosława Hampela, który dość blado wypadł tego wieczora. W biegu 10. otrzymał również upomnienie za utrudnianie startu, zaś do biegu 20. nie przystąpił wcale, przekraczając czas 2 minut, za co został wykluczony. Również mało widowiskowo prezentował się obecny Mistrz Świata - Tai Woffinden. Widać było, że reprezentant Wrocławia nie może odnaleźć się na tarnowskim torze. Kibice biało - niebieskich z pewnością liczyli na lepszy występ Janusza Kołodzieja, który dopiero w końcowej fazie rundy zasadniczej zaczął dobrze punktować.