David Bellego: Główny cel to mistrzostwo Europy

IMG 6540Dawid Bellego został niminowany do rywalizacji w cyklu Tauron SEC 2020. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z sympatycznym Francuzem.

sec tauron

– To będzie Twój drugi sezon z rzędu w walce o Indywidualne Mistrzostwo Europy. Byłeś zaskoczony tą nominacją?
– Szczerze, to bardzo się z tego ucieszyłem, ponieważ w ubiegłym roku miałem kilka dobrych wyścigów w TAURON Speedway Euro Championship. Nie powinienem mówić, że dopadł mnie pech, jednak w Toruniu złamałem obojczyk, a wtedy szło mi naprawdę dobrze. Przez to opuściłem jeden finał, w Vojens. Cykl składa się tylko z tylko czterech rund, dlatego w takim momencie nie jest zbyt dobrze, gdy opuści się którąś z nich. Wcześniej w Güstrow szło mi nieźle, zanotowałem jednak upadek z Nickim Pedersenem. Zostałem wykluczony, przez co nie dostałem się do biegu barażowego, do którego potrzebowałem tylko jednego punktu więcej. Z pewnością cieszę się, że będę mógł ponownie rywalizować w tym cyklu. Wiem, co potrafię i chcę to udowodnić w Indywidualnych Mistrzostwach Europy. W zeszłym roku zdobywałem doświadczenie, szczególnie w Chorzowie. Wówczas pierwszy raz startowałem na torze czasowym. Takie obiekty znacznie różnią się w porównaniu do normalnych owali. W tym roku nie będzie żadnego sztucznego toru. Wtedy wiele się nauczyłem. Choć nie szło mi zbyt dobrze, próbowałem wszystkiego, aby być szybszym, to się jednak nie udawało. Wyciągnąłem lekcję z ubiegłego sezonu, mam nadzieję, że w tym roku przyniesie to efekty. Bardzo cieszę się, że będę uczestnikiem tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Europy.

– Jak wspomniałeś, zeszły sezon nie był dla Ciebie zbyt szczęśliwy. Najlepszy wynik osiągnąłeś w Güstrow, później ten wypadek w Toruniu, opuszczona runda w Vojens i występ w Chorzowie na koniec. Ostatecznie zająłeś 15. miejsce w cyklu. Jakie są Twoje cele na ten sezon – pierwsza ósemka, może piątka, gwarantująca utrzymanie czy nawet coś wyżej?
– Kiedy ścigasz się w Indywidualnych Mistrzostwach Europy, chcesz być po prostu mistrzem. Po to tu jesteśmy i oczywiście to mój główny cel. Byłbym również bardzo szczęśliwy z miejsca w pierwszej piątce, dzięki któremu zakwalifikowałbym się do cyklu na kolejny sezon. Gdy ścigamy się w jakichkolwiek mistrzostwach – świata lub Europy – naszym celem jest końcowe zwycięstwo. Jeśli byłoby inaczej, nie mielibyśmy powodów, aby znaleźć się w tym miejscu. Zatem oczywiście moim głównym celem jest Indywidualne Mistrzostwo Europy, choć wiem że to bardzo ciężkie. Będę jednak zadowolony także z miejsca w pierwszej piątce, gdyż wtedy nie musiałbym walczyć w kwalifikacjach w kolejnym sezonie.

– Kilka słów o znajomości tegorocznych torów. Rywalizować będziecie w Toruniu, Gnieźnie, Rybniku i Bydgoszczy, gdzie również będziesz jeździł w lidze.
– Startowałem już wcześniej w Gnieźnie, oczywiście w zeszłym roku występowałem również w Toruniu. W Bydgoszczy wcześniej też notowałem występy, w Rybniku z kolei jeździłem kilka lat temu. Dosyć dobrze, że to wszystko odbędzie się w Polsce, naprawdę się z tego cieszę. Oczywiście pozostali z chłopaków z obsady TAURON SEC również znają te tory. Tak naprawdę nie ma znaczenia, gdzie będziemy jeździć, ponieważ w zawodach takich jak te, wszyscy powalczą o zwycięstwo w nich oraz w całym cyklu Indywidualnych Mistrzostw Europy. Miałem kontakt z wszystkimi tymi torami. Czekam na start tej rywalizacji, która zacznie się już niebawem.

– A co powiesz o torze w Bydgoszczy? Rozpocząłeś na nim już treningi, będzie to twój domowy tor w lidze, a runda TAURON SEC odbędzie się tam kilka dni przed startem rozgrywek. Czy myślisz, że może on dla Ciebie stanowić jakiś handicap?
– Trenowałem już na torze w Bydgoszczy i mamy zaplanowane kolejne jazdy. Jestem pewny, że odjadę sporo treningów w tym miejscu, zanim odbędzie się tam jeden z finałów TAURON SEC. Czekam już z niecierpliwością na zawody w Bydgoszczy, ponieważ w tym roku jest to mój domowy klub w Polsce. Liczę na dobry występ, cieszyłbym się z niego i z pewnością podobnie odebraliby to ludzie z mojego klubu.

