Ślepe posłuszeństwo

Zebatka

Główna Komisja Sportu Żużlowego po odwołanym finale Złotego Kasku wydała emocjonalny i pełen sprzeczności komunikat. Z jednej strony czytamy, że zostanie przeprowadzone postępowanie wyjaśniające po czym, że Komisja nie może się godzić na podważanie decyzji sędziów i komisarzy torów przez zawodników. 

 

naczelnyZdanie o nieomylności sędziów i komisarzy przy ocenie regulaminowości toru brzmi jednoznacznie. Bunt zawodników nie może zostać rozgrzeszony, bo oni nie mają do niego prawa. Niezależnie od podnoszonych argumentów. Żaden regulamin nie przewiduje dla nich takiej procedury. Jak słusznie Komisja napisała o tym czy tor jest regulaminowy czy nie decyduje sędzia przy udziale komisarza toru.

W poprzednim felietonie przywołałem zapisy z dokumentów weryfikacyjnych pilskiego toru wskazując uchybienia do jakich doszło przy jej dokonywaniu. Celem weryfikacji toru jest wyeliminowanie jego mankamentów i sprawienie, aby spełniał regulaminowe wymogi. Efektem finalnym tego procesu jest wydanie licencji toru. W tym przypadku jak widać wydano licencję toru, mimo niewykonania zaleceń weryfikatora czyli przed zakończeniem tego procesu. Weryfikację torów zarządziła przed sezonem GKSŻ i ona je wykonywała. Teraz Komisja zapowiedziała zbadanie de facto swoich działań.

Już jednak widzimy, że to będzie trudne zadanie, bo w komunikacie czytamy między innymi, że to na prośbę kibiców, dziennikarzy i działaczy zawody takiej rangi przydzielane są ośrodkom z niższych klas rozgrywkowych…

Co to ma wspólnego z powyższą sytuacją?

To tak jakby napisano, że w klubach poza Ekstraligą tak już jest a to nieprawda. To, że w Pile doszło do takiej sytuacji jest następstwem niekonsekwencji GKSŻ. Licencja toru w Pile nie powinna zostać wydana przed wykonaniem zaleceń weryfikatora toru. To jest praprzyczyna „nielegalnego” buntu zawodników. Szukanie innych powodów jest uciekaniem od własnej odpowiedzialności.

Zastanawiające jest jeszcze to, że w rozgrywanych zawodach osoby funkcyjne uznawały tor za regulaminowy dopisując jednocześnie, że nie wykonano na nim zaleceń weryfikacyjnych. To wiele mówi o procedurach i ich przestrzeganiu w polskim żużlu. Znawca tematyki do którego zwróciłem się o opinię stwierdził, że z wystającym krawężnikiem pod bandą na prostej tor nie powinien być uznawany za regulaminowy.

O tym z jakich materiałów oraz jak powinna być zbudowana banda mówią Normy dla torów do wyścigów torowych (STRC)

79.4.2 Bariery bezpieczeństwa na torach żużlowych, długich i trawiastych

Banda musi być tak skonstruowana, aby chroniła przed uszkodzeniem lub zranieniem zawodników, widzów, osoby urzędowe i inne. Pionowa banda o minimalnej wysokości 1,2 m musi otaczać tor. Zalecana jest banda absorbująca uderzenia. Banda może być wykonana z drewnianych desek, płyt, plastiku, gumy, siatki drucianej lub innego zaakceptowanego materiału. Musi jednakże być tak wykonana, aby pochłaniała energię kinetyczną, gdy zawodnik w nią uderzy.

79.4.6. Kick board

Dolną część bandy musi stanowić deska ochronna (kick board) o wysokości około 30 cm. Deska musi być tak skonstruowana, aby nie powodować zranienia zawodnika lub uszkodzenia sprzętu. Jednocześnie, łączy ona elementy bandy. (...) Na torach tymczasowych, kick board w bandzie nie jest wymagany. Do konstrukcji kick boardu zaleca się użyć komponentów z twardej gumy.

Te punkty wyjaśniają wszystko. Poza samą bandą o wymienionych parametrach oraz kick boardem nic innego tam być nie może a tym bardziej wystającego, betonowego krawężnika. Stwierdzenia jakoby zawody można było mimo wszystko „odjechać” są na żenująco niskim poziomie.

Zawodnicy swoją decyzją zaprotestowali przeciwko łamaniu zasad przez GKSŻ. Paradoksalnie ich odmowa startu w finale Złotego Kasku walnie przyczyniła się do wykonania przedsezonowych zaleceń weryfikacyjnych. Mam jednak nieodparte wrażenie, że mimo swojego wkładu w to dzieło zawodnicy nie mogą liczyć na nagrodę.

 

 

Tadeusz Malinowski

Mam zaszczyt kierować najstarszym w polskim Internecie wydawnictwem o żużlu. Zapraszam do naszej redakcji kibiców i pasjonatów żużla.