Od Argentyny do Włoch czyli zakończenie Ligowca Roku 2022

ligowiecOstatki z Ligowcem z sezonu 2022, czyli podsumowanie poszczególnych krajów w porządku alfabetycznym. Szkoda, że tak mało państw rozgrywa jakiekolwiek ligi. Zobaczmy zatem co posiadamy w żużlowym świecie.

Aby zostać ujętym w rankingu potrzeba było zaliczyć czternaście występów, jednak wielu zawodnikom z mniej żużlowych krajów nie udało się spełnić tego warunku. W sprawozdaniu podaję tyko tych, którym się to udało, choć w niektórych przypadkach wspomnimy o pozostałych. W nawiasie przy zawodniku pozycja w rankingu.

Argentyna:

Jedyny sklasyfikowany zawodnik to Eber Ampugnani, który miał okazję startować w polskich rozgrywkach DMPJ. Z średnią 0,235 pkt został w ligowcu sklasyfikowany na 341 miejscu. Pozostali Argentyńczycy startowali na własnym podwórku.

Australia:

Szóstym na świecie Ligowcem został Jason Doyle, a do dziesiątki tego kraju weszli: Chris Holder (11), Max Fricke (15), Brady Kurtz (25), Jack Holder (32), Sam Masters (37), Rohan Tungate (47), Jaimon Lidsey (55), Nick Morris (57) i Ryan Douglas (63)

Austria:

Sebastian Kossler i Daniel Gappmaier nie zostali sklasyfikowani w żadnej grupie.

Bułgaria:

Milen Manew – ostatni Bułgarski zawodnik, z jednym startem, nie sklasyfikowany.

Czechy:

Tylko sześciu zawodników zaliczyło wymagane czternaście startów. Liderem naszych południowych sąsiadów został Vaclav Milik (34), przed Janem Kvechem (104), Eduardem Krcmarem (130), Danielem Klimą (215), Peterm Chlupacem (235) i Matousem Kamenikiem (118).

Dania:

Leon Madsen (3) i Mikkel Michelsen (4) to liderzy ligowców z kraju Hamleta. Za nimi uplasowali się Anders Thomsen (12), Rasmus Jensen (17), Kenneth Bjerre (22), Mchael Jepsen Jensen (31), Andreas Lyager (35), Frederik Jakobsen (38) Niels Iversen (42), Lasse Bjerre (44).

Estonia:

Dwóch zawodników w naszym zestawieniu ale nie sklasyfikowani to Aadam Seermaa i Markus Maximus Lill.

Finlandia:

Rozgrywki ligowe w tym kraju niestety padły, tak samo jak Baltic Speedway League, a sklasyfikowano tylko pięciu zawodników: Timo Lathi (36), Jesse Mustonen (93), Tero Aarnio (105), Timi Salonen (140) i Antti Vuolas (196).

Francja:

W lidze francuskiej zostały trzy drużyny a Promotion Cup rozegrano jako zawody indywidualne. Pulę czternastu meczy przekroczyło trzech zawodników: Dimitr Berge (66), David Bellego (78) i Steven Goret (238).

Hiszpania:

Hector Crespo zaliczył jeden mecz na australijskiej ziemi, a startujący z licencją tego kraju Argentyńczyk Facundo Albin żadnych zawodów drużynowych.

Holandia:

Choć Holendrzy startują w niższych ligach duńskich, to sklasyfikowany został tylko jeden, na 173 miejscu, weteran lig brytyjskich Theo Pijper.

Kanada:

Kenny Hansen, ściga się w Kalifornii, taki kanadyjski „samotny liść”. Zaliczył jeden występ w tamtejszej lidze.

Łotwa:

Andżejs Lebiedevs (23) to nie kwestionowany lider Łotyszy, za nim idzie młodzież : Francis Gusts (74), Olegs Mihailovs (127), Jevgeijs Kostogovs (154), Ricards naviesulis (180) i Ernests Matjusonkos (257). Pozostałych nie sklasyfikowano.