– Wszystkie turnieje odbędą się tylko w Polsce. Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz, zawsze rywalizowano w kilku krajach. Z powodu koronawirusa jest jednak, jak jest. Co o tym sądzisz?
– Uważam, że ten ostatni czas był oczywiście ciężki dla nas wszystkich, bez względu na miejsce w Europie i na świecie. Cieszymy się jednak widząc, że wszystkie kraje próbują z całych sił, aby rozpocząć u siebie sezon. Widzimy to na przykładzie Polski, gdzie włożono spory wysiłek, aby zainaugurować rozgrywki. Ekstraliga już wystartowała, zrobi to również pierwsza liga, jestem dosyć pewny, że w sierpniu podobnie będzie w drugiej lidze. Dobrze widzieć, jak Polska, Szwecja i Dania starają się jak mogą, aby zorganizować zawody i uratować sezon. Zawodnicy, mechanicy, kluby – wszyscy są w tej samej sytuacji. Ten sport to nasza praca. Jestem z tego zadowolony, ale oczywiście mam nadzieję, że podobna sytuacja nie wydarzy się w przyszłości.

– Czy myślisz, że jest szansa na rozegranie jednego z finałów TAURON SEC lub chociaż SEC Challenge w przyszłości we Francji?
– To może się zdarzyć. Mamy we Francji kilka naprawdę dobrych torów. Mieliśmy już u siebie kwalifikacje do Indywidualnych Mistrzostw Europy czy Indywidualnych Mistrzostw Świata w Lamothe-Landerron. Tam odbywają się w tym momencie ważniejsze imprezy. Sądzę, że na tym torze można rozegrać turnieje SGP Challenge, SEC Challenge lub inne kwalifikacje. Jest tam dobry owal. Możliwość zorganizowania takiej imprezy to z pewnością byłoby coś dobrego dla francuskiego speedwaya i dla tego miejsca.

– Jak o cenisz swoich rywali w TAURON SEC 2020? Któryś z nich może być Twoim głównym przeciwnikiem i faworytem? W obsadzie są m.in. Mikkel Michelsen i Leon Madsen, czyli mistrzowie z poprzednich dwóch lat.
– Jeśli chodzi o Indywidualne Mistrzostwa Europy, to każdy jest tutaj z jednego powodu – cała piętnastka to dobrzy zawodnicy. Nie mam jakiegoś konkretnego rywala w tej stawce. W żużlu każdy może pokonać każdego. Trzeba się upewnić, że jest się szybszym i postarać się zdobyć jak najwięcej punktów, aby dostać się do finałów. Na końcu liczy się zwycięstwo. Nie mogę o pozostałych powiedzieć złego słowa. Jesteśmy tu, aby punktować jak najlepiej i zająć jak najwyższe pozycje w mistrzostwach. Z pewnością nie mam zatem w tej stawce jakiegoś konkretnego rywala.

Transmisja z zawodów na Eurosport.

 

 

źródło:informacja prasowa

Redakcja

SPEEDWAY.info.pl istnieje na rynku internetowym od 2000 roku i jest pierwszym wortalem żużlowym w Polsce! Redakcja skupiająca pasjonatów sportu żużlowego założona została dla kibiców a nie pieniędzy dlatego jeżeli bliska Ci jest taka idea zapraszamy do współtworzenia naszego wydawnictwa!

Dziękujemy, że jesteście z nami

jubileusz

Polskie ligi żużlowe

PGE Ekstraliga 3/5.07
Gorzów - Częstochowa
Lublin - Rybnik 59:31
Wrocław - Zielona Góra 45:45
Grudziądz - Leszno 42:48

NICE 1 Liga Żużlowa

2 Liga Żużlowa 

SPEEDWAY.info - sonda

Który z Polaków zajmie najwyższą pozycję w GP 2020?
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
  • Głosów: 0%
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Powiedzieli...

SPEEDWAY autograf

Klasyfikacje / tabele

Klasyfikacja SGP

1. Bartosz Zmarzlik   Polska -
2. Leon Madsen   Dania -
3. Emil Sajfutdinow   Rosja -
4. Fredrik Lindgren   Szwecja -
5. Martin Vaculik   Słowacja
-
6. Maciej Janowski   Polska -
7. Jason Doyle   Australia -
8. Patryk Dudek   Polska -
9. Matej Zagar   Słowenia -
10. Niels-Kristian Iversen   Dania -
11. Max Fricke   Australia -
12. Martin Smolinski   Niemcy -
13. Artiom Łaguta   Rosja -
14. Tai Woffinden   W. Brytania -
15. Antonio Lindback   Szwecja -

