Kolejny sezon na przeczekanie – podsumowanie 2021 roku w wykonaniu SpecHouse PSŻ Poznań (cz. 2)

PoznanŻużlowcy SpecHouse PSŻ Poznań po prostu „odjechali” drugi sezon z rzędu. Był to słaby rok zakończony czterema zwycięstwami i aż ośmioma porażkami.

Miniony sezon był po raz kolejny trudny ze względu na pandemię koronawirusa. Po rozpoczęciu rozgrywek na drugoligowym froncie dokonano korekty w kalendarzu i wiele spotkań odbywało się nie według zasady - pierwsza runda i runda rewanżowa, ale w systemie mecz i rewanż.

Rundę rewanżową (teoretycznie) „Skorpiony” rozpoczęły od dwumeczu z Lokomotivem i kompromitacji na Łotwie zakończonej porażką 55:34. W pierwszą niedzielę lipca goście przystąpili do spotkania wzmocnieni „gościem” Rafałem Karczmarzem, ale na niewiele się to zdało. Łotysze rozpoczęli zmagania w imponującym stylu od czterech podwójnych zwycięstw. Później rywalizacja nieco się wyrównała, ale gospodarze kontrolowali przebieg wydarzeń na torze. Dla poznaniaków najwięcej punktów zdobyli: Kevin Woelbert 11+1 (6), Rafał Karczmarz 8 (6), i Lars Skupień 7 (5).

Do rewanżu w stolicy Wielkopolski doszło tydzień później, ale należy tutaj wspomnieć o organizacyjnej katastrofie poznańskich działaczy. Pojawiło się pytanie: ilu kibiców „Skorpionów” zrezygnowało z przybycia na stadion Olimpii? Tego samego dnia odbył się finał Indywidualnych Mistrzostw Polski w Lesznie i wielu sympatyków sportu żużlowego z Poznania zaplanowało już wcześniej wyjazd na ten turniej. Pomimo wielu apeli kibiców o południową porę rozegrania meczu, miejscowi działacze okazali się „głusi” na prośby swoich sympatyków i skutecznie zniechęcili ich do przybycia na Golęcin. Biorąc pod uwagę aspekt sportowy, to w Lasku Golęcińskim doszło do sporej niespodzianki. Gospodarze po zaciętej walce pokonali wyżej notowanego rywala 49:41 pieczętując końcowy sukces w ostatnim wyścigu dnia. Wśród Łotyszy kapitalnie prezentował się zdobywca 17 punktów, junior Lokomotivu Francis Gusts. O zwycięstwie gospodarzy zadecydowała dobra postawa seniorów. Komplet punktów z bonusem wywalczył Robert Chmiel, który jako jedyny pokonał Gustsa. Wychowanka ROW-u Rybnik dzielnie wspierali Kevin Woelbert 13+1, Jonas Seifert-Salk 10 i Rafał Karczmarz 7+2.

Sześć dni po spotkaniu z Łotyszami poznaniacy rozpoczęli kolejny dwumecz, tym razem z Trans MF Landshut Devils. W stolicy Bawarii gospodarze rozgromili SpecHouse PSŻ Poznań 58:32. „Skorpiony” swoim „popisem” na południu Niemiec zamknęły sobie drogę awansu do fazy play off. Mecz miał trzy fazy: I. – pierwsze trzy wyścigi wygrane podwójnie przez Niemców; II. – biegi od 4. do 10., w których poznaniacy odrobili cztery punkty straty i III. – ostatnich pięć odsłon, dzięki którym gospodarze powiększyli przewagę o kolejnych 18 punktów. Dla gości z Poznania najwięcej punktów zdobył Niemiec Kevin Woelbert 11 (6).