Nowa Zelandia:

George Congreve i Bradley Wilosn Dean próbowali sił w lidze brytyjskiej , jednak po kilku meczach zrezygnowali. Jake Turner pokazał się w drużynówce w Australii, jednak nikogo nie sklasyfikowano.

Niemcy:

Na lidera ligowców zza Odry wyrósł Kai Huckenbeck (28) przed Erikiem Rissem (89) i Norickiem Blodornem (120). Kolejni zawodnicy to Kevin Wolbert (132), Erik Bachhuber (185), Valentin Grobauer (207), Lukas Baumann (211), Marius Hillebrand (233), Sandro Wassermann (331). Dokładnie sklasyfikowano dziesięciu jeźdźców.

Norwegia:

Czterech skalsyfikowanych zawodników: Lasse Fredriksen (174), Espen Sola (188), Glenn Moi (193) i Mathias Pollestad (217). Ten ostatni to nowa nadzieja Norwegów.

Polska:

Dziesięciu zawodników w TOP 25 zestawienia, liderem ponownie Bartosz Zmarzlik (1), drugi Janusz Kołodziej (2), za nimi Dominik Kubera (8), Maciej Janowski (9), Kacper Woryna (10), Patryk Dudek (13), Piotr Pawlicki (14), Jarosław Hampel (19) Szymon Woźniak (20) i jedyny pierwszoligowiec Tobiasz Musielak (24).

Rosja:

Tylko w „własnym sosie” ścigali się zawodnicy rosyjscy. Nikt nie zaliczył czternastu występów drużynowych.

Rumunia:

Jedyni zawodnicy ligowi to rodzina Gheorghe, Adrian i Daniel zaliczyli skromne występy w niższych ligach szwedzkich, jednak to za mało by zostać sklasyfikowanymi.

Słowacja:

Martin Vaculik (5) i Jakub Vlakovic (259) to dwaj Słowacy, którzy dostali się na listę rankingową.

Słowenia:

Czterech Słoweńców w rankingu, weteran Matej Zagar (33) oraz Matic Ivacic (155), Nick Skorja (224) i Miran Praznik (326). Słoweńskiemu talentowi Anze Grmekowi zabrakło dwóch wystęów.

Szwecja:

Ciężkie czasy Szwedów w światowym speedwayu a młodzieży nie widać. Najmłodszy zawodnik w topowej dziesiątce ma 26 lat. Lideruje Frederik Lindgren (18), przed Victorem Palovaarą (29) i Oliverem Brentzonem (40). Za nimi uplasowali się Kim Nilsson (43), Antonio Lindback (48), Mathias Thornblom (52), Jacob Thorssell (80), Joel Andersson (84), Peter Ljung (94) i Daniel Hendersson (98).

Ukraina:

Wojna spowodowała, że zawodnicy z Ukrainy startują praktycznie tylko na naszych torach. Jedyny, który zaliczył czternaście występów to Andrij Rozaliuk na 343 miejscu rankingu.

USA:

Czterech zawodników na europejskich torach i tylko oni zostali sklasyfikowani w rankingu. Liderem został Luke Becker (54), drugi jest Ricky Wells (144). Pozostali to Dillon Ruml (176) i Broc Nicol (194).

Wielka Brytania:

Robert Lambert (7) i Daniel Bewley (16) to nowi liderzy Lwów Albionu. Na trzecim miejscu jest Tai Woffinden (21) a za nim Chris Harris (56), Richard Lawson (58), Steve Worrall (59), Adam Ellis (62), Charles Wright (67),kyle Howarth (72) i Daniel King (73).

Węgry:

Żaden z Madziarów nie zaliczył wymaganej ilości spotkań a na torach pojawiło ich się pięciu.

Włochy:

Michele Castagna (202) w lidze brytyjskiej i tyle. Nie zaliczył odpowiedniej ilości meczów Nicolas Covatti. Pozostali startowali tylko w swoich mistrzostwach.

 

20

Dziękujemy, że jesteście z nami!

SPEEDWAY.info autograf