Indywidualny Mistrz Świata

2017 woffindenBartosz Zmarzlik

 # drużyna m p +/-
 1. Fogo Unia Leszno 4 8 +46
 2. Eltrox Włókniarz Częstochowa 3 6 +60
 3. RM Solar Falubaz Zielona Góra 4 5 -5
 4. Motor Lublin 4 4 +8
 5. Betard Sparta Wrocław 4 3 -12
 6. MRGARDEN GKM Grudziądz 4 2 -2
 7. PGG ROW Rybnik 4 2 -69
 8. Moje Bermudy Stal Gorzów Wlkp. 3 0 -26

 

Mistrzowie Polski

leszno logoFogo Unia Leszno

2018 kołodziej jJanusz Kołodziej

1liga

 # drużyna m p +/-
 1. eWinner Apator Toruń - - -
 2. Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - - -
 3. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno - - -
 4. Unia Tarnów - - -
 5. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - - -
 6. Lokomotiv Daugavpils - - -
 7. Orzeł Łódź - - -
 8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz - - -

 

 Mistrz Nice 1 Ligi Żużlowej 2019

lublin 2017PGG ROW Rybnik

2liga

 # drużyna m p +/-
 1. SpecHouse PSŻ Poznań - - -
 2. OK Bedmet Kolejarz Opole - - -
 3. Wilki Krosno - - -
 4. Stainer Unia Kolejarz Rawicz - - -
 5. RTŻ Rzeszów - - -
 6. MSC Wittstock - - -

 

Mistrz 2 Ligi Żużlowej 2019

rzeszow logoZOOleszcz Polonia Bydgoszcz

Premiership

 # drużyna m p +/-
 1. Belle Vue Aces 0 0 0
 2. Ipswich Witches 0 0 0
 3. King's Lynn Stars 0 0 0
 4. Peterborough Panthers 0 0 0
 5. Sheffield 0 0 0
 6. Swindon Robins 0 0 0
 7. Wolverhampton Wolves 0 0 0

 

Mistrzowie Wielkiej Brytanii

anglia pool 2017 lambert r1

Swindon Robins

Charles Wright

Elitserien

 # drużyna m p +/-
 1. Dackarna Malilla 16 28 +83
 2. Elit Vetlanda 16 27 +108
 3. Vastervik Speedway 16 25 +55
 4. Smederna Eskilstuna 16 25 +40
 5. Indianerna Kumla 16 22 +3
 6. Lejonen Gislaved 16 21 +13
 7. Piraterna Motala 16 12 -66
 8. Rospiggarna Hallstavik 16 11 -78
 9. Masarna Avesta 16 9 -158

 

Mistrzowie Szwecji

szwecja smaderna 2016 lindgren f1

Smederna Eskilstuna

Jacob Thorssell

Metal Speedway League

 # drużyna m p +
 1. Holsted Tigers 10 23 +86
 2. Slangerup Speedway 10 16 +11
 3. Esbjerg Vikings 10 13 +12
 4. Region Varde Elitesport 10 11 +6
 5. Team Fjelsted 10 10 -26
 6. GSK Liga 10 2 -89

 

Mistrzowie Danii

Region Varde 2019 bjerre

Team Fjelsted

Kenneth Bjerre

Klasyfikacja SEC 1/5

 1. Robert Lambert
  W. Brytania
14
 2. Nicki Pedersen
  Dania 14
 3. Leon Madsen   Dania 12
 4. Bartosz Smektała
  Polska
11
 5. Bartosz Zmarzlik
  Polska
10
 6. Mikkel Michelsen
  Dania 10
 7. Timo Lahti   Finlandia 8
 8. Kacper Woryna
  Polska
8
 9. Grigorij Łaguta
  Rosja
7
10. Krzysztof Kasprzak   Polska 7
11. Vaclav Milik
  Czechy
6
12. David Bellego   Francja 6
13. Andriej Kudriaszow
  Rosja
5
14. Michael Jepsen Jensen   Dania 3
15. Kai Huckenbeck
  Niemcy
3
16. Peter Ljung   Szwecja 3

Mistrz SEC

2017 madsen l2Mikkel Michelsen

Klasyfikacja IMŚJ 3/3

 1. Maksym Drabik   Polska 49
 2. Bartosz Smektała   Polska 45
 3. Dominik Kubera   Polska 45
 4. Gleb Czugunow   Rosja 39
 5. Robert Lambert   W. Brytania 32
 6. Jan Kvech   Czechy 30
 7. Jaimon Lidsey   Australia 29
 8. Jonas Jeppesen   Dania 26
 9. Wiktor Lampart   Polska 24
10. Fredrik Jakobsen   Dania 20
11. Patrick Hansen flaga australia  Dania 15
12. Rafał Karczmarz   Polska 13
13. Tim Soerensen   Dania 12
14. Nick Skorja   Słowenia 11
15. Michael Haertel   Niemcy 8

Mistrzowie Świata Juniorów

flaga-polskaPolska

2017 smektała bMaksym Drabik

Okiem naczelnego

TOP 20 SPEEDWAY.info.pl

Ligowiec roku SPEEDWAY.info.pl

7 kolejki SPEEDWAY.info.pl

Niepokonani 2020