W niedzielę 8 sierpnia żółto-czarni podejmowali na swoim obiekcie drużynę z Niemiec. W trakcie spotkania kibice przecierali oczy ze zdumienia. Gospodarze po prostu nie istnieli na torze, nie mieli żadnych argumentów i przegrali 34:56. Począwszy od 2. wyścigu przyjezdni robili co chcieli na poznańskim torze, wygrywali starty, a na dystansie byli bardzo szybcy, nie popełniali błędów i nie pozwalali się wyprzedzać. Dla „Skorpionów” mecz rozpoczął się bardzo dobrze od biegowego zwycięstwa 4:2 i „trójki” Rafała Karczmarza, ale był to miły złego początek. Później „Diabły” po prostu gromiły żółto-czarnych. W całym spotkaniu miejscowi odnieśli zaledwie trzy indywidualne i dwa zespołowe zwycięstwa 4:2. Wśród gospodarzy najwięcej punktów wywalczyli: Kevin Woelbert 11 (6), Rafał Karczmarz 8+1 (5) i powracający po kontuzji Matias Nielsen 8 (5). Warto również wspomnieć, że pojedynek stał pod znakiem uzyskiwania przez zawodników bardzo dobrych czasów i bicia rekordów toru na Golęcinie. Po nocnej ulewie tor był bardzo przyczepny i sprzyjał szybkiej jeździe na dystansie. W 3. odsłonie dnia rekord toru Kevina Woelberta wyrównał Martin Smolinski, a w 6. wyścigu nowy, aktualny rekord 64,34 sekundy ustanowił Kai Huckenbeck. W sumie w całym spotkaniu aż w siedmiu biegach zawodnicy uzyskiwali czasy lepsze od poprzedniego rekordu toru Kevina Woelberta.

Ostatni mecz ligowy na swoim torze w trudnym sezonie 2021 „Skorpiony” odjechały w niedzielę 15 sierpnia, a ich przeciwnikiem była drużyna MSC Wölfe Wittstock. W spotkaniu dwóch najsłabszych drużyn 2 Ligi Żużlowej zdecydowanie lepsi okazali się gospodarze, którzy wygrali 58:32 i wywalczyli z bonusem 3 punkty. Wśród gospodarzy wszyscy seniorzy zasłużyli na słowa pochwały, a Kevin Woelbert i Rafał Karczmarz z bonusami wywalczyli komplety punktów. Drużyna „Wilków” z Wittstock tym spotkaniem zakończyła sezon ligowy w Polsce z zerowym dorobkiem punktowym, a żółto-czarnych czekał jeszcze sześć dni później wyjazd do dalekiego Rzeszowa.

21 sierpnia 2021 roku „Skorpiony” pojechały do stolicy województwa podkarpackiego z zamiarem wywalczenia punktu bonusowego. Żółto-czarni cel osiągnęli nie bez problemu, dopiero w ostatnim wyścigu spotkania i doznali porażki 54:36. Dla gości z Wielkopolski najwięcej punktów zdobyli: Kevin Woelbert 14 (6) oraz Robert Chmiel 6+1 (5) i Matias Nielsen 6 (5).

Miniony sezon był bardzo słaby dla drużyny SpecHouse PSŻ Poznań, a zajęcie szóstej lokaty w ligowej tabeli z dorobkiem 10 punktów mówi samo za siebie. Poznaniacy ten sezon po prostu „odjechali”. Tylko cztery zwycięstwa i aż osiem porażek w dwunastu spotkaniach chluby nie przyniosły. Wymienione cztery wiktorie obejmują także dwa zwycięstwa z najsłabszą drużyną 2 Ligi Żużlowej MSC Wölfe Wittstock. Po słabym sezonie, podczas walnego zebrania członków Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla do dymisji podał się cały Zarząd z prezesem Arkadiuszem Ładzińskim na czele, a Walne Zgromadzanie podjęło uchwałę o powołaniu trzech nowych członków Zarządu od 1 listopada 2021 r. - Marcina Czaińskiego, Jakuba Kozaczyka oraz Tomasza Tasiemskiego. Po zmianie władzy w klubie zmienił się także trener, którym został Adrian Gomólski. Nowi działacze „Skorpionów” zapowiadają walkę o fazę play off w nadchodzącym sezonie. W tym celu zakontraktowali obcokrajowców: Chrisa Harrisa, Aleksandra Łoktajewa, starego, dobrego znajomego poznańskich kibiców Władimira Borodulina oraz stranieri PSŻ-u w minionym sezonie Jonasa Seifert-Salka. Krajowymi seniorami będą: Robert Chmiel, Kacper Gomólski i Kevin Fajfer, a juniorami - ostrowianie Sebastian Szostak i Kacper Grzelak jako „goście” oraz Duńczycy Kevin Juhl Pedersen i Benjamin Basso jak również Rosjanin Aleksandr Kajbuszew.

 Poznan

 

Maciej Major